Писма за София, страната и чужбина

• 33 отговора
    • twinster
      twinster
      Бронз
      нещо не схващам за какво става дума ?
    • petarvalchev
      petarvalchev
      Бронз
      Първоначално публикувано от twinster
      нещо не схващам за какво става дума ?
      За т.нар. спор София срещу провинция. Малоумна работа ако питаш мен и нямам намерение да се включвам в некадърни дискусии и безмислени спорове. Мнението си го изказах в другата тема.
    • mirod79
      mirod79
      Бронз
      Започвам аз за да подкрадя хубаво огъня по темата за "Софиянци", "Селяни", "Провинциалисти".

Първо искам да уточня, че не обиждам никой и нямам лично отношение към никой, затова говоря за себе си и своите наблюдения. Който тилтва бързо може да не се намесва в спора :)

Като за начало си спомням аз когато отидох в София какво бях .... мога и документирано да го представя .... най-обикновенно притеснително момче с големи знания и никакви възможности ..... но столицата ме промени ... и според жена ми "Нахакания, надут гз".

Но, мен София ме научи на много неща .... изгради ме, никога не съм се интересувал от кореняци или не .... много хора са ходили навсякъде, но не всеки успява. Въпросът е, че грамотните хора там имат шанс да се развият. Има много повече забавления и условия за по-добър до някъде живот.

Говорим за това от икономическа гледна точна, това което е направил Стефан Софиянски за София е да развие икономиката, което е много.

Не говорим за чистота мръсотия и т.н. и на това трябва да се обърне внимание.

В момента живея в Плевен защото е една идея по-чисто за детето и малко по спокойно. Тук съм на пешеходно разстояние от градската градина, докато в София до парка е 30 мин. с кола. Баба и дядо помагат .... но като погледнеш останалото е липса на много неща.

Например заведения 3 бр., кино 1 бр., театър - 1 бр.
      Липса на големи вериги .... магазини в който да си купиш облекло брой и половина.

Ако трябва да работиш тук .... заплата 300-400 лв. как се гледа дете и се издържа семейство с това - незнам.

Например днес с жена ми щяхме да ходим на театър. Постановка на Тримата Мускетари с участието на Калин Врачански. Познайте какво .... отмениха я .... имаше продадени 50 билета за едната и толкова за другата .... ние не можем за втората защото трябва да се къпе и приспива детето, но ето къде е културата.

Още много мога да пиша .... но е интересно да видим други мнения и да задълбочим спора :)
    • veselinski
      veselinski
      Бронз
      Театъра в Плевен по спомени беше доста готин отвътре, бях войник 2007 и не заведоха на театър :D Май беше на "Вечеря за глупаци".

Колкото до спора - за мен е безсмислен. София е държава в държавата, накрая ще се наблъскаме там 5-6 милиона(или колкото сме останали) и ще се тупаме в гърдите,че сме софианци , нищо, че няма да има други.
    • petarvalchev
      petarvalchev
      Бронз
      Първоначално публикувано от veselinski
      Колкото до спора - за мен е безсмислен. София е държава в държавата,
      Която се издържа от т.нар. провинция. Пари от данъците на "провинциалистите" отиват в столицата, а доста малка част се връщат обратно. Е как икономиката на столицата ни няма да е най-развита, след като разпределението на данъците е супер малоумно, както и цялата ни държава в така прекрасната ни страна. Еднакви сме навсякъде, а това, че някой, който живее в София се мисли за нещо повече от този, който живее във Пловдив или Варна, или където и да била извън София, най-малкото говори за неговия "интелект".

А иначе ако си поне малко интелигентен няма значение дали си във Варна, Пловдив, Бургас или София, за да успееш. Място за развитие има навсякъде, но е най-много в София, защото всичко се пренасочва натам - както хора, така и пари ... абе всичко.
    • LiGuru
      LiGuru
      Бронз
      Първоначално публикувано от petarvalchev

Която се издържа от т.нар. провинция. Пари от данъците на "провинциалистите" отиват в столицата, а доста малка част се връщат обратно.
      Нямах желание да прочета останалото, но това са велики щуротии....
    • bantec
      bantec
      Бронз
      Аз съм от Русе замряло но доста спокойно и чисто градче, красиви сгради, красиви девойки, мръсен Дунав. София и Варна такава депресия ме удря още с виждането на табелата добре дошли, че ако не си държах ножката каше в раницата, да съм си прерязал вените отдавна. :D Тази есен работих по един туристически маршрут под Черни връх и за нещастие един делничен ден около 17:30 се оказах стоварен на един адски булевард с Ню Йоркски трафик на третата минута главата ми искаше да се пръсне, задушавах се обзе ме адската паника и ето спасението, спира автобус 200 и нещо си, да ама не къде да се сложа аз и моя 45+ литров самар някъде там върху останалите хорица естествено. Как да е оцелях някак стигнах до стопа изнизах се и не погледнах на зад. Не мога да отрека културните мероприятия плашещо много концерти постановки и какво ли още не, но и не мога да отрека и ужаса при влизане в клуб на някое парти като откриеш на третата минута, че помещението е за макс 300 човека, а вътре се бутат поне 1000 от който 800 с цигари въздух естествено няма... партито свършва и осъзнаваш как без да си пил алкохол си пиян като чобанин. Варна ах Варна е нема такова животно може би когато е имало 100 000 човека е било рай, но сега ада е рай в сравнение с Варна :D Нищо лошо, не искам да обидя никой просто природата ме счупи малко или много и просто в големите градове не мога да вирея, вяхна като букет за осми март. Но виж селце в планината... малка къщурка е това май ми е мечтата.
    • shipochkin
      shipochkin
      Бронз
      Не знам къде се е зародила дискусията за това не съм прочел всичко , но не мога да пропусна да се позаяждам в подобна тема :D

"Всичко което не е на морето е провинция"
      Хемингуей
    • twinster
      twinster
      Бронз
      Аз затова когато ми писне,имам вила във село Бойково (на няколко киломентра от Пловдив) на 1000 и кусур надморска височина,във гората,няма жан-жун.
      Лошото е,че и там почва да се застроява яко.Но за сега все още става.
      Пловдив и Варна са ми любимите градове.Имам много познати и близки,и са градове и които ми предлагат това което ми трябва.
      Но,проблемите няма нужда сигурно да ги казвам,вече са споменати.
      За това през повечето време си стоя в едно малко градче до В.Търново и си ми е много добре.Не е замърсено,и е приятно.
      Ако ми дотрябва нещо,кеф ми Русе-кеф ми Търново.Мога да отида за 30-35 мин.
    • bantec
      bantec
      Бронз
      Първоначално публикувано от shipochkin
      Не знам къде се е зародила дискусията за това не съм прочел всичко , но не мога да пропусна да се позаяждам в подобна тема :D

"Всичко което не е на морето е провинция"
      Хемингуей
      Ако сега Хемингуей беше тук дали пак това щеше да каже? :D

Има колко всичко на всичко 4 плажа останали може и да греша Иракли, Паша дере, Кара дере, Камен бряг.
      Онези в големия град все още умуват.
      Други пък искат да карат след време, хората свойто море да купуват
      Дали ще успеем заедно ний да спасим Иракли от помисли зли. Помисли а теб дали те боли.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Абе в хубави градове живеете, не сте виждали вие провинция... Тук останаха само хората от селата. Умните и кадърните отдавна си биха шута я по София, я по Варна, я по чужбина.
      Гледаш цял град прости хора, без перспективи, с празен поглед, отказващи да мислят и разсъждават, едни такива убити, като бити и е*ани изглеждат - усещането е ужасно!
    • LiGuru
      LiGuru
      Бронз
      Първоначално публикувано от moodkiller
      Абе в хубави градове живеете, не сте виждали вие провинция... Тук останаха само хората от селата. Умните и кадърните отдавна си биха шута я по София, я по Варна, я по чужбина.
      Гледаш цял град прости хора, без перспективи, с празен поглед, отказващи да мислят и разсъждават, едни такива убити, като бити и е*ани изглеждат - усещането е ужасно!
      Мисля, че с това се изчерпва темата.
      Първото потвърждава, че повечето стойностни хора са вече по-големите градове (което вдига нивото там и обогатява самите големи градове).
      А второто потвърждава, че в по-малките градове и села са останали тотално демотивирани хора, което оказва влияние на цялостното настроение в града или селото или каквото и да е там.

И не виждам защо хора от градове като Пловдив, Варна, Русе се палят на тази тема. Те нямат никакво право на това защото живота в подобни центрове няма нищо общо с този в Монтана, Враца, Дупница, Кюстендил, Исперих и т.н.
    • Grand0man
      Grand0man
      Бронз
      И Аз да се изкажа неподготвен.

Аз съм от Ямбол, прибрах се от Англия след 5 години бачкане и съм се установил тука.
      Преди това студентствах и живях по Варна.

Искам да ви кажа ,че столицата не мога да я гледам и не може да ми се пречупи хатъра да отида там.

Мислих че в нашето градче ще е като по рано ама и това е дупка скоро ще се спасявам с викове :)

И като заключение ще кажа че столицата смърди малките градове са мизерия,а Пловдив Варна и Бургас е идеално за живот ( и още няколко по големи града да кажем).

Но Варна си остава номер 1, все пак там бях студент... :) )

Така че да не дрънкат глупости софинци. зашото всичко което го има в софия го има и във Варна само че е по хубаво, щото няма студентски град :) )

Айде със Здраве
    • petarvalchev
      petarvalchev
      Бронз
      Първоначално публикувано от LiGuru

И не виждам защо хора от градове като Пловдив, Варна, Русе се палят на тази тема.
      Паля се, защото да ми кажат, че съм по-малко интелигентен от "софиянец" ме обижда. С какво са по- от останалите? Освен, че се мислят за "столичани", а манталитета на повечето от тях (не всички)"селски".
    • LiGuru
      LiGuru
      Бронз
      @petarvalchev

Еми брат замисли се, кои са тия дето си остават със селския манталитет.
      Ще ти го кажа пак, щото ти явно си яко закъсал на тая тема и имаш много негативно мнение за хората живеещи в големия град.

Всяка година Столицата става с неколко стотин иляди повече. Кажи ми брат от къде идват тия хора.

Аз ща те светна от места където няма живот. Където ти дават 300 кинта да биеш кучето и образованието дето си го взел от големия град (щото в малкия има две гимназии) можеш да си го навреш .. сещаш се къде.

Във Варна се е преселила цяла Добруджа. В Плевен направиха един МОЛ и се оказа, че сметките са им криви щото това дето е дадено за популация е с 50% завишено.

Никой не казва, че щом не си роден в София, значи си с мозъчна контузия. Напротив, повечето дошли в столицата са имено яки парчета, които имат някакви амбиции , които няма как да постигнат в Димитровград примерно.

Хващаш багажа идваш на гарата и се бориш с живота. Имаш акъл, бачка ти се ... живееш добре в лудницата. Цел живот си бил "тате носи мама меси" .... Е нема как да не си останеш пръчка, ако ще и в Сохо да се настаниш.

Моето образование е такова, че съм обиколил цяла БГ още по-време на следването. Учил съм с 'секакви хора. После за кратко съм и преподавал. Много съм наясно за какво иде реч.

Това къде си роден няма никакво значение. Важното е какво и как искаш да постигнеш.

И все пак вземи една магистърска степен по неква икономика и оди бачкай при Ицо в малкия град.

Успех батка!
    • petarvalchev
      petarvalchev
      Бронз
      LiGuru, съгласен съм с теб. Нямам нищо против софиянци. И изобщо не съм закъсал на тази тема. Имам против разделянето на България на София и провинция. Имам против изказването от предната тема - ще го цитирам пак
      но като цяло в София хората са много по интелигентни от тези в провинцията
      Като цяло заради това изказване се разпалих толкова много.

Преди година някъде имах следната случка - бяхме отишли с приятелчета на нещо като екскурзия из България - Габрово, Велико Търново. И как стана, че се "сприятелихме" с едни софиянчета. И стана на въпрос кой от къде и като разбраха, че НЕ сме от София започнаха едни почти подигравателни коментари. Но после като чуха, че сме от морето и им стана яко тъпо.
      Все пак е хубаво и софиянци (отново казвам повечето, а не всички) да слязат на земята, а не да летят из облаците.

Познавам софиянци, които са супер пекани; имал съм контакт и с типични селяни от София, дошли от някъде и се мислят за нещо кой знае какво. (селянията не се определя по местоживеене, а по манталитет).
    • LegionBG
      LegionBG
      Бронз
      Познавам софиянци, които са супер пекани; имал съм контакт и с типични селяни от София, дошли от някъде и се мислят за нещо кой знае какво. (селянията не се определя по местоживеене, а по манталитет).
      А тези "селяни от София", от София ли са или са се преселили тук? В смисъл израснали ли са в София или са дошли от някъде по някое време и вече са Софиянци?

(Не че не познавам хора който са кореняк софиянци и са тотални селтаци)

(м/у другото селянин не е обидна дума или поне мен не би ме обидило, селтак е друга работа ;) )
      :evil:
    • petarvalchev
      petarvalchev
      Бронз
      LegionBG точно това ме дразни. "Преселниците" в София нека се мислят за софиянци (въпреки, че не са), но нека и не се изразяват така за "провинцията".
    • veselinski
      veselinski
      Бронз
      На кой му пука вече софиянец или не. За мен от Пловдив единствения вариант е за преместване е извън България и далече от цялата комплексарщина тук.
    • 1
    • 2