Бой по SNG турнирите

• dimitar80
      dimitar80
      Бронз
      Здравейте, Честита Нова Година на всички,

ето че и аз реших да си направя блог по случай новата година. Темата е SNG турнири на една маса и се надявам да ви е интересно.
      Защо отворих тоза блог:
      - искам да споделя моя опит и да дискутирам играта си и резултатите. По този начин мисля, че ще успея да я подобря, както и да помогна на играичите от българската общност.
      - да покажа, че от покер може да се печели.
      - да ме стимулира да бъда по-постоянен в начинанието си.
      - да покажа колко съм добър (от сега ви предупреждавам, че не съм много скромен :) )

Защо SNG?
      Пробвал съм различни варианти на покер, включителни по екстравагантни, като Badugi, 2-7 tripple draw и веднъж дори китайски покер (доста интересни игри между другото). Обаче SNG турнирите оставаха встрани от интересити ми. Рейкът ми се виждаше доста голям и ми се струваше, че е трудно да се бият. Обаче случайно ми попадна книгата "Kill everyone", която предизвика интерес у мен към тия турнири Поиграх си малко с ICM калкулатора и останових, че не е толкова трудно да се бие рейка. След което поиграх SNG турнири в 888 основно на 10+1, като няколко са на 20+2 и 5+0,5. Ето резулта след малко повече от 250 турнира:

Като гледам бая ми е връзвало, защото зелената линийка е доста над червената. :)

Какви са целите ми:
      - планирам да играя няколко месеца 10+1 SNG в 888. Целта ми е да изиграя 3-4 000 турнира и да постигна ROI над 10%, макар че и при над 5% ще съм доволен.
      - ако постина тази цел да кача нивото и да ги почвам на високите нива.
      - да спечеля награда за най-добър блог (поне една).

Как ще е структуриран блогът ми:
      Следващите 4 поста ще се спра подробно на стратегията ми, както и ще опиша концепциите, които според мен са критични за добро разбиране на SNG турнирите. След което ще започна по 1-2 пъти на седмица да ъпдейтвам резултатите, както и да коментирам някои интересни ръце.
      Ето темите на следващите 4 поста:
      Пост 1: Какава е разликата между cEV и $EV. Как да го изчисляваме. ICM модел. Защо понякога трябва да се откажем от ръката си, въпреки че сме напред срещу рейнджа на опонента ни.
      Пост 2: Какво е bubble factor и как да го изчисляваме.
      Пост 3: Какво е равновесие по Наш и примери в някои стандартни ситуации. Как bubble factor-а влие на равновесието по Наш. Ще разгледам и някои ситуации при които не е добре да се игае според равновсието по Наш.
      Пост 4: Как всичко това влияе на играта ни и как да изградим печаливша стратегия на базата на тези концепции.

Това е от мен засега.
      Поздрави и успех по масите.
  • 51 отговора
    • elpatseto
      elpatseto
      Бронз
      Sounds good !
      ЧНГ и поздравления за блога !
      Мисля ,че с интерес ще следя постовете ти !

Поздрави
      Пламен Георгиев
    • kiril92
      kiril92
      Бронз
      Честита Нова Година

Блога ще го следя с интерес
    • petarvalchev
      petarvalchev
      Бронз
      Честита нова година :) Добър час за пускане на блог 05:29 :D :D :D
      Ще следя блога с интерес :) Само да те питам как е трафика в 888? Бързо ли се пълнят масите или чакаш по 15 мин.? Успех :)
    • bigtisho
      bigtisho
      Бронз
      Хайде ЗА МНОГО ГОДИНИ и от мен.Аз играя предимно СнГ и ще следя блога ти с интерес.Това че ги разбиваш по масите е чудесно.Сега остава и ние да научим някой тънкости от един добър играч.
    • 4o4ity
      4o4ity
      Бронз
      За много години и честит блог.
      Доста добра графика и 40% в парите не е никак зле.
      Успех и за напред.
    • palavIVO
      palavIVO
      Бронз
      Страхотен блог се очертава за Новата година!!!

Поздравления!

Ще следя с интерес;)

Станали сме и приятели ,което малко ме озадачи предвид ,че съм доста под нивото ти :f_p:
      Гледам си Диамант....тъкмо сега ще ни шлифоваш и нас с покер знания и умения!!!

Респект от мен!
    • Gmelestiq
      Gmelestiq
      Бронз
      Честит блог,ще го следя с интерес.Успех по масите :s_cool:
    • dimitar80
      dimitar80
      Бронз
      Здравейте пак,
      ето и първия от обещаните постове :)

Пост 1: Какава е разликата между cEV и $EV. Как да го изчисляваме. ICM модел. Защо понякога трябва да се откажем от ръката си, въпреки че сме напред срещу рейнджа на опонента ни.

Непропорционалност на броя на чиповете и стойноста на стака ни (в $).

Основното, което отличава турнирите от кеш игрите, е нелинейност между голимината на стака и нашето $equity. $equity е колко струва стака ни, или с други думи колко се очква да спечелим с този стак, ако приемем че всички играчи са равностойни.

Следния пример онагледява това несъответствие:
      Нека разгелдаме 10+1 SNG тутнир с 10 човека, 1500 чипа начален стак и награди $50 за първо място, $30 за второ и $20 за трето. В началото на турнира всички играчи имат равни стакове затова всеки има $equity = 10$. Ако спечелим всички чипове ще имаме стак 15000, 10 пъти по-голям, но нашето $equity ще бъде $50, защото няма как да спечелим повече от първата награда, тоест само 5 пъти повече.

Възниква следния естествен въпрос: как да определяме нашето $equity? Отговор на този въпрос дава ICM модела. ICM модела определя вероятността да завърщим на 1-во, 2-ро и 3-то място и тогава нашето

$equity = p(1-во място)*50$ + p(2-ро място)*30$ + p(трето място)*30$

Няма да се спирам точно как се изчисляват тези вероятности, но ще покажа какви особенности има $equity.

Нека разгледаме отново нащия пример 10+1 SNG турнир, 10 човека, 1500 чипа начален стак. В началото на всеки $equity = 10$. Нека играчи 9 и 10 влязат all-in и играч 9 спечели. Ето какво става с $equity на всички играчи според ICM модела:

Играчите от 1 до 8 имат $10.19 equity
      Играч 9 има $18.44 equity
      Ирач 10 има $0 equity естествено.

Какви изводи можем да направим от този пример:

Извод 1: Когато удвоим стака си печелим по-малко $equity. Тоест стойността на всеки спечелен чип е по-малка от стойността на всeки загубен.

В примера играч 9 удвои стака си на 3000, но спечели само $8.44 equity. Отношението между стойността на спечелините и загубените чипове се нарича bubble factor (на който ще се спра подробно в следващия пост). В нашия пример играч играч 9 рискува $10 equity за да спечели $8.44 equity. Тоест неговия
      bubble factor е 10/8.44 = 1.18.

Извод 2: Когато някой играч отпадне всички останали играчи печелят $equity, дори да не са спечели и един чип.

В нашия пример играчи от 1 до 8 спечелиха $0.19 equity без дори да са участвали в ръката.

Нека сега разширим нашия пример и нека в следващата ръка играч 7 спечели 1000 чипа от играч 8, сега ситуацията е следната:

Играчи от 1 до 6: 1500 чипа и $10.29 equity.
      Играч 7: 2500 чипа и $16.06 equity
      Играч 8: 500 чипа и $3.62 equity
      Играч 9:‌ 3000 чипа и $18.60 equity

Извод 3: Колкото по-неравномерно са разпределени останалите стакове, толкова по-голямо е нашето $equity.

Във втория пример имаме два големи стака и един малък и играчи от 1 до 6 имат $10.29 equity с 1500 чипа, с $0.10 повече от първата ситуация, където има един голям стак и другите са равномерни.

Как стоят нещата на bubble-a:
      Нека приемем, че всички играчи имат равни стакове. Тогава ситуацията е следната:
      Играчи 1 до 4: 3750 чипа и $25 equity

Играч 3 и 4 влизат all-in и играч 3 печели. Сега ситуацията се променя:
      Играчи 1 до 2: 3750 чипа и $30.83 equity
      Играч 3: 7000 чипа и $38.33 equity

Играч 3 е рискувал $25 equity за да спечели $13.33. Тоест bubbe factor-а му е 1.88. Това значи, че за да плати all-in трябава да е 65% фаворит срещу рейнджа на играч 4. В поста ми за равносието Наш ще разгледам подробно с какъв реиндж трябва да пушваме и да плащаме all-in. С този пример искам да покажа:

Извод 4: Трябва ни много по-силна за да платим all-in в SNG турнир, отколкото в кеш игра.
      В кеш винаги е правилно да платим ако имаме над 50% срещу рейнджа на опонента ни, докато в примера дори и да имаме 60% предимство пак е -EV.

Сега ще разгледам конкретен пример(от книгата на Dan Harrington "Harrington on poker"):
      Блиндове 100/200
      Играч 1: 5000 чипа
      Играч 2: 1500 чипа
      Играч 3: 2000 чипа - SB 100
      Играч 4: 5000 чипа - BB 200

Играч 1 е лууз и влиза all-in. Играч 2 и Играч 3 фолдват. С какво трябва играч 4 да плати, ако рейнджа на играч 1 е всяко асо, всеки чифт, KJ+ и QJ+?
      Отговор: само AA и KK
      Ако Играч 1 е по-тайт и рейнджа му е 66+, ATs+, AJo+, играч 4 може да плати само с AA.

Ограничения на ICM модела:

ICM модела има някои недостатъци. Това според мен са:
      - не взема под внимание силата на опонентите. ICM модела предполага, че ако двама играчи имат равни стакове имат еднакво $equity.
      - не взема под внимание позицията на масата, особено когато са големи блиндовете. Ато сме на бутона имаме по-голямо $equity отколкото UTG и блиндовете скоро минават през нас.
      - леко надценява малките стакове и подценява големите. Причината е, че големия стак може да генерира +EV ситуации в бъдеще, които ICM модела не отчита. В следващите постове ще разгледам подробно такива ситуации и ще покажа как да използваме глемия стак за генериране на допълнително $equity.
      - не взема под внимание как са разположени стаковете. Например ако сме с голям стак ще се справим доста по-добре, ако другия голям стак ни е отдясно отколкото отляво.

Как всички тези набюдения влият на играта ни?
      На ниските блиндове играем много тайт. Избягваме флипове, защото чиповете които рискуваме са 1.18 пъти по-ценни от тези кото бихме спечелили. Тоест дори и да сме малко напред в ръката пак сме -$EV. Рискуваме стака си само ако знаем, че сме големи фаворити срещу рейнджа на опонента ни.
      На високите блиндове играем агресивно когато сме първи в пота и сме таит когато плащаме пуш. В следващите постове ще се спра подробно на играта при високи блиндове и в кои ситуации точно трябва да проявяваме агресия.

Това е от мен засега.
      Поздрави и да хванете много риба :f_o:
    • dimitar80
      dimitar80
      Бронз
      Първоначално публикувано от petarvalchev
      Честита нова година :) Добър час за пускане на блог 05:29 :D :D :D
      Ще следя блога с интерес :) Само да те питам как е трафика в 888? Бързо ли се пълнят масите или чакаш по 15 мин.? Успех :)
      Здравей,
      много си е хубав часа :) аз съм си вампир и предпочитам да ловувам през нощта. Трафикът е слабичак в 888, но за 10-на минути се пълни масата. Засега това ме устройва, но ако ще се занимавам по-сериозно със SNG май ще трябва да търся нова зала.
    • DestinationAnywhere
      DestinationAnywhere
      Бронз
      Супер!
      Блог с изпитана стратегия и то за SnG :)
      Ще го следя задължително.

P.S. Пратих ти покана за приятелство. :)
    • primeobj
      primeobj
      Бронз
      Честит блог и успех!
      Имаме и общ познат с теб - Нейката от Бургас - с него сме си говорили за покер и той разказа че се познавате.
    • ackata
      ackata
      Бронз
      Много добро начинание да направиш блог, който помага на младите играчи като мен и в същото време можеш да обменяш опит с добрите и доказали се вече играчи в тази общност. Дано и други последват примера ти. Ще следа всичко, което пишеш с голям интерес :P
    • sttoil
      sttoil
      Бронз
      Честит блог,ще го следя с интерес. Успех по масите и извън тях !
      Очертава се добър и интересен блог (надявам се да научим много от него а ти да подобриш играта си с него :s_biggrin: ).
    • dimitar80
      dimitar80
      Бронз
      Здравейте отново,
      ето го и моя втори пост :)

Пост 2: Какво е bubble factor и как да го изчисляваме?

bubble factor-ът е отношението между печалбата ни и загубата ни (в $equity) когато влизаме all-in срещу даден опонент. Или, с други думи, колко пъти по-ценни са чиповете които губим спрямо тези които печелим.
      В предния пост разгледахме няколко примера. В началото на турнира bubble factor-ът между всеки два опонента е 1.18. На бъбъла е 1.88, ако всички имат равни стакове.

От какво зависи bubble factor-ът:
      1. От структурата на наградите:
      Колкото по-високи са наградите за първите места, токова по-нисък е bubble factor-ът. Обратно, колкото по-равномерни са наградите, bubble factor-ът е по-висок.
      Ако само първия взема награда bubble factor-ът е винаги 1, тогава играта е идентична като кеш-а.
      Ако играем сателит или DON bubble factor-ът е най-голям. При 10 човека DON в началото на турнира bubble factor-ът е 2, а на бъбъла-а средния bubble factor е 5
      При МТТ първите места са много по-големи отколкото влизането в парите, затова при тях bubble factor-ът е по-малък. Обикновено 1.30-1.40 преди влизането в парите.

2. От голмината на двата стака.
      При SNG се оказава, че преди всичко bubble factor-ът зависи от големината на двата стака. Или по-точно какъв % от всички чипове имат. Следната таблица дава стойността му в зависимост от нашия стак и този на опонента ни:

Какво се вижда от тази таблица:

- bubble factor-ът е винаги между 1 и 4.
      - Кагато единия от стакове е шорт bubble factor-ът е нисък.
      - Големите стакове имат много голям bubble factor помежду си.
      - Когато голям и среден стак влязат all-in средния стак има висок bubble factor, докато големия сравнително нисък.
      Например ако ние имаме 40% от чиповете, а нашия опонент 20% според таблицата нашия bubble factor е 1.3, а неговия 2.1. Тоест за него чиповете са много по-ценни отколкото за нас. В тази ситуация трябва да играем много агресивно.

Интересно е, че тази таблица важи независимо колко опонента са останали. Може да са останали 8 или 4, ако два стака с по 25% от всички чипове влязат, bubble factor-ът им е 1.9

3. От големината на остналите стакове.
      Таблицата важи когато останлите стакове са равномерно разпределени. Наличието на шорт стакове може значително да увеличи bubble factor-а. Например ако два стака по 2500 взязат all-in, при условие, че всички чипове са 10 000, то според таблицата имат bubble factor 1.9, но ако останалите два стака са разпределани 4500 към 500 скача на 2.6, а ако са 4999 към 1 bubble factor-а скача на 3.4

4. Какво е положението когато вече влезем в парите:
      При двама човека bubble factor-ът винаги е 1.
      При 3-ма използваме следната таблица:

Защо теорията за pot odds е неприложима при SNG и как да изчисляваме шансовете си?

Поради нелинейност на стойността на чиповете не можем да използваме pot odds за да изчисляваме шансовете си. За тази цел трябва да използваме т. нар. tournament odds.

Те се изчисляват по слядния начин:
      tournament odds = pot odds/bubble factor
      След като сме изчислили tournament odds във формата x/y, то ни трябват
      y/(x+y) * 100 % за да платим.

Например ако имаме pot odds = 1.5/1 и bubble factor = 2, то tournament odds = 0.75/1 и ни трябват 1/(1 + 0.75) * 100 = 57%

Пример как се използва всичко това на практика:
      Нека играем SNG със 10 човека и 1500 начални чипове. Нека се останали 5 човека, ние имаме 3000 чипа и сме на големия блинд на блиндове 150/300. UTG влиза all-in за 3500, останалите играчи имат 2000, 3000 и 3500 съответно. UTG го слагаме на рейндж: 44+,A7s+,A9o+,KJs+. Трябва ли да платим с AQo?
      Трябва да платим 2700 чипа за да спечелим 3450, следователно имаме pot odds = 3450/2700, или 1.28/1. Няма някой, който е много шорт, така че можем да ползваме първата таблица. Ние имаме около 20% от чиповете, а нашия противник около 25%, така че имаме bubble factor = 1.7 Седователно tournament odds = (1.28/1)/1.7 = 0,75/1 Тоест трябват ни 1/(1 + 0.75) * 100 = 57% срещу негвия реиндж. Сед което изчисляваме с PokerStrategy Eqiulator, че имаме 53.6%. Очевидно трябва да фолднем ръката си.

Как bubble factor-а влияе на играта:
      Ще смятаме за по-голяма яснота, че са останали двама в пота.
      1. Двамата имат нисък bubble factor. Обикновено когато единият е шорт стак. Тогава bubble factor-ът слабо влияе на играта, tournament odds са близки до pot odds.
      2. Двамата имат висок bubble factor. Това се случва при два големи стака. Тук има два подхода. Или трябва да държим пода нисък. Или трябва да сме първите които влезем all-in. Вторият подход е по-рискован и трябва да сме сигурни, че противникът разбира ситуацията и е готов да хвърли силна рака. На ниските нива аз бих предпочел да държа пода нисък и да се откажа от ръката си при проява на агресия, освен ако не съм наистина много силен.
      3. Единия има висок bubble factor, а другия нисък. Това се получава при голям срещу среден стак. Големият стак трябва да играе много агресивно в тази ситуация. Префлоп съм склонен да пушна с всеки две, ако блиндовете са големи. Обратно, средният стак трябва да играе по-тайт и да избягва да блъфира, защото големият стак може по-лесно да плати поради ниския си bubble factor.

Това е от мен засега,
      поздрави и успех
    • DestinationAnywhere
      DestinationAnywhere
      Бронз
      Направих си труда да го изчета,има някой неща,които не разбрах.

Например:

Таблицата важи когато останлите стакове са равномерно разпределени. Наличието на шорт стакове може значително да увеличи bubble factor-а. Например ако два стака по 2500 взязат all-in, при условие, че всички чипове са 10 000, то според таблицата имат bubble factor 1.9, но ако останалите два стака са разпределани 4500 към 500 скача на 2.6, а ако са 4999 към 1 bubble factor-а скача на 3.4
      До 1.9 - ясно,но после как се изчислява това 2,6 или съответно 3,4.
      Например 3,4 не видях в таблицата.
    • dimitar80
      dimitar80
      Бронз
      Първоначално публикувано от DestinationAnywhere
      Направих си труда да го изчета,има някой неща,които не разбрах.

Например:

До 1.9 - ясно,но после как се изчислява това 2,6 или съответно 3,4.
      Например 3,4 не видях в таблицата.
      Здравей,
      няма ги тези стойности в таблицата, точно това исках да покажа, при наличиито на много шорт стакове bubble factor-ът е доста по-голям от този в таблицата. А иначе се смята лесно. Тва е отношението между $equity, което губим и това, което печелим. Нека сме Играч 1 и имаме 2500, Играч 2 също има 2500, Играч 3 - 4500 и Играч 4 - 500. Тогава преди ръката според ICM калкулатора:

Играч 1 - 2500 чипа и $28.30 equity
      Играч 2 - 2500 чипа и $28.30 equity
      Играч 3 - 4500 чипа и $35.98 equity
      Играч 4 - 500 чипа и $7.42 equity

Ако влезем срещу Играч 2 и загубим, губим $28.30 equity.
      Ако спечелим:
      Играч 1 - 5000 чипа и $39.35 equity
      Играч 2 - 0 чипа и $0 equity
      Играч 3 - 4500 чипа и $38.24 equity
      Играч 4 - 500 чипа и $22.41 equity

Тоест, ако спечелим, печелим 39.35 - 28.30 = $11.05 equity.
      Тгава bubble factor = 28.30/11.05 = 2.56, закръглено 2.6

Предлагам ти другия вариант, при 4999 към 1 стакове да си го сметнеш за упражнение. Ако не успееш пиши :)

Естествено тези сметки е навъзможно да се направят на масата, при няколко секунди време за мислене. Но човек трябва да има представа приблизитилно колко е bubble factor-ът за да вземе правилното решение. Ако е голям значи трябва много силна ръка за да се плати, ако е близък до 1 можем да платим и с по-слаба ръка при наличието на добри odds.
      bubble factor = 2 е все едно да играеш с някой кеш, но когато той заложи 1 лев, ти трябва да залаложиш 2. Предполагам ще играеш по-ралично, отколкото ако залагате 1 към 1 :)
      Освен това трябва да имаш представа и за bubble factor-а на противнитите и да ги есплоатираш, когато е голям, защото голямия bubble factor означава, че би трябвало рядко да ти плащат. Разбира се, ако знаят за какво става въпрос. Ако са много слаби тази стратегия няма да работи. Но по този въпрос ще се спра по-подробно в следващите постове.

Какво още не ти е ясно?

Чао засега :)
      И успех
    • dimitar80
      dimitar80
      Бронз
      Здравейте отново,
      днес не ми остана време да пиша за равновесието по Наш, защото играх финана маса на 10+1 ребай, 18К гарантирани в Betfred, ето резултата:

ще гледам възможно най-скоро и за Наш да разкажа.

Чао засега :)
      И да хванете по-едра :f_frown:
    • DimitarLyubenov
      DimitarLyubenov
      Бронз
      Здравей,

ЧЕСТИТА НОВА 2011 ГОДИНА, желая ти много здраве и успех по масите.

Искам да ти благодаря за инициативата да отвориш този блог, той ще бъде много полезен за всички СНГ и МТТ играчи.

Аз лично ще го следя с огромен интерес.

И не на последно място, честито за печалбата от турнира.

Поздрави,
      Митко
    • twinster
      twinster
      Бронз
      Това не е просто блог,а смесено,блог и мнооооого полезни неща (таблици,обеснения,кое как. и т.н.) радвам се,че колегата ги е обеснил на прост език така,че и аз да ги разбера :D

Честита победа,и поздравления за блога