Малко съвети относно отваряне на магазин за дрехи

• theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Привет, приятели.

Малко по-различна тематика от тази за покера.

С тази тема не питам да правя ли магазин за дрехи, не питам дали би вървяло, дали ще стана богат и т.н., както повечето биха писали и прочие. Знам какво искам да попитам, за това ще се опитам да го направя и се надявам да ме разберат хората, които са с трезво мислене, а не дечурлигата.

Ще отварям магазин в София, в който ще продавам мъжки, женски и спортни дрехи. Всичко ще купувам от чужбина, мъжките и женските от Турция, Англия и може би Испания (в момента преговарям с испански производител на дрехи), а спортните ще ги поръчвам от най-големият онлайн магазин, който е регистриран в Лондон и е доста добро реноме. Идеята ми е да подбирам дрехите, които ще продавам, а не просто да напълня магазина и да се чудя защо не ги харесват хората, а в същото време е пълно. В същото време ще направя и онлайн магазин, като магазина за който говорих до сега ще играе и склад и място на което може да се видят дрехите, които се предлагат в онлайн магазина. Тоест две места на които мога да продавам дрехите си, повече хора да ги виждат и евентуално повече покупки.

Идеята на темата ми е - съвет от някой, който може би се е занимавал с това или има наблюдения от добри продавачи на добри дрехи, било то мъжки, женски или спортни. Някакви чалъми за поръчки на повече дрехи, договорки и т.н., всичко което ми се даде като съвет би било от полза на мен, също така и на други хора, несъмнено.

Предварително благодаря.
  • 36 отговора
    • misko69
      misko69
      Бронз
      Здравей,приятелю!!
      В момента и моята дъщеря ме ръчка да отварям подобен магазин.Вече имам един за хр.стоки,но по независещи от мен причини съм го дал под наем...
      Аз съм от Асеновград и дъщерята иска да ходим за стока до Димитровград,близко ни е,а стоката да бъде главно тийн дрехи...
      Между другото до мой роднина има такъв магазин и ми казаха,че се снабдяват само по интернет със стока.
      Поне за мен успеха на един магазин зависи от местоположението...
      Гледам,че си сериозен,а и идеята за комбинация с интернет-магазин е супер.
      Пожелавам ти искренно успех!!!
      Митко!
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Привет,

Дъщеря ти определено ти е дала добра идея, още повече ако в Асеновград няма много места от където младите да си взимат наистина хубави дрехи, а не обикновенни.

Не ти говоря за скъпи дрехи, а за подбрани модели, които ще се харесат на 90 процента от младите и ще се кефят да ги носят, а съответно - да ги купуват от теб. Бих те посъветвал да помислиш какво ще ти струва да го направиш и ако те устройва - направи го.

Колкото до моя случай, мястото че е важно - важно е, но не гоня централно място, обаче и няма да го направя в крайните квартали, искам да е някъде на по-равно от всякъде. Мястото ще го мисля идната седмица, обадил съм се на няколко брокера, в момента ми предлагат няколко приятни места. Иначе за зареждане онлайн е най-добре за неща, които знаеш какви са - спортните стоки в моя случай (защото се занимавам със спорт като цяло, освен работата ми) и знам кое какво е и дали се харесва, за това съм си казал, че спортните стоки по интернет ще ги поръчвам. Колкото до модерните женски и мъжки дрехи ще трябва да намеря варианти, за да имам възможност да избирам.
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Редактирано от мен.
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Интересувам именно от такива неща!

Добавих те, за да мога да ти пратя лично съобщение.
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Писах ти.
    • mirod79
      mirod79
      Бронз
      Нека аз да споделя личен опит по случая ....

Преди около 3 години бях решил да инвестирам в подобен магазин, аз принципно съм от Плевен, но по това време живеех в София, където бях последните 10 години от живота си (в момента съм пак в Плевен, но по други причини).

Та имах желанието да направя нещо в родния ми град и се колебаех между печатница или магазин за бельо - с първото се занимавах професионално, но изискваше инвестиция от около 200,000 лв. които нямах в наличност и се насочих към втората опция. Точно тогава откриваха нов комплекс тип МОЛ и с радост открих, че има 3 свободни магазина, имам приятел който е производител на дамско бельо и вносител/дистрибутор на доста топ марки бельо (дамско, мъжко, еротично, чорапогащи и т.н.). Бързите сметки на инвестицията говореха за нещо от сорта на 30-40 хиляди лева с включено разработването и инвестицията за реклама в първите 6 месеца.

Още с откриването се започна с проблемите, със персонала проблеми нямах тъй като им давах високи заплати за да ги запазя, но не бях наясно с рекламата в дълбоката провинция като Плевен, и инвестирах много в развитие и реклама под всякакви форми, но просто хората нямат пари за това и не държат на бельото си .... гнусно звучи, но мой познати са ми казвали, че си купуват прашки за 1 лв., бански за 4,5 лв. и няма да дават по голяма сума за бельо. Много още проблеми се появиха като неправилно управление на комплекса, неефективно рекламиране на самия комплекс и т.н. затова след 8-9 месеца функциониране на магазина в Плевен и инвестиция от над 80 хиляди ми писна и един ден отидох с голям бус, натоварих всичко и преместих магазина в София (Студентски град). Според лични проучвания там нямаше как да не потръгне, но не е точно така оказва се, че е глобален проблем с неуважението на хората към бельото и липсата на средна класа към която беше насочена стоката ми, докато в един момент съвсем ми писна и при крайна инвестиция от на 100 хиляди реших да затворя всичко и да се занимавам само с другият ми бизнес който е доста печеливш.

Незнам как ще бъде със дрехите ..... лично аз много пъти отново ми нахлуват мислите за магазин, но като знам какво преживях и печалбата която би донесъл се убеждавам, че няма смисъл от това. Последно мислех за магазин за детски маркови дрехи, защото няма толкова магазини покриващи този сегмент (личен опит имам бебе на година и 6 месеца), но за печалба от максимум 1000 лв. на месец времето което трябва да заделяш за управлението не е рентабилно поне за мен.

Уначе, ако имаш нужда от съдействие спрямо стъпките които трябва да изпълниш, оборудването или рекламата мога да ти помогна с насоки ;)
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Благодаря ти за отговора, приятелю.

Още от сега ти казвам - имам нужда, така че съдействието ти ще е от голяма нужда за мен.

Магазина за дрехи ми дойде като идея, защото:

Занимавам се със съвсем различна работа, която няма нищо общо с този тип работа, но в другото време аз спортува. Било то да играя футбол - 3-4 пъти в седмицата, тренирам самбо и се интересувам от много други спортове. Та както ще се досетиш, около мен спортисти - известни, по-известни и като цяло спортисти - БОЛ. Та от там ми дойде идеята, защото сам съм се сблъсквал с този проблем, да видя дали има магазини за екипировка. Спортна такава. Това, което открих е, че има такива, не е да няма магазини за спортна стока, не е колкото като за другите дрехи, но си има. Нещото което обаче не ме отказа е, че в 90 процента от тези магазини е пълен скраб. Или български некачествени дрехи, които нямат нищо общо с това което искат да носят спортистите, или надути цени на качествени продукти, които е по-евтино да си ги вземеш от представителя за България. Освен това има цели колекции, не е подбирано модел по модел и сам се досещаш, че когато влезеш в един магазин и видиш 10 ризи от една колекция и ти хареса само една, ще си кажеш - ебати тъпия магазин (извини ме за израза). Когато обаче влезеш в един магазин и видиш 10 ризи от които ти харесат 7-8 ризи и се чудиш подяволите коя да си вземеш, какво ще си кажеш? Брей, тук има страхотни дрехи, днес ще си вземеш една, утре ще се върнеш да си вземеш друга, защото знаеш, че има. Точно това е и моята идея - подбор на стоката, а не просто пълнене на магазина. Точно и заради това ми дойде идеята, че мога да го направя. В момента съм в процес на изготвяне на сметки - колко пари ще ми трябват за първоначалното зареждане, колко за постоянните разходи (вода, ток, наем на магазин), изработка на сайта и т.н., доста неща са. Регистрация на фирма и там всичко което забравих да спомена. За това и пуснах тази тема, да видя и мнения на други хора по въпроса като цяло, за да добия аз още по реална представа, за да го направя както трябва. Че ще го направя, ще го направя.

Само да спомена - намерил съм си най-големият онлайн магазин за спортни стоки, базиран в Лондон, един от собствениците е собственик и на известен английски отбор. Цените са безумно хубави за мен, като бъдещ продавач на дрехи в БГ. Сега ми остава да намеря качествени магазини от които да пазарувам и другите видове дрехи, да бъде сигурен, че са сериозни местата, за да мога да бъда спокоен, че ще мога да си поръчвам дадени продукти през 3-4 седмици, за да имам хем хубави неща постоянно, хем да се въртят нещата и разбира се да се продават. В същото време всичко което вкарвам в магазина, ще го вкарвам и в онлайн магазина с адско подробно описание (което всички онлайн магазини го пропускат) но е адски важно, защото разбирам и от оптимизация на сайтове и като цяло сайтовете и държанието им в интернет. Ще има много снимки, бе както си трябва - човек да види, да го хареса и да го купи, без да се чуди. Ще подарявам малки подаръчета, за да правят впечатление и хората да видят, че искаме да работим с тях, а не просто да им вземем парите и да забравят за нас.

Поздрави, очаквам включване от теб, отново.
    • misko69
      misko69
      Бронз
      ;) Малко спам-Иван Нетов говори ли ти нещо???
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Говори ми, повярвай ми. :)
    • mirod79
      mirod79
      Бронз
      Под голям английски сайт предполагам си се спрял на:
      http://www.sportsdirect.com/

Много хора пазаруват от там и си зареждат физическите магазини в България поне в Плевен има Balistik и Lotus на който стоките им са 100% от там. Подбраното зареждане е много добра стратегия, след като разбираш от тези неща, тогава трябва да разчиташ на обороти от постоянни клиенти с възможности.

Пак за пример аз и жена ми се обличаме от едно подобно магазинче, което не е на ключово място и не разчита на случайни минувачи, собственика ми е приятел и внася стоки на известни марки от ишлемета, като цените и качеството са много добри примерно едни дънки на D&G си купих за 150 лв. а същите в магазина им на Шератон бяха 990 лв. Като правиш сметките за разходи накрая ги умножи по 2 за по сигурно и като планираш оборотите ги раздели на 2 :)

По темата за интернета ..... тук ми е силата, но незнам дали в България скоро ще заработят тези неща както в нормална държава. В тази област и конкуренцията е голяма така, че SEO елементите трябва да са на много високо ниво + инвестицията за реклама (Google Adwords, Facebook Ads, etc.)

Незнам колко мащабно искаш да го правиш, иначе много още неща трябва да се вземат в предвид, поне аз когато планирам нещо винаги го правя огромно, но за съжаление в нашата малка държава все още такива проекти са невъзможни (освен монополните).

Помещението няма да ти е проблем както и наема, в момента тези неща са почти без пари, незнам за оборудване какво си мислил, има няколко фирми които предлагат такова стандартно и на добри цени. Аз правих почти всичко по поръчка и ми костваше една торба пари, но като магазина беше в МОЛ исках да го направя много луксозен, но като стигнеш дотам ще те свържа и с приятели които имат печатници в София и поне рекламните материали които направиш ще ти излезат по-тънко, ако ти трябват и бордове или промоутърки пак ще помогна :)

Имах 5 години работеща рекламна агенция в София и все още много контакти в бранша, иначе като цяло в момента се занимавам само с разработване на уеб приложения (сайтове) за чужбина - основно Англия.

Не си търся работа ако някой друг чете :D
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      mirod79 - става интересен разговора, защото на мен хобито ми и да ти кажа напоследък доста пари изкарах от изработка на сайтове - както се викам, имам фирма за уеб сайтове и всякакви интернет услуги, като започнем през сео оптимизацията, подръжка, реклама и т.н. Ясни са ми фейсбуука и адуордс и другите. Но ще се радвам да пишем по-често с теб и по-подробно, можеш да ми бъдеш полезен на 100 процента, сигурен съм.

Колкото до дрехите, да, всичко ще се подбира, за да може човек като влезе да си купи една ризка, утре да дойде и да си купи друга, защото знае че има хубави неща, а не само една хубава риза, едни хубави дънки и т.н., а другите да са гадни.

За мащаба - няма да го правя като аукро (ако имаш наблюдения) там е доста мащабно, аз искам нещо малко, но сигурно. Пък знаеш как става - от малко се започва.

Помещението мисля да е някъде около 40-50 квадрата, да го 'облека' малко луксозно, но не и скъпо - пример ще ти дам, че мога да си поръчам килим, който струва в Домко 400 лева, като на мен ще ми излезе 150. Давам ти съпоставка.

Трябва да видя и за ишлимета, сега ме подсети ти.
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      mirod79

Стигнах до решението да отворя на първо време само онлайн магазин. Самият сайт ще е много добро изпълнение, ще му се направят много банери, за да може да се рекламира на много места и постоянно да има банери за текущи промоции и намаления. Ще му пусна реклама най-вероятно в замунда или вбокс, все пак там има таргета, който търся.

Искам на този етап ( 2 - 5 месеца ) да го развия до такава степен, че хората които пазаруват (живот и здраве) от магазина, да са потенциални купувачи и в офлайн магазин. Да се изгради едно добро име на магазин, който предлага добри артикули, а не скучни. На добри цени, промоции, подаръци и т.н., Всичко на което държа.

Какво ще кажеш?
    • mirod79
      mirod79
      Бронз
      Ами онлайн магазинът ще ти спести доста инвестиция - и като първоначална и като месечен разход.

Ако ще го пишете сайта, може да го направите по такъв начин, че да го ползваш като складова програма за физическия ако решиш.

Другият плюс е, че ако го развиеш онлайн след това можеш да наемеш помещение някъде по кварталитеи да спестиш още от цената.

От българските онлайн магазини можете да ползвате за пример: http://www.dressking.net/ много добре изработен сайт с удобна навигация, само за галерията на продукта използвайте по-съвременен вариант примерно "Highslide".

Иначе ще чакам да покажеш като има какво да се гледа :)
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      За сега физически няма да има, докато не настъпя на пазара, ако така мога да го кажа. Искам да се изгради някакво добро име, след това да пускаме и физически магазин.

Сайта ще е на много добро ниво.

Като пусна сайта, обещавам да пусна код за намаление за потребителите на форума. :)
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Първоначално публикувано от mirod79
      От българските онлайн магазини можете да ползвате за пример: http://www.dressking.net/ много добре изработен сайт с удобна навигация, само за галерията на продукта използвайте по-съвременен вариант примерно "Highslide".
      Нищо лично, но сайт който продава "маркови" дрехи и РЕПЛИКИ на скъпи часовници някак си не ми се връзва. :f_eek:
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Първоначално публикувано от darkonebg
      Първоначално публикувано от mirod79
      Нищо лично, но сайт който продава "маркови" дрехи и РЕПЛИКИ на скъпи часовници някак си не ми се връзва. :f_eek:
      Благодаря, че подхвърли този въпрос.

Дрехите, които аз ще предлагам в моя магазин ще се пазаруват директно от производител. Реплики няма да има, ако има - то ще бъде упоменато,на този етап смятам да няма такива дрехи.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от darkonebg
      Той целия сайт ми изглежда доста "шано". Сравних цените на обувките John Richmond с друг "чуждестранен" онлайн шоп и някак си нашия ги предлага на 1/3 от реалната им цена. А пък D&G стоките нещо евтини ми се струват.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от theworldleader
      Дрехите, които аз ще предлагам в моя магазин ще се пазаруват директно от производител. Реплики няма да има, ако има - то ще бъде упоменато,на този етап смятам да няма такива дрехи.
      А производителя къде ще ги шие? Малайзия, Китай? Турция? Това е важното в случая. За пример марката Energie - виждаш цени на дънките от 40лв до 400+лв. Със сигурност най-евтините са шити в Турция. А най-скъпите са от официалния им сайт. Въпроса е тези по средата и в аутлетите в София от кои са?
      Понеже бях чел по нагоре, че искаш и да са евтини, достъпни. Не виждам как може да си сигурен в качеството на стоката си и едновременно с това тя да е евтина и лесно достъпна?! :f_confused: Пък камо ли да убедиш клиента в това. :)

Пример: марков магазин в мола на Арсеналски - зарежда стоката от Турция, не от Испания. Досещаш се за качеството на стоките, нали?

Интересно ми е този сайт, който ти мислиш, че доставя добра стока, дали я взима директно от производителя или от страничен такъв?
      Понеже и аз си купувам от UK online store и силно се съмнявам да зареждат всичко директно от производителя. (мога да дам и доводи за това)

П.с. Не съм спал от много време, затова ако бъркам някъде в логиката си, моля да бъда извинен.

Поздрави,
      Ицо
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Колкото до сайта от който ще поръчвам ЕДИНСТВЕННО спортна стока съм сигурен, че всичко е читаво, защото е най-добрият сайт за това, отделно собственика е собственик на голям английски футболен отбор. Не смятам, че би си позволил да продава реплики или ментета? :)

Наясно си, че хората, които биха си купили дънки за 500 лева са адски малко, нали? За това можеш сам да се досетиш дрехите къде ще са шити (един господ знае) и така цените ще са по-дребни от тези 4-500 лева, които са абсурдни. А и не мисли, че всичко което е по моловете е оригинално и цените им са такива, каквито трябва да бъдат. Моловете големи наеми плащат. :)
    • 1
    • 2