Lord of the (short) Rings

• kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Историята на една рибка:

Част I: The fellowship of the (full) ring

Глава 1: About fishes (За рибите)

Рибите са едни странни създания, които плуват из водите на покер света. Намират се в особено голямо количество при игра на ниски лимити. Има различни видове рибки, някои сядат по масите просто за удоволствие и адреналин, други са начинаещи и тепърва се учат, трети са чули за хората, които печелят от покер и си казват и аз мога, четвърти си мислят, че покерът е игра на късмет и вярват в късмета си и т.н. и т.н.
      Една такава рибка се роди преди време и заплува по масите - моя милост.
      Преди да започна с покера, често играех бридж, което според мен определено носи позитиви като преминеш на покер. Един колега ме позариби за покер и реших да видя какво е това и има ли то почва у нас. Започнах да разнообразявам бриджа с покер игра с play money. Един хубав слънчев ден открих Pokerstrategy и офертата за безплатни $50. Възползвах се, прочетох началните статии, минах теста и започнах да играя с реални пари по СМС. Покерът все повече започна да измества бриджа, като по някое време изцяло го замени.
      В началото нещата не вървяха зле, но СМС започна да ми доскучава, започнах да играя на няколко маси като се зарибих да играя и MTT, където определено изпитвах повече тръпка. Дори бях увеличил приятно банката си след някое и друго влизане в парите + печалби от кеш масите + изчистване на бонуса. След няколко МТТ-та не по банката ми ($5 вход) без влизане в парите, тя се постопи, започнах да играя само кеш и от време на време МТТ с вход $1 и къде поради вариация, къде поради лоша игра, банката още понамаля, дойде и момент на тилт и почти напълно се стопи.
      В този момент осъзнах, че СМС не е за мен. Знам, че има играчи, които я играят печелившо и не оспорвам ефективността на стратегията, но на мен не ми харесваше. Тогава прочетох още малко статии и започнах да играя по- широк диапазон от ръце (предимно тези от СГС), но все още сядах с малък стак. ВНИМАНИЕ! НЕ ПРАВЕТЕ ТАКА! НЕ Е ПРАВИЛНО, макар че малко по- късно играх печелившо така за кратко време...

Част II: Двете зали

След промяната в начина ми на игра, поиграх известно време така с малкото ми останала от началния капитал банка и междувременно започнах по- сериозно да чета статии, анализи на ръце и да гледам от време на време по някое видео. Междувременно малкото останало от началния капитал почти свърши и реших, че ще депозирам малко собствени средства. Бях поразчорован от "късмета" си в залата, а и исках зала с рейкбек, тъй като много често бях break even или на малка загуба или печалба и реших, че рейкбекът ще е много полезен за банката ми. Зарязах няколкото ми останали долара в Mansion и депозирах 40 евро в Betfair в края на септември 2009г. Тъй като не съм човек, който си хвърля парите на вятъра (не че за мен 40 евро са сериозна сума, да не кажа, че е малко, но все пак..), отделих повече внимание на обучение и на работа върху играта си, за да вляза по- подготвен в играта. Другата съществена промяна беше, че поради съвсем малкото пълни маси на най- ниския лимит или пълната им липса, минах на къси и задругата на пълните маси се разпадна. Тук рибката, която играеше просто за кеф и да си убива времето с нещо приятно, започна да се трансформира в рибка, която има желание да се учи, да подобрява и да работи над играта си. Нещата в Betfair потръгнаха доста добре, дори и в краткия период, в който играех странната си система (ако може да се нарече система) и след 2-3 седмици (някъде първата половина на октомври) с банка около 120 евро, с доста по- солидни знания и желание за игра и нейното подобряване си сложих ХЕМ и започнах да играя по СГС. Играех НЛ4 (най- малкият лимит там), като преди да започна СГС влизах с $1 (по- малко не може и нямаше как да влизам с 20ББ) и не ставах от масата при печалба..

Част III: Return of the king (Завръщането на краля)

След като започнах да играя по СГС, нещата си дойдоха на мястото. Започнах да играя малко повече като благодарание на понатрупаните знания, стратегията и многото риба (имам предвид по- големи риби от мен) по масите. За около още месец победих НЛ4 и натрупах банка за следващото ниво НЛ10. Тук е момента да спомена, че реших да спазвам по- консервативно управление на банката. Формулата ми беше 30BI за първа маса + 10BI за всяка следваща (Kukki да не ми се кара много тук :f_cool: ). Тъй като играя на 4 маси, това водеше до качване на ниво при 60BI. И така с краен winrate от около 23BB/100 ръце на 4NL, преминах на 10 НЛ. В самото начало нещата тръгнаха неприятно и след първите 2-3 сесии дори се замислях дали съм за това ниво, но после нещата си дойдоха на мястото. Тук играчите бяха с една идея по- добри, вече се появяваха и повечко регулари, но все пак играта беше сравнително лека и приятна. За около месец и нещо победих и това ниво, натрупвайки необходимата ми банка за NL20. Някъде малко преди нова година имах банката за следващото ниво, но реших да изчакам да дойде 2010 - нова година, нов късмет. На 1 януари започнах да играя NL20 с краен winrate на NL10 14.5BB/100 ръце. Новото ниво започна страхотно още на първия ден. После нещата се поуспокоиха, но вървяха добре. Губещите сесии се поувеличаваха в сравнение с началото (то на NL4 почти нямаше такива), но все пак печелившите бяха много повече и за по- малко от 2 месеца победих и това ниво. Продължих да го играя до края на февруари (краен winrate на NL20 8.5BB/100 ръце) и посрещнах баба Марта на NL50. Баба Марта пък ме посрещна с голямата тояга (какво съм и направил не знам)..

Толкова засега за историята, скоро ще напиша повечко за играта на NL50, както и разни други неща предполагам..

Поздрави,
      kotsebotse :s_cool:
  • 549 отговора
    • kymupa
      kymupa
      Бронз
      Здравей и честит блог.

Доста интересна история имаш и е написана по още по-интересен начин. Много ми хареса и ще следя блога ти с удоволствие. Надявам се само за успехи да се пише тук. Така като гледам нивата ги минаваш за по 1-2 месеца, така че по Коледа ще се подвизаваш на НЛ500.

Поздрави, Пламен.
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      Здравей kotsebotse,

Прочетох първата ти публикация с голям интерес. Искрено се надявам да си осъзнал важността на управлението на баката и да го прилагаш без отклонения в бъдеще. С хобитови стъпки се стига по-бавно, но сигурно. Надявам се, че ще устоиш на силата на пръстена и ще съумееш да преодолееш препятствията, които ще срещнеш на NL50 масите. Понякога не може да продължим напред към Мордор, въпреки че сме много близо и трябва да се върнем назад, за да продължим напред.

Успех в пътешествието ти по масите!

Поздрави,
      Деси
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Здравейте и благодаря за отзивите.
      kymupa, до НЛ500 засега не мисля да стигам, защото още като почнах да изкачвам лимитите и да печеля съм си обещал какво ще направя с първата си банка (няма да казвам какво, надявам се някой ден да се похваля), така че може би по някое време, ако всичко е наред, ще има рестарт и ново изкачване по лимитите ;)

След въвеждащото хистори в първия пост е време за малко благодарности - на Pokerstrategy за хубавия сайт, хубавите статии и видеота, благодарение на които, поне засега, съм печеливш покер играч, тренировките (евала на kukki и darkonebg) и секциите за анализ на ръце. Специални благодарности на darkonebg за анализите на ръце, които много ми помогнаха за подобряването на играта ми (не само на ръцете, които аз съм поствал, а и ръцете на другите) и надявам се и в бъдеще да продължава да помага. Надявам се този блог да е полезен както за мен (да си следя развитието и играта и да получавам съвети и помощ), така и за другите членове на обществото.

Айде стига благодарности, че стана като на Оскарите :D
      Ето малко графики за играта ми на лимитите до НЛ20:

Толкова за историята, в следващите постове в блога ще се съсредоточа повече върху настоящето и бъдещето.

П.С. След първият ми пост направих страхотна сесия, 4 BI напред.. след малко пак сядам да поиграя, ако пак така върви, всеки път преди да седна да играя, ще пиша нещо тук :s_biggrin:

Поздрави,
    • BattleHunter
      BattleHunter
      Бронз
      Доста интересна покер история :)

Би ли разказал малко повече за периода ти на еволюиране от рибка в 23бб/100 чудовище? Аз играя покер от скоро, но не мисля че напредвам достатъчно добре, за това винаги ми е интересно как другите играчи са минали първата голяма "летва" ^^

Иначе поздрави за успеха, дано продължаваш с такава скорост и за напред ^^

~Виктор
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Първоначално публикувано от BattleHunter
      Би ли разказал малко повече за периода ти на еволюиране от рибка в 23бб/100 чудовище?
      Ами то точно това е периода, в който бях доста голяма рибка, това ми е winrate-а на NL4. Точно тогава започнах по- сериозно да чета статиите от сайта, да гледам по някое видео, да чета анализите на ръце и да играя по СГС, опитвайки се да прилагам наученото. Иначе причина за високия winrate според мен най- вече е нивото на играчите на този лимит, а не толкова някаква невероятна игра от мен. Дори ме е малко срам да си пусна статистиките от това ниво :f_eek: Само мога да кажа, че процента ми на PFR беше добре, но разликата между VPIP и PFR беше твърде голяма. Но все пак при положение, че парите на играчите се вземаха сравнително лесно дори и в лимпнати потове със средни по сила ръце (когато хитнеш разбира се), донякъде оправдаваше тази стил на игра.. е, не напълно де :f_biggrin:

Сега малко за текущият месец, в който почнах да играя NL50. Както споменах баба Марта нещо ми беше сърдита и вариацията ме удари с бухалката по главата. Имаше момент, в който мисля бях стигнал 13-14 BI назад, с All-in EV движещо се около 14 BI над загубите. Благодарение на споменатия от мен BRM (имах над 60 BI когато започнах да играя) и на рейкбека в средата на месеца (в Бетфеър изплащат рейкбек два пъти на месец) понесох загубите не много тежко и макар да имаше моменти, в които се замислях за временно сваляне на нивото, това не се наложи. След този downswing нещата се поуспокоиха и към днешна дата съм на +3 BI, а All-in EV-то ми е около +13 BI. Като добавим рейка в средата на месеца (около 7-8 BI) и очакваният за втората половина (мисля, че ще е малко по- малко, но пак ще е добре), тежкият за мен март излиза засега на прилична печалба. Разбира се можеше да е много по- добре, но се надявам скоро да нямам такъв downswing и това съчетано с подобряването на играта ми (към което постоянно се стремя и имам още много работа в много аспекти) да донесе доста по- положителни резултати в близко бъдеще. Довечера като се прибера, ако имам време, ще постна графика за играта ми на NL50, както и една графика, когато линията на печалбите стигна най- ниското ниво :f_biggrin:

Добре може да се види от приключенията ми през март колко важно нещо е управлението на банката. Неслучайно това е темата на една от първите статии на сайта (ако не и първата) и почти всички напреднали играчи и професионалисти го потвърждават. Така че съвет и от мен :f_biggrin: към по- начинаещите играчи - управлявайте добре банката си. Не казвам да използвате толкова консервативен BRM като мен, нито да качвате нивото на 50, 60, 100 или еди колко си BI. Изберете такова число, което да ви позволява да се чувствате спокойни, да играете спокойно на по- горното ниво, а не да се плащите от размера на залозите и пота. Играта със scared money неминуемо ще доведе до не най- правилните решения и загуба на стойност. Не би трябвало загуби от няколко BI да ви плашат (освен ако не са причинени от много грешки и слаби отигравания) или по някакъв начин да попречат на играта ви.

Поздрави,
    • kymupa
      kymupa
      Бронз
      Сега като погледнах твоите графики виждам, че и твоята тънка червена линийка слиза надолу (както спомена в моя блог), обаче зеленичките са доста симпатични. Пожелавам ти следващия път да изглеждам по-отвесни и да не падат под 0.
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Март си завърши както и започна - с кофти вариация. Крайният резултат за месеца е отрицателен, но хубавото е, че след началото, когато бях достигнал -10 BI, сега съм "само" -2.5 BI, като All-in EV-то ми е +10.5 BI. Благодарение на рейкбека, който е 9 BI за целия месец, все пак като пари в банката съм напред, но въпреки това не ми харесва да съм назад от игра. По празниците не съм играл, починах си и сега с нови сили започвам новия мсец. Надявам се през април даунсуингът да е преминал и целта е да се върна на печелившия път, което след един месец игра на НЛ50 и опознаване на нивото на играчите, мисля, че е напълно постижимо. Също така цел си остава работата върху играта - четене на статии, гледане на видеота (дано има време) и постване на проблемни ръце за анализ. Ето и графиката за март:

• kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      From the ashes a fire shall be woken,
      A light from the shadows shall spring;
      Renewed shall be blade that was broken:
      The crownless again shall be king.

След два месеца мъка, слънцето най- после изгря и на моята улица. След ужасния downswing началото на март, април беше горе долу добре и ги нямаше тия изпълнения с разлика между печалбите и all-in EV по 13-14 BI. Все пак печалбите не бяха много големи, но поне бях напред от нивото и възвърнах малко самочувствието. Май месец обаче започна страхотно със winrate над 10BB/100 засега :s_cool: Надявам се това не е просто краткосрочен хийтър, дължащ се само на добър късмет. Напоследък мисля, че пак успявам да развивам играта си в положителна насока, като по едно време имах чувството, че тъпча на едно място. Надявам се и това развитие да е допринесло за добрите резултати, но мисля, че най- голямо влияние за добрия winrate има намалелият късмет на рибките, като последните дни загубите срещу няколко аута и лъки ривърите за опонентите са намалели до съвсем поносимо ниво.
      Целта ми за по- нататък е една - развитие в положителна насока, подобряване и работа върху играта във всички аспекти.

Cheers,
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Малко равносметка - месец май беше доста добре, особено сравнено с предните два месеца. Разбира се може и по- добре, но поне вариацията не беше лоша с мен. Имам за месеца между 25 и 30к ръце с winrate накъде между 5.5 - 6 BB/100 ръце. Мисля, че промяната в стила ми на игра последния месец се отрази положително, не само заради цифровото изражение, просто се чувствам по- добре и по- уверен на масите и мисля, че вземам решения с по- голямо EV от преди. Следващата цел е да си подобря още играта, като получих някои съвети и насоки за това (thanks kukki), които искам да се опитам да приложа на НЛ50 и ако всичко е наред се надявам с повече самочувствие и кеш в акаунта скоро да вдигна нивото.

Cheers,
    • kymupa
      kymupa
      Бронз
      Радвам се да чуя, че суинга вече се е махнал и продължаваш да мачкаш. Давай все така.

Свободен ли си тази събота и неделя за един sweat?
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от kymupa
      Радвам се да чуя, че суинга вече се е махнал и продължаваш да мачкаш. Давай все така.

Ако ще правите нещо и има място за кибици, имайте ме предвид.
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Първоначално публикувано от kymupa
      Не знам колко време ще имам, че мисля малко да поуча.
      Ако реша да разпусна с един sweat, ще ти пиша, ако и ти си навит, но не мога да се ангажирам с ден и час за това.
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Този месец съм много доволен. И то не от резултатите. Те не са много добри, не съм гледал какви точно са, но след един смазващ откъм вариация (и най- вероятно някои мои грешки, които не съм забелязал, освен тези, за които вече знам) уикенд преди две седмици, сигурно съм някъде около BE или малко назад.. знам ли.. но не ми дреме.
      Доволен съм, защото играта ми се подобрява или поне аз така го усещам.
      Доволен съм, защото начинът ми на мислене в някои ситуации се промени.
      Доволен съм, защото се чувствам по- добре и много по- уверен на масите.
      За останалото има rakeback хахахаха :f_biggrin:
      Знам, че и резултатите ще дойдат в дългосрочен план, затова не ми дреме за краткосрочните такива. Не ми дреме, че от целия уикенд съм назад с AA (след като ми ги взеха за пореден път ми стана интересно, не се въздържах и погледнах в HEM, макар че принципно не обръщам внимание на такива неща). Не ми дреме за всичките загуби след неправилна игра на противниците. Дреме ми само за грешките, които аз правя и когато се отклоня от A game-а си.. което мисля почти не ми се случва (може би с малки изключения :f_eek: ).. или поне се надявам да е така :f_cool:
      For all that - many thanks :s_love: :s_thumbsup:
      Cheers,
    • ibordd
      ibordd
      Бронз
      Адмирации за начина на мислене !
      Все така напред и нагоре!
    • xfar
      xfar
      Глобален
      Първоначално публикувано от BattleHunter
      Доста интересна покер история :)

Би ли разказал малко повече за периода ти на еволюиране от рибка в 23бб/100 чудовище? Аз играя покер от скоро, но не мисля че напредвам достатъчно добре, за това винаги ми е интересно как другите играчи са минали първата голяма "летва" ^^

Иначе поздрави за успеха, дано продължаваш с такава скорост и за напред ^^

~Виктор
      Извинявай за глупавия въпрос, но това с коя програма си го правил?
    • BattleHunter
      BattleHunter
      Бронз
      Наистина поздравление за начина на мислене. Аз някакси издържах на близо 10би под ЕВ като си смених лимита, но си мисля че бях на границата да се счупя.. има още хляб да ям докато те настигна, но наистина, имаме ли добър mindset нищо невъзможно не остава в покера :evil:

@xfar - кое с коя програма съм правил? Къде съм играл или с коя програма гледам bb/100?
      Играя в Cake poker, гледам си ръцете с Holdem Manager
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Отдавна не съм писал тук и си мислех, че трябва пак да започна да го правя, а промоцията с екскурзията до Гибралтар е доста добър стимул за това :)

Та през тези два месеца и нещо, в които не съм писал, нещата се движат много добре в покер отношение. Гледам, че последно съм писал, когато бях в даунсуинг, който след това поотмина и мисля още следващия месец повъзвърнах загубите, но всъщност нямам това предвид като казвам, че нещата вървят много добре. Нещото, което е хубаво, че играта ми се подобрява, според мен чувствително, в последните 3 месеца (откакто почнах с coaching-а). Опитвам се да работя повечко върху играта, като в същото време и да играя достатъчен обем ръце, но напоследък не ми се получава (или поне не колкото ми се иска), надявам се да е било заради лятото - отпуски, море, жега, бях малко болен...

В следващите седмици ще си поставя малко цели, за да се стимулирам сам :) За начало целите ще ги направя малки, като по- натам, ако ги изпълнявам, ще вдигам количеството.
      - поне 5000 ръце на седмица (малка бройка, но понякога уикендите не съм свободен и не играя.. после ще я вдигна, надявам се)
      - поне 2 видеота
      - поне 100 страници от покер книга
      - самоанализ и анализ на ръце и на всичко свързано с играта ми - колкото може повече :f_biggrin:

По- късно ще постна графика с резултатите от миналата седмица и ще пускам по една такава всяка седмица, за да си следя резултатите.

And last but not least - големи благодарности на kukki за coaching-а, за развитието ми като покер играч и като начин на мислене на покер масите и ще опитам да го тормозя още повече в близко бъдеще :s_love:

Cheers,
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Миналате седмица се разболях във вторник и бях в болнични до края на седмицата. В четвъртък вече се чувствах по- добре и поради това, че си бях вкъщи успях да вкарам доста обем, включително и през почивните дни. Резулатите бяха много добри в началото, но после се обърнаха с главата надолу и крайният резултат не е никак задоволителен. Ето я и графиката за миналата седмица:

Cheers,
    • kukkiwonBG
      kukkiwonBG
      Бронз
      Първоначално публикувано от kotsebotse
      големи благодарности на kukki за coaching-а
      Well Appreciated, Sir. Thank you...