Aкции, форекс, финансови пазари

• finchybg
      finchybg
      Бронз
      Здравейте!

За съжаление, не ми остава много време за покер (освен някое МТТ по време на смяна на работа :) ), но пък понеже съм си широко скроен, все си търся някакви зарибявки, освен преките ми задължения.

Последното са акциите и понеже за щастие ми се намира капитал за инвестиране, а и все пак това уча и с това искам да се занимавам, интересът ми е обясним.

Интересно ми беше дали тук има също някой, който се вълнува от тематиката.

Опитвам се да не се "гмурам" в непознати води и доста обстойно разучих аспектите във възможностите, предлагани у нас и общо взето добих представа.

Форексът ми се стори доста безмислен, фактически целта ми е да си закупя акции на американски компании (без маржин, в кеш) и да ги държа, без да практикувам кой знае каква активна търговия. Кеш договорите за разлика ми се сториха идеална опция, тъй като за 2 евро комисионна на сделка мога да търгувам на американската борса.

Харесал съм си ExxonMobil и Research in Motion (производителите на Blackberry) като първоначални инвестиции.

Естествено, и тук важи правилото за "управлението на банката" и не вкарвам пари, от които не мога да си позволя да загубя :) ))

Та ако някой има нещо общо с тази тематика, ще се радвам да сподели тук.
  • 7 отговора
    • klavistratche
      klavistratche
      Бронз
      А защо форекса ти се се сторил безсмислен?
      Това е може би един от най-добрите начини за такъв тип инвестиции.
      Ако не си се пробвал във форекс, или ако си пробвал само на тез дето беха с бг сайта и дават виртуален капитал с идеята ако си в топ 3 да спечелиш сметка при тях с реални пари ти препоръчвам да пробваш метатрейдър с виртуална сметка да видиш за какво стаава въпрос.
      Иначе тез БГ сайта са доста опорочени щото полвината играят безумни сделки с цел да направят повече от 1000% печалба за месец което е... как да го кажем... нещо което никой разумен човек не би направил със собсвените си пари освен ако не е решил да банкрутира ;)
    • BorislavIM
      BorislavIM
      Глобален
      Не е тук мястото, но не мога да се сдържа.

Аз имам известен опит с дериватите. Бях брокер няколко месеца.

Първо за деривати, какъвто пример си показал, няма смисъл да започваш с под 100к $ или поне 50. Освен това, ако си закупиш само две компании ще си скъсаш нервите и 100% ще загубиш. Трябва да си направиш портфейл с поне 10 компании, които се очаква да скочат. Най-добре си намери такъв брокер, дето ще ти купи вместо теб и ще ти поддържа сметката. Въобще не е добре сам да си подбираш компаниите.

Ако смяташ да купуваш или продаваш за разлика може за седмица или ден да вземеш 10% печалба. Например една германска фирма, която май се казваше Ecco направи 400% скок за няма и час. Тези неща се случват често. Въпросът е, че това е много тънка материя. Рискът е огромен. Често единствената ти печалба ще е да ограничиш загубите до 15% да кажем.

Ако смяташ да държиш много време акциите тези договори не са добри. Тоест ако държиш до 6 месеца стават. Ако мислиш да държиш около година или повече така и така ще си инвеститор, а не спекулант и ще вземеш и дивидент. В тези дълготрайни случай е много важно какъв е основния анализ, което общо взето е каква е компанията и така нататък. Тук за година рядко ще победиш DJIA, така че очаквай печалба само от дивидент или ако търгуваш до 3%.

За Exxon Mobil XOM(NYSE) като гледам са стабилни. НЕ знам какви са им икономическите резултати за миналата година. ВИж си ги. Акцията иначе сега са около 69$. В момента е в рейндж, като за тригодишен период RSI е малко под 50, като в момента се възстановява от дъно, което е 55$. Общо взето, ако я погледнеш за 6 месеца, има сигнали за повишение, но нищо особено не забелязвам. ДА кажем нещо от сорта на 3% за месец. Ти какво очакваш от XOM?
    • pokawhizz
      pokawhizz
      Бронз
      Първоначално публикувано от finchybg
      ...
      Последното са акциите и понеже за щастие ми се намира капитал за инвестиране, а и все пак това уча и с това искам да се занимавам, интересът ми е обясним.

Интересно ми беше дали тук има също някой, който се вълнува от тематиката.

Опитвам се да не се "гмурам" в непознати води и доста обстойно разучих аспектите във възможностите, предлагани у нас и общо взето добих представа.

Форексът ми се стори доста безмислен, фактически целта ми е да си закупя акции на американски компании (без маржин, в кеш) и да ги държа, без да практикувам кой знае каква активна търговия. Кеш договорите за разлика ми се сториха идеална опция, тъй като за 2 евро комисионна на сделка мога да търгувам на американската борса.

Моят съвет е да не се "мяташ" изведнъж в пазара с акции - изчакай докато завършиш това, което учиш /това което учиш едва ли ще ти бъде от полза в търговия с акции - но още не си го осъзнал/.
      Относно избора ти на акции - не мога да го коментирам - просто вземи предвид от кой сектор са компаниите, как се представя и самия индекс в който участват. Освен това, предвид очакваната от мен втора вълна на световната криза /мое мнение/ момента не е подходящ за дългосрочни инвестиции. А и тази комисионна от 2 евро - бая солена ми се вижда. Доколкото съм запознат Интерактив Брокерс удържат комисионна в размер на центове /може и да бъркам затова провери -www.interactivebrokers.com/
      Коя точно част на форекса която не е застъпена и при акциите ти се струва безсмислена?
      Относно капитала с който разполагаш /и те сърби да вкараш в обращение/ - най-добре разгледай различните фондове за управление на средства - има и с висока доходност /и съответно висок риск/ и нискодоходни.
    • finchybg
      finchybg
      Бронз
      Извинявайте, ако се изцепя нещо, първо - нямам претенции да съм експерт, но имам известна представа, все пак и на работа се занимавам със статии от Financial Тimes, NYT, WSJ и други такива.

Специално това, което го казах за форекса, визирах неща от сорта на 1% маржин и такива. Т.е. явлението day trader като идея не ми се нрави (огромна доза спекулация и лихвите по маржин loan-a...). Харесвам това примерно да държиш спестяванията си по сметки/депозити в различни валути и променяйки пропорциите да правиш един вид косвен "bet" за развитието на тази валута. В тоя ред на мисли, все си мисля, че съдбата на долара (поне спрямо еврото) е много по-позитивна от целия шум, който се вдига, за това, че доларът ще пада. Т.е. и еврозоната въобще не е силна, особено след ситуацията с Гърция. Та смених известна част от парите си в долари, пък да видим какво ще стане.

Що се отнася до договорите за разлика, Deltastock предлагат кеш такива - т.е. плащаш реалната стойност на сделката и съответно не вървят лихви, на практика общо взето е като да си купиш акцията (комисионната за реални сделки на NYSE на почти всички брокери е към 15$ на поръчка.. което е много като % за моите мащаби - 2 евро + известен спред е доста по-приемливо за тези кеш ДЗР - a дивиденти също се изплащат в размер около 90%). Имат и ETF. В този ред на мисли, ако желая по-широко портфолио, по-скоро ще си избера някой ETF, oтколкото да си го мисля сам (от гледна точка на transaction costs - ако трябва да си купя 10 компании, комисионните ми ще са доста по-солидни).
      Четох доста, но не намерих съществен кусур на тези ДЗР със заплащане на реалната стойност и мисля, че отговарят на целите ми, но ако се бъркам нещо, ще се радвам да ме поправите.

За взаимните фондове знам, на 2 пъти слагах пари във високорискови такива - единия път в най-големия бум 2007-ма и другия път точно преди кризата, но изтеглих преди дъното - не че не се опарих :D Обмислях и това, особено след като ДСК са пуснали фондове на OTP на развитите пазари, но реших, че ще ми е по-интересно да си следя акции на 2 mах 3 компании, пък каквото стане, не си инвестирам къщата, нито пък храня илюзии за милионерство в рамките на година. Просто искам част от парите ми да са в по-рисков инструмент и моментът ми се струва подходящ (е, дъното в началото на 2009 беше по-подходящо).

Що се отнася до XOM, освен стабилни резултати и т.н., акцията им е доста подценена без да е ясно защо. От дъното през 2008 досега почти не се е качила, докато както знаем като цяло индексите се повишиха с огромен процент. Да си призная, четох в Barron's доста подробна статия за тях и ми прозвуча интересно :) ) Редовният им и немалък дивидент пък е бонусче.

RIMM пък също изглежда подценена. Имат огромно увеличение на клиентската база и няма изгледи това развитие да спре, a aкцията е много далеч от най-високите си нива и също не се е качила толкова през 2009, в сравнение с индекса като цяло (примерно при Apple също всичко изглежда песен, но пък тяхната акция се търгува на най-високите нива ever и с целия този hype около тях и прословутия им евентуален таблет, мисля, че е надценена). Мисля, че RIMM има накъде да расте в по-дългосрочен план.
    • BorislavIM
      BorislavIM
      Глобален
      XOM като я гледам пет години подред е била в бичи тренд от 32$ до 95$. Една година е била надолу с дъно 52$ и тая година е в рейндж. RSI e малко под 50, което определено значи, че ще се качи. Но пък е започнала да се движи надолу като и обемите са понижават, което значи, че няма да се качи. Сега е 69,11$. Все пак до 15$ нагоре-надоле в рамките на година си е от рейнджа.
      RIMM също има скок в рамките на една година и после спад. Пикът в тоя период е 150$ дъното е двойно и е 30$. Дъното е станало и през март 2009 и в края на 2008г. RSI също е малко под 50. Ако забелязваш, сега в момента обемите са намалели драстично.
      Тея двете компании колко поредни години изплащат дивиденти?
      Другото важно е с тея договори винаги ли можеш да продадеш или трябва да държеш определено време?
      Щом имаш добро управление на банката и няма да рискуваш къщата според мен е добре да имаш "асет" колона от акции. Винаги може да станеш милионер за един час.
    • finchybg
      finchybg
      Бронз
      Винаги може да се продава, да. Можеш и да short sell-ваш, когато поискаш (нещо, което не ми се нрави като принципна идея де, но го има като опция).
      XOM дават по 40-50 цента на всяко тримесечие без прекъсване. Те действително нямат огромен потенциал в доста дългосрочен план, тъй като нефтът малко по малко бива изместван и само тръбят за алтернативни източници, но за близката година-две мисля, че ще се изплати.
      RIMM пък не изплащат дивиденти (както между другото забелязвам - почти всички технологични компании също не го правят).
      Интересно между другото е да се обмислят акциите на компютърните производители, примерно Dell и HP, както и чипмейкърите AMD и Intel, поради изключително добрите sales figures за бранша, които излязоха наскоро (доколкото помня, ръст от 20%). Разглеждах по-подробно Dell и AMD, но засега не съм решил нищо за тях.
      Благодаря за анализчето иначе, ще трябва и аз да се образовам в техническия анализ, вероятно като ми мине сесията.
    • finchybg
      finchybg
      Бронз
      Е, "злото е сторено" :D

Купих Research in Motion на 61,56$ и Exxon Mobil - на 66,16$.

Стискайте палци от тук нататък, аз съм си buy and hold.