Опит.

• MirkoSlr
      MirkoSlr
      Бронз
      Здравейте, местя тази статия от раздел ``Представи се`` като целта ми е да описвам какво правя и да се дават коментари, които ще помогат за подобряването на играта ни.

Преди няколко седмици се записах в сайта и така като вече направих малко стаж в Pacific Poker реших да споделя опита който натрупах, както и помощта която извлякох от Poker Strategy.

Започнах с играта на безплатни турнири. След един такъв спечелих 40c и реших да се пробвам на най-ниския лимит(1-2c). За период от 7 дни успях да ги направя около 7$. Последва спад в играта ми. Комбинирах теорията от сайта с играта ми, но на тези ниски лимити парите са незначителни и все едно играя фрийролл.
      Изчетох стратегията на малкия стак и временно я ползвах, но в общи линии като човек със 4г. опит в спортните залагания не ми хареса. Просто там всичко става прекалено автоматично и в един момент хванеш ли човек който играе с тази стратегия може лесно да разбереш с какъв спектър от карти играе.
      Pacific Poker е обявен на много места за сайт с много играчи и много риби, но аз не усетих такова нещо. Много често има само по 1-2, 10handed маси(5-10c). Българското пресъствие до лимит 10-20c също липсва което е доста показателно.

Реших да скоча на 5-10c лимит като очаквах по стегната игра. Знам, че тези 7$ са срамно малко и е против всякакви правила за мениджиране на банката, но обстоятелствата ме принудиха да действам по този начин. След няколко дена игра и теория направих около 26$. След което играта ми започна да върви на средно ниво. Картите просто не влизаха и крадях потове колкото да си платя блиндовете. Нямаше много играчи, а тези които играехме бяхме на доста равностойно ниво и след 3-4 часова сесия никой не беше дръпнал напред, освен рейка. След като изгубих един цял buy-in поради голяма грешка, нещо ми стана и просто не можах да си я избия от главата. Изгубих увереността в себе си. Последва тотален срив и днеска си изгубих и последните спечелени долари в този сайт.
      Таблицата която съветва с кави ръце да се влиза е много добра и за началото е задължителна, но в един момент става прекалено консервативна и когато дойде карта или те удари борда, не си намираш клиенти.

Ето как в един момент се виждах как от 40c направих 26$ и си помислих, че всичко е прекалено лесно, но уви излъгал съм се. Въпреки това ще си направя почивка и ще кaндидатсвам за бонуса от 50$ като се надявам да се поуча от сегашния опит.

Та вече си имам няколко изречения които съм си ги извадил:
      1. Покера е игра на ситуации и печелившите играчи знаят как да ги отиграват.
      2. Големите потове са за големи ръце(от сет нагоре), малките потове са за малки ръце(1-2 чифта). Не забравяйте никога, че 1-2 чифта са си просто 1-2 чифта.
      3. Трябва да се изгради голяма психическа устойчивост, която ще помогне една загуба да не оказва влияние върху цялостната игра.
      4. Много лесно е да прочетеш едно правило и много трудно да го приложиш.

Надявам се да не съм станал досаден с дългото си писание, но тряваше да опиша някъде всичко това което се случи, а няма по добро място от един хуваб покер форум. Zunge raus

Приемам всякаква отрицателни или положителни коментари.
  • 16 отговора
    • MirkoSlr
      MirkoSlr
      Бронз
      Здравейте отново,

след финансовия ритник от 50$ който получих от Poker Strategy продължавам с моята игра в Pacific Poker. Така като 10-handed масите са доста малко на брой, реших да се отправя към 6-handed маси. Изгледах няколко клипа и прочетох малко статии. Това което планирах е да разширя спектъра от карти с които рейзвам и да стана доста по агресивен. Друга цел беше да наблюдавам стила на играчите, с което може да си правя изводи за играта им и да улесня решенията които трябва да взема по късно. Също така смятам, че при начинаещ играч загуба на един buy-in за ден е крайния лимит след което трябва да се направи анализ, четене на теория и почивка.
      Играя на 5-10c и вече мисля, че по-долните лимити са загуба на време и създават грешно разбиране за покера. Сядам на масата с 5$. Правя го като превантивна мярка от bad beat, но по важното е че една такава загуба няма да ме вкара в tilt.
      На масата имаше 3-ма тайт играча, 2-ма маниака и аз опитващ се да налагам TAG стил на игра. Започнах да играя агресивно, което отчитам като грешка. Не може да седна на масата и да почвам да се правя на N 1, защото противниците ще ми лепнат и на мен етикет маниак, а това е лошо за имиджа ми на масата. Маниаците които бяха с по 2-3 долара на масата най-често играеха с мен. Тях си ги гонех с продължителен залог. Рейнджа на тайт играчите беше високи карти и ако не ги удари борда лесно пускаха. След няколко успешни серии вече бях стигнал до 14$. Последва голям спад. Това се дължи на факта, че се самозабравих. В един момент всички станаха толкова затворени, а аз всяка карта в каква ли не позиция рейзвам или колвам. В един момент бях с 8$ и реших да изляза за да не си загубя целия buy-in.

Ивзводи:
      1. Умереност във всичко.
      2. Определяне на спечелена сума, след което трябва да се излезе.

Както виждате не описвам къде какво съм играл или колко съм заложил, защото проблема в момента е контролa. Има напредък :D

Всякакви положителни или отрицателни коментари са добре дошли.
    • JoDDDzz
      JoDDDzz
      Бронз
      Разсъжденията ти не са от най-точните но пък си оптимист и явно имаш желание, което е важното. Продължавай да четеш упорито и гледай някои филмчета по няколко пъти.. прочиташ , играеш, препрочиташ (преглеждаш) и така по-лесно разбираш същността на теорията :)

Аз преди няколко месеца си нямах понятие от теория и на някакъв пълен късмет в Фул Тилт като теб изкарах 1$ от турнир, който превърнах в 35$ за 1 ден само от Хедс Ъп, качвайки нивата всеки път когато удвоявах стака си.. и естествено накрая загубих всичко, колкото и предпазлив да бях :)
    • GramatikovBG
      GramatikovBG
      Бронз
      #1 Сядайки на маса с 50бб e грешно, както за СГС, така и за СМС - не може да ги играеш печелившо! Препрочети основните статии!
      #2 Прегледай пак статията за управление на банката с 50$ не може да влизаш на маса, където входа е 10$. 5 buy-in swing-ове става ежедневно, което може да доведе до твоя банкрут!
      #3 Масите с по 6 човека изискват игра с повече карти, повече кражби, което води и до по-сложни решения след флопа. Придържай се към таблиците на начални ръце и играй на маси с по 9/10 играча в началото докато изградиш основите в своята игра.
      #4 Най-добрата стратегия, когато на масата ти има маниаци е да играеш TAG, оставяйки им достатъчно поле за изява, когато удариш силно, да се обесят!

След като имаш силни притеснения от загубата на един buy-in и това те води понякога до тилт, бих ти препоръчал да смениш стратегията. Пробвай СМС например. А ако този страх се води, защото не спазваш правилно управление на банката и нямаш 20-30 входа за НЛ10 СГС, то слез на НЛ5 преди да е станало късно.

Успех по масите и с блога!
    • MirkoSlr
      MirkoSlr
      Бронз
      Мерси за съветите.

Веднага си вземам поука и отивам на по-ниски нива.

Един въпрос: когато на флопа имаме ОСД и опонента направи стандартен рейз от пота или 2/3 от него. В такава ситуация нямаме достатъчна ставка и трябва да фолднем. Залагащия го прави с цел да предотврати именно такива draws. Това значи ли, че винаги в такава ситуация трябва да се предаваме. Ами ако знаем, че опонента яко блафира. Може ли да си добавим няколко аута за блъф?

Има ли някаква такава х-ка според която се слагат и махат аутове базирана на поведението на играча като цяло?
    • niksy79
      niksy79
      Бронз
      Първоначално публикувано от MirkoSlr
      Мерси за съветите.

Един въпрос: когато на флопа имаме ОСД и опонента направи стандартен рейз от пота или 2/3 от него. В такава ситуация нямаме достатъчна ставка и трябва да фолднем. Залагащия го прави с цел да предотврати именно такива draws. Това значи ли, че винаги в такава ситуация трябва да се предаваме. Ами ако знаем, че опонента яко блафира. Може ли да си добавим няколко аута за блъф?

Има ли някаква такава х-ка според която се слагат и махат аутове базирана на поведението на играча като цяло?
      Да, и аз това съм се чудил много пъти. Особено на най-ниските лимити, никой не се колебае да заложи пота, като продължващ залог, при условие, че потовете са броени центове. Ако трябва да спазваш табличките за аутовете и шансовете, ще се налага да фолдваш 90% от ръцете. Иначе със дроу(стрейт или флъш) на стандартен продължаващ залог от опонент, който и обича да блъфира, понякога го рирейзвам. Често се случва да фолдне, а ако не - имам шанс да си завърша ръката и да прибера хубав пот. Още не са ми чак толкова ясни нещата, но според мен, печалбата прибрана от рирейза(при условие, че фолдне), както и тази, ако плати, но ти успееш да си допълниш ръката, общо взето са достатъчни за да компенсират случаите, когато няма да уцелиш. Нека се изкаже и някой по-компетентен, че и мен ме вълнува този въпрос.

Поздрави
    • pastet89
      pastet89
      Бронз
      Първоначално публикувано от niksy79
      Мерси за съветите.

Да, и аз това съм се чудил много пъти. Особено на най-ниските лимити, никой не се колебае да заложи пота, като продължващ залог, при условие, че потовете са броени центове. Ако трябва да спазваш табличките за аутовете и шансовете, ще се налага да фолдваш 90% от ръцете. Иначе със дроу(стрейт или флъш) на стандартен продължаващ залог от опонент, който и обича да блъфира, понякога го рирейзвам. Често се случва да фолдне, а ако не - имам шанс да си завърша ръката и да прибера хубав пот. Още не са ми чак толкова ясни нещата, но според мен, печалбата прибрана от рирейза(при условие, че фолдне), както и тази, ако плати, но ти успееш да си допълниш ръката, общо взето са достатъчни за да компенсират случаите, когато няма да уцелиш. Нека се изкаже и някой по-компетентен, че и мен ме вълнува този въпрос.

Поздрави
      Правилни мисли ти се въртят в главата. Само че ако все още нямаш достатъчно опит е най-добре да играеш стриктно според пот-шансовете си кол/фолд. Иначе си прав, че ако имаш достатъчно информация за опонента можеш да рейзнеш, но не и да колнеш. Този подход се нарича "полублъф". По принцип когато имаш 12 или повече аута се смята за пвелившо да ги играеш много агресивно с полублъф, т. е. не просто чек/рейз, а бет/3бет или бет/пуш.
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Първоначално публикувано от GramatikovBG
      #1 Сядайки на маса с 50бб e грешно, както за СГС, така и за СМС - не може да ги играеш печелившо! Препрочети основните статии!
      #2 Прегледай пак статията за управление на банката с 50$ не може да влизаш на маса, където входа е 10$. 5 buy-in swing-ове става ежедневно, което може да доведе до твоя банкрут!
      #3 Масите с по 6 човека изискват игра с повече карти, повече кражби, което води и до по-сложни решения след флопа. Придържай се към таблиците на начални ръце и играй на маси с по 9/10 играча в началото докато изградиш основите в своята игра.
      #4 Най-добрата стратегия, когато на масата ти има маниаци е да играеш TAG, оставяйки им достатъчно поле за изява, когато удариш силно, да се обесят!

След като имаш силни притеснения от загубата на един buy-in и това те води понякога до тилт, бих ти препоръчал да смениш стратегията. Пробвай СМС например. А ако този страх се води, защото не спазваш правилно управление на банката и нямаш 20-30 входа за НЛ10 СГС, то слез на НЛ5 преди да е станало късно.

Успех по масите и с блога!
      Заставам напълно зад тези думи и те съветвам да прочетеш отново статиите. Липсват ти много основни знания, а това неизбежно води до банкрут.

Това също зависи особено много от ситуацията, от оставащите ви стакове и от опонента. Няма характеристика свързана с агресивността на опонента, според която да добавяш или изваждаш аутове и не те съветвам да измисляш подобна. Имаш статус да четеш статиите, в които е описано това, съветвам те да го направиш внимателно.

Първоначално публикувано от pastet89
      По принцип когато имаш 12 или повече аута се смята за пвелившо да ги играеш много агресивно с полублъф, т. е. не просто чек/рейз, а бет/3бет или бет/пуш.
      Не обобщавай толкова, тъй като твърдението ти става неправилно.

Поздрави,
      darkonebg
    • pastet89
      pastet89
      Бронз
      @darkonebg
      В такъв случай, добре, че стана на въпрос. Би ли казал кога не трябва да играем за стакове 12+ аута? Бяха ми казали, че винаги, а всъщност в покера думата "винаги" е забранена, което ме кара да се замисля, че да речем когато лошия пушне, не трябва да плащам например... Би ли утончнил по-подробно?
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Мястото за това не е точно тук, но
      Броя аутове сам по себе си нищо не значи. За да придобием представа за това дали отиграването ни ще е печелившо или не, трябва да говорим в очакван дял.
      Първото и най-важно нещо е дали се намираме на флопа или на търна. Да имаш комбиниран дроу с 12 аута на търна не ти дава повече от 25% очакван дял на търна, което е крайно недостатъчно за агресивна игра.
      Второто нещо е колко е голям пота спрямо залозите/оставащите стакове. В лимпнат пот рядко има смисъл да играеш залог/3бет/пуш, дори и със 15 аута. Тук стигаме до третото - вероятността за фолд, която можеш да генерираш. Колкото по-малка е тя, толкова по-малко печелившо е агресивното отиграване. Също така трябва да вземем под въпрос скритите шансове, когато ударим. Последните две зависят от борда и от опонентите, но да кажем, че сме изправени срещу лууз-пасивен опонент, който най-вероятно има два чифта или по-добра на флопа в малък пот и най-вероятно ще играе за стакове без значение от развитието на борда. Очевидно е, че е по-печелившо да играем по-пасивно дроуа си и да извлечем стойност, когато се завърши.
      Темата е много дълга и трудно мога да я обхвана с един пост. Има си статии за това. Също така те съветвам да си изтеглиш Equilator и да разгледаш очаквания си дял при различни дроус срещу различните ръце- ще забележиш веднага нуждата от вероятност за фолд, тъй като винаги ще си назад.
    • pastet89
      pastet89
      Бронз
      ОК, мерси
    • MirkoSlr
      MirkoSlr
      Бронз
      От досегашните ми наблюдения, имплайд оддс са едно от най-силните оръжия за печалба. За мен основното при тяхното прилагане е размера на противниковия стак. Ако няма пари няма смисъл.

Иначе за днеска съм на -2$, но съм доволен от себе си така като се мъчиха да ме трапнат с full house(2 пъти) и каре. Няма да влизам в подробности, но и при трите случая имах ръка за игра. Друго нещо което ми прави впечатление, е че когато на борда се появи един full house, много вероятно е да има втори който да е по силен. За в бъдеще трябва да внимавам с тези ръце.
    • MirkoSlr
      MirkoSlr
      Бронз
      Днеска денят започна зле, но завърши добре. Тези дни си задавам следния въпрос: защо като ми се падне карта не си намирам абонати и от сесия ставам с по 4-5$ горница? Има толкова тайт играчи на масите, които изхвърлят 95% от ръцете си и като им дойде карта си намират абонат на момента. Аз се стремя да играя сравнително разнообразно. Рейзвам ниски конектори и т.н. но просто като ми дойде карта само фолдове. Идват покет AA или KK рейз и фолд отново. Гледам има играчи които лимпват с AA и KK за да си намерят клиенти. Аз мяма как да направя такава глупост.

Днеска не беше така и успях да си увелича банката. (глътка въздух)

Мисля, че играта ми основно се подобри поради причината, че успявам да създавам големи потове само със силни ръце и да бягам от ръка в която не съм сигурен или ще трябва да платя много.
    • MirkoSlr
      MirkoSlr
      Бронз
      Тези дни откривам какво важно предимство е да се играе винаги с пълен лимит на масата. Дори ако една част от него е загубена той трябва да се допълва винаги. Така в all-in ситуация където вие сте печелившата страна ще може да извлечете максимума, тоест да си покриете загубите и да направите някаква печалба.

Искам да задам един въпрос. Това е една доста често срещама ситуация. Няма значение кой какъв тип играч е защото всички действат еднакво в тази ръка.

6-Handed маса. Аз съм с АTs от късна позиция. Преди мен всички са fold. Правя стандартен рейз от 4BB. BB плаща.

Flop: 2 3 T(rainbow). Имам топ чифт, но няма смисъл да забавям и правя залог от 2/3Pot. BB ме ри-рейзва 3 пъти.

Тук fold или ри-рейз от мен?
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Искам да задам един въпрос. Това е една доста често срещама ситуация. Няма значение кой какъв тип играч е защото всички действат еднакво в тази ръка.

6-Handed маса. Аз съм с АTs от късна позиция. Преди мен всички са fold. Правя стандартен рейз от 4BB. BB плаща.

Flop: 2 3 10(rainbow). Имам топ чифт, но няма смисъл да забавям и правя залог от 2/3Pot. BB ме ри-рейзва 3 пъти.

Тук fold или ри-рейз от мен?
      Зависи.
      Едва ли някой може да ти даде твърд отговор, защото зависи от доста неща. То ако можеше така да се генерализират ситуациите, щеше да има една по- голяма табличка в коя ситуация какво да правим и нямаше да е интересно :D
      Например срещу tight играч, с който имаш 10к ръце и добри наблюдения и знаеш, че колд колва префлоп предимно малки чифтове и ако не хитне сет ги хвърля, а ако удари го играе много агресивно, си фолд. В други случаи може да си рейз или кол ;)
    • MirkoSlr
      MirkoSlr
      Бронз
      Ама на ниските лимити трудно ще играя 10К ръце срещу някого. :P

Преди няколко дена играх срещу някакъв и си го записах като солиден играч. Днеска играя отново срещу него и той беше супер зле. Значи ли това, че миналия път просто са му идвали карти и аз съм си направил грешно впечатление за него?

И отново въпрос за по - напредналите. На какви лимити хората почват да си ценят парите?
    • falkoneti
      falkoneti
      Бронз
      [quote]Първоначално публикувано от MirkoSlr
      Ама на ниските лимити трудно ще играя 10К ръце срещу някого. :P

Тука не поставяш въпрос ,направо даваш отговор.Ако си си направил правилна оценка кой е идиот и кой не на масата щте си напред =)