Избор на монитор

• kiril92
      kiril92
      Бронз
      Кажете какво да гледам при избора на монитор ?

Мисля да си взема 21" ,22" или 23" дали е добре като размер или по-малък ще е по-добре ?

Дали ще се намери нещо хубаво до 400лв. или ще трябва да инвестирам още за да буда доволен от покупката ?

И ако ми предложите някое добро мониторче ще съм благодарен
  • 79 отговора
    • LetchLord
      LetchLord
      Бронз
      Ето аз на какво играя:

http://www.multirama.bg/product/1743/monitor-lcd-samsung-22-sm-t220-2ms-20000-1-dvi.html

По принцип съм супер доволен от всякакви ел. уреди на Самсунг.

Мониторчето е доста добро, кусур може би е, че няма HDMI, но засега не ми е необходимо да има.
    • Ico0o
      Ico0o
      Бронз
      Пробвай да намериш по-старите теми, повече от изчерпателни са по въпроса, който те вълнува.

Ако не се лъжа и в блога на moodkiller имаше развита около страница на тази тема. :)
    • DaedraLords
      DaedraLords
      Бронз
      Ако става дума за монитори има няколко марки които са над средното ниво. NEC, IIyama, DELL (говорим над 350 лв за 22") и разбира се EIZO но те са значително по скъпи. Средният клас монитори са популярните Samsung, Lg, Philips, ASUS и тн. Когато се избира монитор се гледат няколко неща:
      Време за реакция - колкото по малко толкова по добре 5ms е стандартното.

Матрица - Най разпорстранените LCD матрици са TN, не са лоши но значително повече натоварват очите. Търси нещо с S-IPS или друг тип IPS матрица ако можеш в удобният за теб ценови диапазон.

Ъгъл на виждане - това представлява ъгълът под който имаш ясен образ на монитора. Колкото по голям толкова по добре отново

Изходи: Търсиш монитор с цифрови изходи: DVI,HDMI (тука е важно и видео картата ти да има съответните но в последните 4-5 години всички карти имат DVI)

Резолюция - Банално. Всеки знае колкото повече толкова повече. За 22-24" търсиш 1920-1080. Познато още като Full HD рез.

Накрая само да кажа. Когато си взимаш монитор гледаш да вземеш най-качественото възможно решение, дори и да е по скъпо. Това е може би една от най-важните ти инвестиции в компютъра ти. По добре събери повече пари и си вземи нещо наистина качествено.

П.С вече доста навязоха и LED дисплей-те те са скъпи но дават доста добро качество особено в цветопредаването.

П.П.С съвета ми е да се насочиш към NEC IIyama и DELL. Специално DELL имат някой мн качествени модели около 400 500 лв. Надявам се да съм помогнал :f_grin:
    • twinster
      twinster
      Бронз
      само не казваш за какво ти трябва ?

грайнд,филми.... и т.н.
      щото ако става въпрос за интр. ти върши работа и един 17`
    • mirod79
      mirod79
      Бронз
      Да се включа и аз тука, малко ми е стар монитора и на мен и мисля за по-нов, но ще е след като си купя новия компютър.

В момента съм с един Acer 19" 4:3 на който се побират добре 4 маси или 9 но доста малки.

Обичам като играя да виждам всички маси, затова 24" 16:9 дали ще е достатъчно за да се виждат хубавп 8 или 9 маси.

Цената не ме притеснява, защото компютъра храни и без него няма да има храна :)
    • StanislavI
      StanislavI
      Бронз
      Първоначално публикувано от kiril92
      Кажете какво да гледам при избора на монитор ?

Мисля да си взема 21" ,22" или 23" дали е добре като размер или по-малък ще е по-добре ?

Дали ще се намери нещо хубаво до 400лв. или ще трябва да инвестирам още за да буда доволен от покупката ?

И ако ми предложите някое добро мониторче ще съм благодарен
      Колкото по-голям, толкова по добре! Гледай и резолюцията, много е възможно и 3-те да са с 1680х1080.

За 400 лв определено можеш да си вземеш хубав монитор. Аз съм си купувал 22" за 700 лв и за 300 лв и да ти кажа, нямаше особена разлика. Важно е да видиш как работи монитора преди да го купиш - затова ти препоръчвам големите магазини, където са изложени много от мониторите.
    • Gmelestiq
      Gmelestiq
      Бронз
      Аз лично играя на последния произведен монитор на Сони вече 3 години и съм супер доволен.Друг е въпроса,че вече 19 ми е малък и искам нещо по-голямо!!!Като го купувах се изръсих над 700лв,но все пак беше доста отдавна.Както ЛечЛорд те е посъветвал Самсунг имат добри и евтини монитори :) Ето го и моя :
    • tashunkos
      tashunkos
      Бронз
      Аз си взех скоро 23 инчов - LG W2343 за малко под 400 лв. и съм доволен :)
      С резолюция 1920x1080, DVI и HDMI e напълно достатъчно :)
    • LiGuru
      LiGuru
      Бронз
      Аз ползвам това.

Доволен съм! Цена ~370лв
    • ivanfsg
      ivanfsg
      Бронз
      аз съм с Филипс и Асус.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Здравейте,

Виждам, че в Технополис отново имат промоции и си мисля този път да не ги изпусна. Обаче се колебая между две от тях и ще ми трябва помощ.

Вариант 1 - 27" LCD Full HD - 549лв (монитор-телевизор)
      Вариант 2 - 32" LCD HD Ready - 579лв (телевизор)

Цел на ползване - като монитор и като телевизор. Въпроса е, ще ме болят ли очите от 32" ако го ползвам като монитор, няма ли да е прекалено голям? А пък 27" няма ли да е прекалено малък като си пусна филм и го гледам от по-далеч?
      Ясно е, че 32-ката ще е по-добра като ТВ, а 27" като монитор... Но като социално слаб, мога да избера само едно от двете. :D

Ще се радвам някой по компетентен в сферата от мен да се включи.

Поздрави,
      Христо
    • nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Няма какво да се чудиш - взимай по-малкия! Бие големия по всички характеристики, освен размера. Основните разлики са резолюцията, контраста и наличието на цифрови тунери в малкия (ефирен и кабелен).
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей,
      Нека да те улесня - Този 32' ще е почти неизползваем като монитор.
      За покера няма значение размера на диагонала, а броя пиксели, а той дори не е фулхд - тоест ще можеш да тайлнеш 4 маси. Това е.
      По лично мнение дори 24' ми е голям за монитор от време на време, а в същото време става добре за филми в по-малка стая. Не знам как си представяш да застанеш удобно пред нещо по-голямо, че и да имаш място на бюрото и за мишка, клавиатура етц.

Най-добрият вариант - 22'-24' за монитор (но фулхд!) и 36'+ за телевизор.

Поздрави,
      Камен
    • mirod79
      mirod79
      Бронз
      Наскоро един приятел идва в къщи да играем и донесе неговия монитор който е 23" full HD.

Перфектно се събираха 9 маси и се виждаше много добре всичко включително статистиката от ХЕМ.

Аз си мислех за по голям 26-27" да си купувам, но наистина ще е нещо огромно това, по добре един 23 и до него старата 19-ка :)
    • Tancuvai
      Tancuvai
      Бронз
      Първото нещо , което трябва да гледаш е матрицата , а второто по важност е подсветката. Трябва ти монитор с IPS матрица и led подсветка.
      Стандартните монитори се осветяват от CCFL(Cold cathode fluorescent lamps) лампи a LED матриците се осветяват от множество светодиоди. При вторите светлината е доста по-равномерна, имат много по-дълъг живот но пък са и по-скъпи. Ако единият монитор е с S-IPS матрица и лампи а другият е с TN матрица и LED. Първият е по-добър заради самата матрица.

Да обощя , търсиш:
      1. IPS матрица с LED подсветка.
      2. IPS матрица с CCFL подсветка.
      3. TN с LED
      4. TN с CCFL

Търсиш първите 2 варианта :f_cool: :f_cool: :f_cool: :f_cool: :f_cool:
      Примерно:
      Цък1
      Цък2
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от darkonebg
      Здравей,
      Нека да те улесня - Този 32' ще е почти неизползваем като монитор.
      За покера няма значение размера на диагонала, а броя пиксели, а той дори не е фулхд - тоест ще можеш да тайлнеш 4 маси. Това е.
      По лично мнение дори 24' ми е голям за монитор от време на време, а в същото време става добре за филми в по-малка стая. Не знам как си представяш да застанеш удобно пред нещо по-голямо, че и да имаш място на бюрото и за мишка, клавиатура етц.

Най-добрият вариант - 22'-24' за монитор (но фулхд!) и 36'+ за телевизор.

Поздрави,
      Камен
      Последния вариант излиза много скъп, търсим нещо като за социално слаби. :D

Относно покера и броя пиксели - съм наясно, че на фулхд ще побера повече маси, ако се наложи, но не е там проблема. Предимно играя 4-6, а и съм пробвал 9 маси как стоят на HD ready резолюцията - побират се добре.
      А иначе по въпроса за удобството - ако го сложа накрая на бюрото, би трябвало да имам място и за мишката и за клавиатурата и се излягам назад в стола. Иначе се прегърбвам пред лаптопа в момента. :( Но пък като си пусна филм или футболен мач, на 27-цата няма ли да е леко малък дисплея, гледайки го от 2-2.5м? ?(

@Tancuvai - ти ме хвърляш в джаза с 22 инчови монитори за по 500лв... Чел ли си за разликите между LED и LCD, и как всичко е един фирмен трик, за да вдигнат цените на продуктите си? Скоро като гръмне пазара с 3D телевизорите и всичко ще вика - "зарежи ги тия LED са тъпи, търсиш 3D само!".
      За разлики от 150-200-300лв не бих си взел LED. Най евтиния LED 27" е 700лв, което е със 150лв по скъпо от 27" LCD (характеристиките са същите) и разликата е, че черното е по-черно, къде, ами в ъглите... :s_ugly: Е аз за някакъв контраст в ъглите ли ще дам 150лв повече, като я го видя ефекта, я не...

П.с. Такива 22-24 инча не ми влизат в полезрението, въпроса е между 27 инча фулл ейч ди, или 32 ейч ди реди. И ще ми се натоварват ли очите от 32-ката използвайки я като монитор. ?( Май ще си извадя очите с 32 и ще ми е прекалено голямо за монитор.
    • PetChoveka
      PetChoveka
      Black
      Като сте на темата за монитори имам проблем с моя втори монитор. Когато го сложа на резолюция по-висока от тази на лаптопа ми показва само малка част от монитора и трябва да скролвам нагоре надолу, което е ужасно неприятно, а нормалната резолюция на лаптопа не е достатъчно голяма и реших да питам, някой ако знае какво да нарпавя за да фиксна това неприятно нещо. Допълнителния монитор ми е 17-ка с няколко мъртви пиксела, но ми дойде на много голяма оферта преди време, когато го взех и все още е огън. Та така отворен съм за съвети как да оправя хавата.
    • accetone
      accetone
      Бронз
      Мисля една от следващите ми придобивки да е тази
    • Tancuvai
      Tancuvai
      Бронз
      moodkiller По едната схемотехника във вуза учихме за тези неща и за това ти споделям. Избора си е твой :f_cool: :f_cool: :f_cool: :f_cool: :f_cool:

Поздрави,
      Десислав