Закупуване на PC

• GramatikovBG
      GramatikovBG
      Бронз
      Използвах търсачката, но получих толкова много теми като отговор, че не намерих подобна. Извинявам се ако има.

Ето една песничка да не четете глупостите ми на тихо ;) .

Имам спешна нужда да си купя компютър, като за момента смятам да взема декстоп след някой друг месец ще мисля за нов топ. Не съм голям разбирач и не съм следил пазара от дълго време, което прави избора ми още по-труден, за това моля хора които разбират повече от мен /занимават се с това или скоро са следили пазара/ да ми помогнат, за което благодаря предварително. Също така ако ми кажете магазин от където да го купя също ще е добре. За момента съм разгледал големите маркети - технополис/маркет, мутлирама и т.н. глупости които със сигурност отпадат, както и ardes, most computers, jarcomputers и d&g.

Няма да overclock-вам и игрите, които ще играя евентуално следващите 5 години са SC2, Diablo III и Titan (blizz ftw).

Първото нещо, което силно ме интересува е колко важна е кеш паметта на процесорите.

I5-760 /2.8GHZ/8M/BOX/LGA1156 или I5-660 3.33GHZ/4MB/LGA1156/BOX е по-добре или имате алтернатива за мен ? I5-2500K /3.3G/6MB/BOX/LGA1155 - каква е разликата м/у lga1156 и lga 1155 предполагам дъното ще трябва да е със същия сокет.

Oтносно дъното - това пък ми е най-тъмната индия. Толкова голям избор...

Рам смятам да взема 2х2гб ddr3 1333 има ли нужда от 1600 и на коя фирма - Kingston, corsair ?!?

хдд 1тб отново на коя компания ще ме посъветвате и има ли толкова голяма разлика, ако например си взема малък ssd като допълнение за windows partition? SATA II / III (може ли да се върже сата 2 и сата 3 заедно ?)

Относно видео картите, аз съм geforce фен, но с оглед на това което "евентуално" смятам да играя не мисля, че има нужда да се изхвърлям.
      PALIT GTX460 GREEN 768M го забелзавам на няколко места в готови конфигурации - ще ми върши ли работа?

Предполагам, че вече 400w захранвания не вършат работа и трябва 500+ кое бихте ми препоръчали.

И май остана само кутия (дано не съм забравил нещо и да се изложа :P )
  • 10 отговора
    • tanzjora
      tanzjora
      Бронз
      Здрасти, като човек, който си изкарва хляба от компютри мога да ти препоръчам да си вземеш директно лаптоп, вместо РС . За повече подробности ми пиши на лично да не стане спам тука ;)
    • GramatikovBG
      GramatikovBG
      Бронз
      Първоначално публикувано от tanzjora
      Здрасти, като човек, който си изкарва хляба от компютри мога да ти препоръчам да си вземеш директно лаптоп, вместо РС . За повече подробности ми пиши на лично да не стане спам тука ;)
      E то няма да е спам, нали за това е темата. Пишете и за лаптопи няма проблем. Аз така или иначе ще си взема лаптоп, не мога без, но смятам да си взема един 13` скромен такъв колкото да съм мобилен. До сега бях с 17`, който след почти 4 години 12 часа в денонощието включен не издържа. Това което не ми харесва на лаптопите е, че ако desktop-a който съм си харесал струва Х пари, трябва да дам 2.5х пари за лаптоп, който няма да е толкова добър. И тези 5400 hdd ме изкарват извън нерви.
    • kurta1973
      kurta1973
      Глобален
      Десктоп + една 22" е много по добре от колкото лаптоп ако питаш мен
      Граматиков определил ли си бюджет за този комп. понеже тва е важното къв ти е бюджета.
      Регистрираи се и питаи в този форум ще получиш мисля по точни отговори

http://hardwarebg.com/forum/forumdisplay.php?f=29
    • GramatikovBG
      GramatikovBG
      Бронз
      Като цяло не мога да дам повече от 1.1к лв. в момента без да си бъркам банката (а не искам да го правя сега), но не бързам толкова много с монитора. Имам една стара 19` lg туба с която израснах и си се обичаме :P , но съм се спрял на няколко 22-23` и ако смятате, че няма нужда да давам толкова за комп мога да помисля за изтегляне на някой друг bi. Благодаря за линка ще го разгледам.
    • accetone
      accetone
      Бронз
      Вземи си компа от някоя малка фирмичка със сервиз. Ако нещо стане веднага да ти отреагират и да не се налага да чакаш 1 месец да ти го разхождат. Най добре ще е ако в квартала има някой. Аз имам един пич на 50 метра от нас, като плащаш веднага отстранява проблема. Ако има по-голям зор може и комп за временно ползване да ми даде.

Евала на такива хора
    • a111n
      a111n
      Начален
      Първоначално публикувано от tanzjora
      Изкарваш си хляба с компютри, а не от компютри надявам се :D Не може да му препоръчваш лаптоп пред настолен за вкъщи (освен, че може да си легне с него няма друг плюс).

По темата аз ти препоръчвам да си вземеш готова конфигурация (вместо ти да си я сглобяваш), защото не излиза по-евтино.

За около 1К лв може да се вземе много прилична кутия. Например в Плесио има за 1100 лв intel Core i5 2400 Sandy Bridge 3.1GHz Цък
      Има и с icore3, а пък за около 600 лв с Intel Pentium Dual Core E5700 -аз съм с този процесор и е много приличен и ще ти е напълно достатъчна тази конфигурация за това което си споменалЦък

По нататък си взимаш и един или два (в зависимост на колко маси играеш) 24` Full HD и си готов.

Препоръчвам ти да се довериш на някой голям магазин, като плесио, мултирама, жар...
      :s_cool:
    • tanzjora
      tanzjora
      Бронз
      За лаптоп вече парите са около 1.5х РС, втори монитор винаги може да си сложиш ;)
      Колкото до харда, не знам защо да нямаш 7200, за 1.1к има супер леново машинки, с 512 МВ външна видео карта, 500 GB хард, 4 GB RAM !!!
      Но все пак решението си е твое :s_cool:
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Ами аз направих набързо една примерна конфигурация за 600лв (бюджетна):

Процесор: I3-540 3.06GHZ/4MB/LGA1156/BOX
      Дъно: ASROCK H55M-LE BULK /LGA1156
      Ram: 4GB DDR3 1333 KINGSTON
      Case: CM with PSU
      Video: SAPPHIRE HD5670 1G G5 (dvi, hdmi ports)
      HDD: 1TB SEAGATE SATA 6G/7200/32M

Не съм слагал записвачка, но те са евтини. За тия пари си мисля, че ще "бръмчи" доста добре. Но зависи за какво ти трябва, колко пари искаш да отделиш и какво предпочиташ. Ако ти трябва ценови ориентир - използвай листата на Мост Компютърс.
      Може и лаптоп. Има страхотни Lenovo за около 1100-1200лв. (както е споменал @tanzjora) Ако искаш качествен лаптоп - Lenovo, въпреки че напоследък не ги знам колко са добри и дали не лежат на стари лаври. По-евтин вариант - Asus, също много стабилни. И двата варианта са бюджетно ориентирани.
      Не ти препоръчвам Dell, Toshiba, HP, Fujitsu-Siemens, каквото и да ти говорят и да те убеждават сладкодумни продавачи. Acer e 50/50, зависи дали ще случиш на добър. Sony е за гъзария и не си заслужава парите.

П.с. Ако избираш монитор, те съветвам да отидеш в Технополис или Техномаркет!!! Защо? Защото вкъщи всеки ще ти се вижда готин, но истинската разлика можеш да я видиш като са ти наредени всичките модели и ги сравниш. И наистина се вижда разлика в качеството на изображението между различните модели.
      В момента дори и двете вериги предлагат сходни цени и супер конкурентни на малките фирми, така че не мисля, че ще те обръснат за монитора. Ако не го бързаш може да дебнеш, когато е на акция. ;)
      Преди два дни ходих до Технополис и не можах да повярвам колко голяма е разликата при LED мониторите сравнени с LCD. Самата подсветка прави цветовете по ярки, контрастни и картината изглежда изчистена. На LCD мониторите картината се размазва и жълтее...
      (лошото е, че не изписват пълната информация за продукта, като разстояние между пикселите и т.н., но винаги можеш да си провериш харесаните модели в интернет)

Лично мнение, не ангажирам никого с него. ;) Мерси за песничката - сипи още някоя!

Поздрави,
      Христо
    • xwink93
      xwink93
      Бронз
      на мен много приятели са ми казвали (вкл. които работят там) че във техномаркет са боклуци.
      Ходи у Мултирама,те се занимават само със комп. и си разбират от работата.

Може и да не съм прав (пак казвам 4-5 човека които са взимали неща от техномаркет не са доволни,както и един пич които е работил там ми каза,че не е много надеждни.)
    • arman4o90
      arman4o90
      Бронз
      Здравей, ако не държиш да е Интел и не ти трябва спешно ново PC, бих те посъветвал да изчакаш месец и нещо, и да вземеш някой от новите процесори на АМД.