Ипотечен кредит

• theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Привет на всички.

Вече 90 процента от българите имат кредити, живеят от кредити и всичко, което правят е посредством кредитите.

Дойде ми идея за първото ми ново жилище (лично), та дойде момента с ипотечния кредит, тъй като в тази криза, и да имам толкова средства, за нов хубав апартамент, не бих ги извадил, защото не знам утре какво ще стане.

Та има ли някой запознат с условия, изисквания, някой да каже минусите, плюсовете и т.н.

Поздрави,
      Цветомир
  • 27 отговора
    • freax0r
      freax0r
      Бронз
      И на мен ми е интересно да чуя мнения, понеже и аз съм в същото положение :-)
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Само да вметна защо ми дойде тази идея.

Всеки божи месец плащам по 600 лева наем, отделно над 300 лева ток (обясняват ми, че в комплекса било така), гараж, скъп интернет и телевизия и нещата отиват на по-голяма сума. За това мисля, че с що годе тези пари, мога да си взема хубав апартамент и след време да си остане за мен.
    • veselinski
      veselinski
      Бронз
      И аз съм си го мислел същото, но след изглеждането на цялата серия на Zeitgeist последното нещо, което ще взема в тази държава е кредит за жилище. Просто връщаш в пъти парите, които си взел. Иначе ако случая ти е да нямаш мърдане май нямаш голям избор. Заем се връща, наем не.
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      veselinski, и без това ги плащам тези пари вече адски много време, поне да остава за мен.
    • jikev
      jikev
      Сребро
      Ako имаш поне половината пари, спестени вече!
      Никоя банка няма да ти отпусне за 100% от цената сумата!
      Има още много "Ако"....
      Чети си хубаво договора, за кредит- никакви плаващи лихви или лихви съобразени с некакъв вътршноБАНКОВ критерии.

http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=12376#p1303150522
      има доста форуми из нета
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Първоначално публикувано от jikev
      Ako имаш поне половината пари, спестени вече!
      Никоя банка няма да ти отпусне за 100% от цената сумата!
      Има още много "Ако"....
      Чети си хубаво договора, за кредит- никакви плаващи лихви или лихви съобразени с некакъв вътршноБАНКОВ критерии.

http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=12376#p1303150522
      има доста форуми из нета
      Попринцип чета, че банката отпуска до 80 процента от сумата. Което е нормално и ми е ясно.
    • PetChoveka
      PetChoveka
      Black
      Кредит звучи лошо. Ипотечен кредит звучи още по-лошо. Замисли се дали би ти било яко да го плащаш това чудо 20 години примерно. Това са 20 години.
    • veselinski
      veselinski
      Бронз
      Първоначално публикувано от PetChoveka
      Кредит звучи лошо. Ипотечен кредит звучи още по-лошо. Замисли се дали би ти било яко да го плащаш това чудо 20 години примерно. Това са 20 години.
      Неслучайно всички канали бълват реклами за кредити. Толкова сме бедни,че сами си даваме дирниците в робството "кредит". Познавам хора, които взеха кредит за да отидат на почивка. Явно машината за промиване на мозъци работи доста добре.
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей,

Защо просто не смениш наема? Не съм запознат с условията в България (някой ми каза, че са доста по-лоши), но в Западна Европа общо взето заем за 20-25 години за даден апартамент струва около 30% повече от наем на същия (или подобен клас), при това без да включвам допълнителните такси като собственик. Ако спестяваме тези пари в продължение на 20-25 години с разумно ниско-рисково инвестиране, то те би трябвало да ни стигнат да си купим апартамента така и така след 20-25 години (или друг, ако все още го искаме), че и да останат за други неща. Така че, ако не смяташ, че след 25 години апартаментът ще струва (много) повече, то икономически е неизгодно.

Освен това идва моментът с постоянната финансова стабилност и доколко всъщност е илюзия това. Ако си под наем си много по-гъвкав със смяната на апартамента с по-нисък клас, докато когато е твой и нямаш пари да си изплащаш кредита не ми се мисли.

Това е само моето лично мнение, естествено.

Поздрави,
      Камен
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      Все си мисля, че живеем живота си така, че все някога да се развием по някакъв начин. Не може 20 години да взима човек една заплата, а стандарта на живот да се променя, нали?
    • PetChoveka
      PetChoveka
      Black
      Още една причина да държа телевизора върху гардероба и да не го пускам цяло лято :D Аз лично съм ужасно много против тези неща, дори и да е изключително наложително, бих опитал всякакви други начини и ако вече няма на къде ще е това. Вярно е, че в края като се изплати всичко, ще си собственик на апартамент, но идеята е дали след 20 години все още ще си толкова амбициран за въпросния апартамент или ще е "Ъ имам апартамент"
    • PetChoveka
      PetChoveka
      Black
      Първоначално публикувано от theworldleader
      Все си мисля, че живеем живота си така, че все някога да се развием по някакъв начин. Не може 20 години да взима човек една заплата, а стандарта на живот да се променя, нали?
      Предполагам, че мнението ми е такова защото съм на 21, но 20 години ми изглеждат ужасно много време. Никога не знаеш какво ще ти се прииска да направиш с живота си, а едно такова начинание / кредит / е доста комитващо. Също така няма и гаранция, че 20 години ще има работа, особенно в тези времена в бг.
    • Tancuvai
      Tancuvai
      Бронз
      Горе ти го казаха , но ще го повторя отново , защото е важно. Като теглиш кредита , гледай лихвата да не ти зависи от някакви плаващи коефициенти и т.н. Мои роднини теглиха кредит , точно за апартамент. И сега , заради тези плаващи лихви кредита им скочи с около 20хил. над предвидените. Така че много внимателно чети договора и по какъв начин се обвързваш с банката. Успех :)

Поздрави,
      Десислав
    • terapio
      terapio
      Бронз
      Теглил съм кредит преди няколко години поради причините, които спомена. След още толкова години ще е мой апартамент и знам, че не съм давал пари на вятъра за наеми. Нещата тогава бяха различни, но аз бих те посъветвал ако можеш да го вземеш за период около 10г. Тогава е по-рентабилно. За период от 20г разликата няма да е толкова голяма в месечната вноска и ще си доста назад в крайна сметка. Иначе просто отиваш в няколко банки и питаш ако теглиш примерно 100к за 10г да ти дадат разплащателен план, в който на края пише колто ти е общата сума , която връщаш. Питаш и за таксите колко са през този период, ако не са включени в този план. Има разни такси за управление на кредита и застраховка живот мисля. Винаги казвай една и съща сума и години, за да можеш да сравниш при едни и същи условия къде ще ти е по-изгодно да теглиш кредита. Помисли също и за доказаните ти доходи.
    • jikev
      jikev
      Сребро
      Кредит се тегли за бизнес!
      Правиш си сметката колко пари ти трябват!
      По колко ще връщаш!
      Смяташ по колко ще вадиш със тоя кредит!!!
      За да си струва, трябва да остава и за теб след като върнеш на банката!
      Мислех че това е очевадно, но явно не е, щом хората теглят заеми за почивки, телефони, телевизори, коли и АПАРТАМЕНТИ, когато цените им падат!
      Има калкулатори из нета който смятат с инфлация, лихва, наем, заем, години и т.н.
      Порови хубаво и почети!
      20 (двадесет) години от живота ти ще робуваш на банката!
      Ако не си спестил до сега, това значи, че и за в бъдеще трудно ще заделяш пари...
    • DilyanDimitrov
      DilyanDimitrov
      Бронз
      В България май цял живот работим, за има къде да живеем ?( Адски много хора са на твоето положение с апартамента и кредитите, аз определено не бих изплащат 20 години кредит, доста е обвързващо, много зависи каква ти е професията, дали ще ти е сигурно работното място след 20 години ? А и мисля че наемът ти е доста голям за сам човек.
    • irone99
      irone99
      Бронз
      Моя съвет е да не взимаш !!! Дори кредита да не е ипотека ако не го върнеш банката трябва да си вземе парите по някакъв начин и той имущество ..... Както каза в по- горния пост че кредита е за бизнес и.....
      моят съвет е ако не си сигурен в теб и нямаш сигурни доходи по добре не тегли никакви глупости освен ако не нещо спешно и в малко суми (5000лв най- много)

Поздрави
    • theworldleader
      theworldleader
      Глобален
      terapio

Условията ще изпипам много добре, разбирам се.

Имам контакти и връзки в някои банки, семейството ми има до сега доста върнати големи кредити, относно бизнесите им, така че и добра кредитна история имаме. Което ще осигури добри условия.

Колкото до това, че ще се робува на банката 20 години - аз ако смятам и държа на това 20 години да изкарвам парите, които сега изкарвам, по добре д ане мисля за бъдещето си и тоест д ане искам да си взимам апартамент.

Просто до година две, смятам да имам сериозно семейство, а тези пари които давам в момента и нищо не остава мое - престъпление е.
    • achko
      achko
      Бронз
      Кредит от 100к за 20 години би бил с около 900-1000 лв месечна вноска (според някакъв кредитен калкулатор) , проверяваш какво жилище би могъл да си купиш за тези пари съпоставяш го с това в което живееш в момента и така. Правил съм ги тези сметки в моя случай вноската ми би била 3 пъти по голяма от наема тоест полза никаква.
    • 1
    • 2