В търсенето на апартамент

• bah22
      bah22
      Треньор
      Треньор
      Здравейте,

Искам да пусна една по-различна тема, защото знам, че във форума има хора с всякакви интереси и професии, който могат да ми помогнат.

Аз и приятелката ми си търсим апартамент да закупим от известно време. За жалост още нищо не ни е грабнало вниманието до толкова, че да сме сигурни в решението си.

Какво търсим?

3-стаен апартамент в София с южно изложение и хубава гледка. Мисля в перспектива и искаме да е малко по-голям апартамент(~100кв.м.) и с акт16. Като квартали търсим от към центъра на юг. Също така искаме да е с гараж или поне паркомясто, защото наистина си струва. Цена в момента няма да коментирам, но ако се получи добра дискусия може да навляза в подробности!

Кое е по-добро? Ново строителство или не?

При последния ни оглед видяхме 2 апартамента, който бяха старо строителство. Хареса ни, че наистина големи и имат добра гледка и изложение. Проблемът е, че ще трябва да се прави цялостен ремонт!

Та, искам да попитам някой по-опитни в тази сфера, ако могат да дадат някой полезни съвети и препоръки!

За какво да гледаме при ново строителство и какво да взимаме под внимание, когато гледаме стари такива?

Какво да имаме предвид при сключване на сделка?

Ако някой е правил основен ремонт да даде някаква приблизителна цифра или насока за това колко може да излезе такъв ремонт! Естествено всичко е относително...

Ще следя темата и може да пускам някой обяви, който са ни направили впечатление и ще се надявам да давате вашето мнение!

Поздрави,
      Бах
  • 27 отговора
    • GramatikovBG
      GramatikovBG
      Бронз
      Давам леки насоки - не съм от София, за това няма да говоря за цифри, квартали, гледки и т.н., също така не се голям специалист така, че не ми приемай думите за чиста монета.

Избягвай първи/последен етаж. Ако е и вътрешен вход - още по-добре. Оглеждай се за ипотекирани апартаменти. При тях собствеността на имота е била проверявана отново и отново от банките и да се стигне до момент в който след продажбата се появяват 34 наследници на имота с искове е малко вероятно, а също така собствениците в повечето случай са на зор и са склонни да свалят от цената.

Относно един цялостен ремонт предполагам ти е ясно колко относително е това.

За парко място/гараж ако е общ за цялата кооперация, провери дали всички ходове са построени от една и съща фирма и дали и там има акт 16, за да не се стигне до момент гаража да се превърне в семейното гнездо на група наркоманчета. Също така почукай на няколко врати от входа и ги попитай дали те имат място, говорили ли са да сложат обща електронна врата на гаража, има ли проблеми ако трябва да се прави общ ремонт и т.н.. Поогледай ги (ако искате ми се смейте) - ако са селяндури и си бил раздвоен м/у няколко апартамента вече имаш още един критерий ;) .

Ако те интересува ремонт на кухня, баня + тоалетна преди по-малко от 2 години с цени за майстори, материали и отнето време, мога да ти покажа снимки ще ти кажа кв. и колко общо $ са отишли. Пиши ми на скайп ;) .

Дано съм ти помогнал с тези леки насоки, успех.
    • 4o4ity
      4o4ity
      Бронз
      Всъщност в момента и аз търся апартамент,понеже нашите решиха.че е крайно време да ми купят.Работил съм в сферата на строителството и от мой познати знам че не е добре да си купуваш нов апартамент,понеже всичко е още ново и доста проблеми се появяват първите 1,2 години поради некачествено строителство.Най-добре е да си купиш апартамент който е между 5 и 10 години,понеже малко или много е улегнал,пък и не е супер стар.Това е най-добрия избор,понеже няма да ти се налага да правиш основни ремонти на стар апартамент,а по-скоро леки освежавания като едно боядисване и т.н.
      Не знам как стоят нещата в София с паркирането но предполагам е ужас и е хубаво ако имаш възможност и средства да си намериш апартамент с гараж или поне да си купиш отделно гараж който е близо до апартамента.

В момента и аз преглеждам доста обяви,но не е ли да го видиш на място,не става.

Харесал съм два който са в крайните квартали на Варна,но за мен е по-важно да не плащам квартира,отколкото да живея на центъра.Смятам след време като се устроя с работа и т.н. да намеря нещо по-близо до центъра и да направя някоя далавера с някой заем и така.

Ето какво съм си харесал за сега:цък цък

Успех в търсенето и да се похвалиш после с някоя друга снимчица,
    • Grand0man
      Grand0man
      Бронз
      Skoro moi priyateli praviha osnowen remont na star apartament.
      Kartiha vsi4ko / dazhe i az kartih/ i smeniha cqlata el instalaciq, vsi4ki trabi i t.n. Abe Osnoven ot vsqkade.
      Za terakoti, boi i mazilki + maistori i vsi4ki materiali uspqha da go napravqt za 12 000 lv. Ama smqtai 4e tova e po4ti minimuma. Shtoto spestiha ot maistori. Kupiha dosta neshta super evtino i ne beshe vav Sofiq.

Taka 4e za osnoven remont v sofiq slogi pone oshte 5 000 otgore i tova shte ti e minimuma.

Tazi cifra e samo remont, bez obzavezhdane i uredi.

Apartamenta okolo 100 kvadrata.

Sorry za latinicata, na rabota sam :)

Uspeh v tarseneto
    • Gavron23
      Gavron23
      Бронз
      Бих искал да отбележа нещо за разликата между старото и новото строителство - новото строителство го правят с много големи общи части, което означава че еднаква квадратура за старо и ново строителство, реално е значително по-голяма при старото.
      Ти може и да го знаеш това, но аз да си кажа.
      Като квартали - колкото по хубав квартала толкова по скъп, това е ясно.Аз живея в Гео Милев и доста ми харесва.Ако е някой от кварталите по далеч от центъра ти препоръчвам да търсиш близо до метрото...
      И с това май ми се изчерпват съветити :)

Успех!
    • GramatikovBG
      GramatikovBG
      Бронз
      @Gavron23

Много точно подсещане. Тотално изключих.

Наистина новот строителство към кв. се включва дебелина на стени, до къде стига края на балкона (примерно железата са на 5см от самия балкон - често го броят о.О) + добавят някаква част от пространството пред входната врата, понякога и част от външната градинка към блока (ако има такава) - най-добре с линийката да се мерят на място ;) .

П.П.

Като влезеш в апартамента, който оглеждаш веднага към северните части и гледай външните стени, ако искаш може и да минеш покрай тях с кърпичка за нос, да провериш как е влагата. Оглеждай се дали на места не ти се струва различен цвета на стената/тавана, защото ако има мухал продавачите ще са го махнали ;) .
    • bah22
      bah22
      Треньор
      Треньор
      Здравейте отново,

Виждам, че има хора, който искат да помогнат, което е добре.

Определено изключвам 1-ви етаж, като не искам да е на последния етаж, но все пак оглеждаме и някой мезонети, защото наистина имат много хубава гледка!

Запознат съм и с това, че в новото строителство са включени сумати и общи части. В повечето случай тези % може да са до 25% от цялата площ. :f_frown:

Какво мислите за качеството на строителството в периода 1997 - 2001г? Чувал съм лоши неща за този тъмен период от нашата история...

Ето 2 апартемента, който ни хванаха окото, но всеки от тях си има забележки.
      Ходихме на оглед и ще дам моето впечатления за тях.

1-я
      Апартамента има нужда от цялостен ремонт! Изглежда си доста зле на пръв поглед. Кооперация от 1993г. Има опция да се газифицира(имаше апартаменти, който си бяха прекарали газ). Колко излиза едно газифициране?
      Голям. Дефакто е 4-стаен, защото кухнята е отделно. Има голям хол с камина. А това, което ме грабна най-много е, че имаше зимна градина, която може да си я превърна в кабинет. Има хубава гледка. Гаража трябва също да се стегне.
      Продавача беше възрастен човек в 60-те.

Няма кой знае какви снимки, но тук можете да видите повече!
      цък
      За последните 2 седмици обявата е намалена от 72К на 69К. Явно собствениците бързат, но защо?

2-я
      Мезонет на 6-я етаж без асансьор от 2000г.. :f_cry:
      Доста голям с уникална гледка както към Витоша, така и към София!
      Определено ще трябва да се направи един освежителен ремонт.
      Тук продавачката беше жена в 40-те си години и доколкото разбрах са живяли в този апартамент до преди половин година. Трудно ще се отоплява, а и няма опция за газ или ТЕЦ за в момента.

Ето повече информация:
      цък

Евентуално мислим преди да отидем на 2-ри оглед да минем през кооперациите и да говорим с някой комшии. Дано да успеем да хванем някоя стара клюкарка да разкаже всичко, което знае...
    • 4o4ity
      4o4ity
      Бронз
      Ако ще е на последния етаж интересувай се дали имат хубава изолация на покрива,понеже може да имаш големи проблеми в бъдеще.Ако има ансансиор смятам че няма да ти е проблем да си на последния етаж,но все пак ти си решаваш.

Определено първия ми харесва повече ,поради предимствата които предлага,но сериозно трябва да помислиш колко ще ти излезе един основен ремонт.Най-добре е ако имаш някой познат занимаващ се с тази дейност да го вземеш с теб на оглед и да ти каже колко ще ти излезе грубо един ремонт.

Друго което спомена е за цената,щом е намален толкова много явно хората са на зор и имат нужда от пари,което е още един плюс,понеже ако се правиш малко на нахален може да ти смъкнат едно 3,4к който поне ще покрият част от разходите за ремонт,ама трябва много да се циганиш.

Втория първо че е по-евтин и второ няма да ти се налага да правиш толкова много подобрения.За отопление не мога да изкажа мнение понеже никога не съм се отоплявал с парно(ТЕЦ),но определено трябва да се замислиш за това,понеже апартамента е голям и ще получаваш големи сметки за ток през зимата,ако използваш климатик(климатици).

На мен ми харесва повече първия,но все пак ти сам решаваш кое е най-добро за теб.

Пфффф,много ги разбирам тея работи аз бе :D :facepalm:
    • elpatseto
      elpatseto
      Бронз
      @4o4ity, ти вместо да ми правиш коктейли и кафета в Хепи, що не станеш един брокер!? :D Като те гледам доста си се напасал с информация.

Относно това,че вашите искат да ти купят апартамент мога само да кажа"Хвала на такива съвестни граждани"!

@bah22 Извинява за спама......желая ти късмет в търсенето и един съвет от мен: Никога не вземай краен апартамент/с външни стени/ и гледай да е тихо........че като се запролети и си отвориш прозореца, ай ситга си спал. :)

Поздрави
      Пламен Георгиев
    • LiGuru
      LiGuru
      Бронз
      Ще гредираш в този район. Там е най-скапаното строителство в цяла европа. Първия апартамент е на ебаси тъпото място. Нито локация нито нищо, най-близката спирка е на селските рейсове и е на 1км от там. Няма да ти идвам на гости :D

Стените са с австрийски тухли 4-ки :facepalm: ама от ония другите като тръгнеш да ги дупчиш единствения момент в който се включва удар на машината е когато дупчиш изолацията. Масово под изолация всичко е напукано.

Самия район сега се оформя и следващите 5-10 години там няма да има добри пътища и спокойствие. Огледай се и виж колко тарикатски парцелчета има и си представи как около теб всичко строй или ремонтира. На 1.5км на Юг е гетото смееетай ...

Има едно прилично място там на ул асен разцветников 1 затворено комплескче което малко прилича на комплекс на морето. Просторни апартаменти с гаражи и инвеститора и строителя живеят там.

Ники Илиев живееше на Яна Язова 7 и си би шута с 200, сега е в комплекс Южен Парк и си е добре (там имат добро строителство )

Препоръчвам ти к-с Южен Парк и к-с Водолей. Хубави улици в София са св. Теодосий Търновски, Презвитиер Козма, на Кричим има много яки нови жилища....

Успех ...
    • chrisada
      chrisada
      Бронз
      Здрасти Бах. Аз живея много близо до втория апартамент който си дал. В кв. Витоша предимство е че е под планината и имаш усещането че не си в лудницата на града. Лошото е ужасната инфраструктура. Улиците са под всякаква критика. От недовършените сгради калта и прахта се разнася навсякъде. ТЕЦ няма да има никога а за газта също е много съмнително. Аз сключих договор със София газ за присъединяване и една година по-късно когато се оказа че няма да могат да стигнат до нас започнаха да ми се крият и да не ми връщат парите. Да обобща :)
      Аз съм доволен от мястото на което живея защото си имаме ограден парцел с паркинг и детска площадка (която ние си направихме) и също така има място където със съседите да си правим барбекю в двора.
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Първоначално публикувано от chrisada
      Здрасти Бах. Аз живея много близо до втория апартамент който си дал. В кв. Витоша предимство е че е под планината и имаш усещането че не си в лудницата на града. Лошото е ужасната инфраструктура. Улиците са под всякаква критика. От недовършените сгради калта и прахта се разнася навсякъде. ТЕЦ няма да има никога а за газта също е много съмнително. Аз сключих договор със София газ за присъединяване и една година по-късно когато се оказа че няма да могат да стигнат до нас започнаха да ми се крият и да не ми връщат парите. Да обобща :)
      Аз съм доволен от мястото на което живея защото си имаме ограден парцел с паркинг и детска площадка (която ние си направихме) и също така има място където със съседите да си правим барбекю в двора.
      :f_eek: :f_eek: :f_eek:
      Ти да не живееш в моя блок :facepalm:

Бах вземай втория и ще си викаме наздраве от терасата :s_thumbsup:
    • DestinationAnywhere
      DestinationAnywhere
      Бронз
      Относно газта - не знам колко излиза газифицирането,но аз се отоплявах с газ зимата и мога да кажа,че излиза в пъти по-евтино от ток или парно. Минус е,че само отоплява и ще трябва пак да си вкараш климатици за лятото.
      За Витоша съм съгласен,че инфраструктурата е ужасна.
      Ако търсиш нещо с гледка към планината,избери южните райони. Препоръчвам Манастирски ливади, нещата последно време са малко по-добре , гледам че почнаха да оправят улиците и има доста блокове с подземни гаражи. Наблизо има всичко - и кафенета, и големи магазини, трамвайче до центъра ... Може да изглежда далеч от идеален център,но не е точно така.
      Аз лично съм живял и в панелка,и в сграда от 50-те с основен ремонт и в ново строителство и то винаги в различни квартали. Ами ... новото строителство си е ново, аз лично предпочитам него. Има повече удобства, поне за мен лично не само апартамента,ами и сградата в която живея си има голямо значение. Оглеждай се за вътрешен двор или пък ограждения - това е огромен плюс и създава съвсем друга обстановка. Лично мнение. :)
      Много добър съвет на @GramatikovBG за съседите.
      Успех!
    • chrisada
      chrisada
      Бронз
      На Бр. Чакрин 12 съм аз.
    • pst1us
      pst1us
      Бронз
      Бах не си взимай апартамент над 3ти етаж ако няма асансьор. От личен опит ти го казвам. 2 години бях така и не се издържаше накрая.
    • PlamenOgIvanov
      PlamenOgIvanov
      Бронз
      Здравей,
      както са казали колегите избягвай първи и последен етаж, не ти препоръчвам строителство от периода 1996г-2001г. /тогава се преминаваше от старото към новото в строителството във всяко едно отношение и в 80% от случаите е некачествено/.
      Търси нови блокчета сега завършени, като провери активите на фирмата и дали нямат запор на нещо /виж и други техни сгради/ за да няма уау - не ме питай от къде знам. Задължително купи от строител директно, спестяваш няколко К евро.
      Като оглеждаш апартамента, ако още съхне сградата търси пукнатини по ъглите, по мазилката и плочките, не е желателно да има големи такива, оглеждай и за мокри петна по външните стени да няма теч от дъжд, пък и по вътрешните да няма спукана тръба, че и това съм виждал. Виж ръбовете на стаите и на общите части /стълбището/, ако не са пестили пари трябва да има метални лайсни, което е плюс /обръщали са внимание на детайлите/ и няма да ти се налага да ги измазваш през година.
      Не вземай апартамент във Витоша без газ или парно. Температурата там е с 2-3 градуса по-ниска да кажем от Младост 1А - лични наблюдения, баща ми, брат ми и сетрата на жена ми живеят там, на различни места с различно изложение и навсякъде е студено /или аз обичам топлото/. Отопление на ток зимата /120кв./ 350лв+, и не е много топло, ако все пак решиш да е там гледай апартамента да е вътрешен с южно изложение. Според мен други минуси на Витоша са, лоша /не ужасна/ пътна инфраструктура, докато живях там правих окачването на колата всяка година/ама то си е и до каране пък и до кола/. Няма големи вериги магазини /само Фантастико/,
      няма кино, няма много детски градини, няма голяма поликлиника - или поне аз не се сещам за такива. За сравнение пак ти давам Младост 1А /личен опит/ - Билла, Кауфланд, Хит, Фантастико, Метро, Технополис, Арена, Карфур, Комо - всичко ти е на една крачка има два пъти повече детски градини, и паркове. Спирам че стана като реклама.
      Виж също и контингента на живущите /ако можеш/ според мен е добре да са млади хора като вас - по-лесно се контактува и по-лесно се решават проблемите.
      Обръщам ти внимание на тези неща, защото все пак влагаш пари в нещо голямо и дългосрочно, и да не те е яд после, че нещо не е както трябва, и да няма тема "продавам апартамент" :D
      Много се отплеснах, но се надявам да съм ти бил полезен.

Поздрави,
      Пламен
    • plamenpetrov
      plamenpetrov
      Бронз
      Много точни препоръки от @PlamenOgIvanov.
      1. Не си взимаи апартамент без асансиор. След време ще съжаляваш и няма да можеш да го продадеш ако решиш след 10 години примерно.
      2. Търси дирекно от продавач за да договориш цена. Спестяваш няколко К комисионна и няма да бъдеш подведен от алчен брокер да купиш не подходящ апартамент. Незнам дали знаеш, брокерите завишават цената с няколко К, отделно ти искат комисионна 2%-3%.
    • bah22
      bah22
      Треньор
      Треньор
      Благодаря много на PlamenOgIvanov за изчерателния отговор! Наистина има доста неща, в/у които да се обърне внимание...

Преди няколко дена ходихме на огледи.

Единият от апартаментите ми хареса като големина и обзавеждане. Беше в малка спретната кооперация в края на Ст. Град, но големият проблем...други 2 кооперации в непосредствена близост. Като едната от тях напълно закриваше гледката към Витоша. Много кофти. :f_cry:

Отидохме да видим и един мезонет в Борово, но определено този район отпада, защото като погледнеш от 7-я етаж, виждаш само други блокове...Нещо като обетованата земя. Ужас!

Може би трябва да обърнем повече внимание на квартали като: Дървеница, Дианабад, Мусагеница...?
    • DESSSBG
      DESSSBG
      Бронз
      На ул. Пирин има едно ново блокче - не знам колко е добра гледката от там, но апартаментите са добри и е ново строителство. Мога да те свържа със строителя за подробности.
    • arman4o90
      arman4o90
      Бронз
      Прегледайте, и в Дианабад, там 90% е старо хубаво строителство. Другото е Витоша и Малинова долина също знам, че е добре.
    • 1
    • 2