Дайте идеи,проблеми с лаптоп??

• misko69
      misko69
      Бронз
      Здравейте!!! ;)
      Неочаквано за мен,след като свалих софтуера и поиграх малко в PKR,изведнъж ми се появи системно съобщение,че температурата на процесора е 91 градуса и лаптопа ще изключи след 15,14,13....секунди ?( ?( .Веднага затворих залата,бях седнал да пробвам само обстановката на плей мъни и температурата веднага започна да пада...Явно софтуера е изключително тежък.Но..
      Лаптопа е на 8 месеца,чисто нов,ЛеновоG555,ако има значение.Тъй като го закупих есента,съответно и не съм го експлоатирал при по-високи околни температури.Какво бихте ми препоръчали да избегна евентуални проблеми с това пържене на процесора.Днес на кафето с Жорето,Бот33,се обадихме на негов приятел,който се занимава с компютри,искахме да го питаме дали охлаждаща подложка ще помогне,но момчето ни препоръча първо чистене,и то трябвало да се прави през 6 месеца.
      Поразгледах в нета за подложки,има сносни за около 20-24 лева.
      П.п.Ей го сега,играх във Фейсбук фреерола в PKR,температурата която поддържаше процесора беше 68-75 градуса,даже за момент вдигна 80.
      Миникешнах,естествено :s_evil: :s_evil: ,излезнах и в момента температурата е 51 градуса.Ужас!!!
  • 55 отговора
    • veso95
      veso95
      Бронз
      Когато работиш с други софтуери как се държи лаптопа ( градуси) ?
      имаш ли представа каква му е температурата в работен ненатоварен режим?
    • misko69
      misko69
      Бронз
      51 е само с една Опера,но съм го сложил на леглото.С 4 зали дига до 57,сега пробвах.
    • nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Добре ще е да му пуснеш 1 стрес тест (имай в предвид, че съкращава живота на машинката) и да проследиш температурата. Ако не знаеш как става ми напиши скайпа си в общност, за да те добавя.

По принцип ако си държал лаптопа на покривка, в леглото и въобще в/у материя изградена от власинки е много вероятно точно пред перката да се е образувал един пласт приличащ много на онези тънките килимчета :D
      Хубавото е, че лесно се маха и като цяло почистването на лаптоп за мен е по-лесно от това на стационарен компютър, понеже няма много място за прахоляк :)
    • misko69
      misko69
      Бронз

Uploaded with ImageShack.us
      Това е в момента с една Опера :rolleyes:
      Ами да,винаги е стоял по леглата...Май утре ще се ходи до спец да го чисти...Ама пък трябва да е в гаранция пущината :facepalm:
    • nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Нормалната работна температура на този процесор по принцип е малко по-висока, от порядъка на 50-60 градуса. Но щом вдига 80 значи му има нещо. Би трябвало при максимален товар да не вдига повече от 70.
    • Tancuvai
      Tancuvai
      Бронз
      Проблема според мен е , че залата ПКР има тежък графичен дизайн. И ако видео картата ти не може да смогне да преобразува информацията (не знам с каква си) процесора ти се натоварва допълнително в изчисления и т.н. От там работата му нараства многократно и за това ти се вдигат градусите. Забравих да спомена ,че от тези подложки няма смисъл :) ))) Иначе за чистенето , моя си го отварям през няколко месеца като имам повечко време , за да обера праха. И това играе голяма роля :) :) :) :)
    • misko69
      misko69
      Бронз
      Между другото Бот33 спомена,че на неговия даже залата не е тръгнала-направо прави рестарт... ;(
    • LegionBG
      LegionBG
      Бронз
      Малко съвети:
      - Никога не дръж лаптопа на мека повърхност! Дори да не е от типа килим, покривка и т.н. така затваряш почти всички възможни отвори и лаптопа не може да се охлажда. Имам много познати които ми обясняваха как те винаги са си го държали на леглото и до сега не е имало проблем. :facepalm:

- Ако взимаш подложка гледай да е метална. Метала се охлажда повече, както и аз лично предпочитам 3 вентилатора отколкото 1. Духа на различни места и то правилните и така намалява значително температурата. Аз си взех една доста грозна, но за сметка на това ефективна подложка. Свали 10 градуса без да се замисли изобщо.

Поздрави,
      :evil:
    • misko69
      misko69
      Бронз
      [URL=http://www.office1.bg/Офис%20техника,%20консумативи-r2/Компютърни%20аксесоари-g24/Поставки%20за%20бюро-s2409/Manhattan%20ПОСТАВКА%20за%20ЛАПТОП,%20с%203%20вентилатора,%20USB-a2409621000010.html]http://www.office1.bg/Офис%20техника,%20консумативи-r2/Компютърни%20аксесоари-g24/Поставки%20за%20бюро-s2409/Manhattan%20ПОСТАВКА%20за%20ЛАПТОП,%20с%203%20вентилатора,%20USB-a2409621000010.html[/URL]
      След обяд ще отида да видя това,дано да имат налична...все ще свърши работа. ;) А за отварянето и чистене ще трябва да почакам...Тъй като е в гаранция,трябвало да го оставя във Виваком,те да го пратят и .... :facepalm: да бе,да.Как пък не съм го и оставил... :s_evil:
      Пфф,сега си отварям пощата и гледам отговор,че до 1 месец ще има и това
      http://www.laptopprocomfort.com/ohlajdane-za-laptop.html
    • yolov
      yolov
      Бронз
      Здравей,

Чистенето е много полезна профилактика и ако не си го правил никога или от доста време, ще се изненадаш от промяната в температура / шум. Съветвам те да го направиш, но ако машината ти е в гаранция, е редно да го направят в лицензиран сервиз, за да не изгубиш гаранцията.

Аз лично сам си чистя моите машини, но след изтичане на гаранцията.

Поздрави,
      yolov
    • BigFish2010
      BigFish2010
      Бронз
      Трябва да се почисти.Подложката помага,но като цяло не е оферта да я разнасяш навсякъде.Аз на моя ветеран дори му смених термопастата на процесора и видео.
    • 4o4ity
      4o4ity
      Бронз
      Ти дори и да му вземеш такава подложка,пак ще ти забива и ще ти прави проблеми,понеже вътре е бъкан с боклуци.
      Чисти се супер лесно,трябва ти само отверка.
      Пробвай да го изчистиш и ще забележиш разликата.
    • misko69
      misko69
      Бронз
      Сега поразгледах книжката...там,където е вентилатора има само 2 винтчета...освен да се прекръстя и да го отворя.Изпращането на тия в София въобще не ме устройва.А гаранцията е 24 месеца.
      Между другото освен тоя проблем когато пусна PKR,нямам никакви други,не забива,нямам никакви шумове.
    • accetone
      accetone
      Бронз
      Подложката си струва като опция . Аз съм с една за 25 лева и съм доволен (не е изгоряла за година и половина :D )

Но, ако ще си с подложка и пак върху леглото си вземи такава която смуче въздух отзад, защото няма да има ефект. А за чистенето всеки си поема сам рисковете :D
    • yolov
      yolov
      Бронз
      Отново те съветвам да се замислиш за гаранцията. Ако твърдо си решил да чистиш сам - намери си инструкциите и схемите от сайта на производителя - съмнявам се двете винтчета отдолу да са това, което ти трябва - обикновено за да стигнеш до радиатора на процесора (между чиито ребра се набиват боклуци и прах) има доста разглобяване. Казвам от опит и все пак само давам препоръка. Решението е твое. Но определено препоръчвам профилактично чистене на 6 месеца.

Поздрави,
      yolov
    • arman4o90
      arman4o90
      Бронз
      Едно малко тъпо предложение от мен, но изпробвано работи. Докато работи лаптопа духаш силно(без да плюеш :) ) в отворите на лаптопа. При мен така искара стабилно прахуляк.
    • veso95
      veso95
      Бронз
      На повечето лаптоп има само едно капаче до мястото дето трябва да го почистиш ( ако почистиш само там няма да има ефект като цялостно почистване) .. и мисля че от там дето взима въздух срещу него би трябвало да се намира един филтър на който са мъховете и др. боклуци
      Дано съм ти бил полезен..
    • yolov
      yolov
      Бронз
      Не знам дали е нужно, но нека все пак дам някои разяснения относно процедурата и самото устройство на охлаждащата система на мобилните машини.

Охлаждащата система обикновено се монтира на самото дъно, следователно, според самата сглобка на машината ти, или се сваля долния капак, или се разглабя отгоре надолу, докато се стигне до ето точно тези джаджи. През радиатора излиза въздухът, който можеш да усетиш, ако сложиш ръка отстрани на машината си.

Има няколко разновидности на монтиране, но общо взето системата е такава - вентилаторът засмуква въздух, който издухва в ребрата на радиатора (ребрата помагат за насочване и скорост на струята), оттам медните проводници разнасят температурата. При някои модели процесорът е директно под вентилатора, а медта охлажда съседни работи, при други - медта разнася до процесора. Вентилаторът набива прах и фини боклучета между ребрата на радиатора. Когато радиаторът се задръсти, пречи на работата на вентилатора, той почва да върти на по-високи обороти и същевременно охлажда по-малко (оттам температурата и шума). При чистене обикновено се отстранява един 'килим' от прах от самия радиатор.

П.С. вдухване на въздух (било с уста, било с флакон със сгъстен въздух) - няма да свърши работа, ако имаш образуван 'килим'. Прежали едни 10 дена без лаптоп и го занеси за чистене. Случи ли се машината да изключи, заради прегряване на процесора - закъснял си с чистенето.

Надявам се тази информация да ти помогне да вземеш решение!

Поздрави,
      yolov

П.П.С. едно чистене, представлява горе-долу това (не се смейте на разни работи, които ще видите из стаята ми) (wasntme) :)

http://www.youtube.com/watch?v=IV-9QQC_dUo&feature=channel_video_title
    • misko69
      misko69
      Бронз
      Благодаря момчета :heart: :heart:
      Ей сега се прибирам от моя човек,който се занимава с моите компютри.Поръчахме Манхатъна,но на доста по-ниска цена от Офис1.Утре ще отида да си я взема,а ще нося и лаптопа да го разгледа,дали има възможност да се почисти без да развалим гаранцията.Всъщност ето го капака 3 под който е вентилатора

А това е под него

Uploaded with ImageShack.us