Здравни осигуровки

• iherb
      iherb
      Начален
      Колеги, на 30 Септември 2011г приключих с последната си работа, като от тогава се изявявам в покера и тук-там изскача по някоя схема. По закон знам, че до 3 месеца неплатени здравни осигуровки са позволени на година, т.е имам да плащам от Януари до Септември 2012. Въпроса ми е, ако не ги платя, за тази година, мога ли да ги подновя от следваща или при всички положения трябва да платя и за тази. Друго което искам да попитам е за бюрото по труда. Не съм се регистрирал като безработен, тъйкато нямах необходимия стаж за парично обезщетение. В момента нашите ми мрънкат да го направя, а аз не виждам смисъл да ходя в това подобие на лудница за няма нищо. Реално не виждам какви облаги мога да получа? Да ходя да се записвам просто за статистиката ли? Имал съм еди си какво образование, да съм отивал и да ми намират работа. И тъйкато е ясно, че няма да ми намерят такава каквато аз искам и каквато ми е по диплома съм щял да вземам някакво обезщетение. Вярно ли е? И тези които са регистрирани като безработни в бюрото по-малко ли плащат за здравни осигуровки?
  • 10 отговора
    • Justri
      Justri
      Бронз
      здр. осиг. се натрупват и един ден трябва да ги платиш всичките. Минимум 3 години назад да нямаш неплатено , за да ти се въстановят здравно осигурителните права - демек да можеш да постъпиш в болница или като отидеш при личния лекар да ти е 2,70 лв. Даже им тече и лихва на неплатените.
      Бюрото по труда - там е сложно за обяснение. По принцип е добре да си регнат , защото има програми разни като например: Фирма наема човек през борсата и държавата му плаща заплатата 6 месеца, по определена програма.
      Отделно има и някакви курсове и квалификации , които ако ги караш ти плащат нещо.
      Обаче май въведоха правило , че ако откажеш няколко предложени позиции за работа нямаш право да си на борсата една година.
      За последното не съм сигурен
    • Crusible
      Crusible
      Бронз
      Пич, регистрирай си се в Бюрото по труда, както колегата над мен е написал има доста програми за заетост. Аз лично знам за 2, които са насочени към млади хора без стаж по специалността им. Освен това, знам и че големи работодатели използват подобни програми, за да попълвт стажантските си програми, което си е възможност.

И последно, предвид че явно си млад, недей да се оставяш на течението, стегни си автобиогфията и го давай по активно, иначе е тегаво. А това с покера, да си изкарваш парички за парцалки и диско е ок, но за по сериозно не е толкова добра идея, освен ако не си готов да платиш цената, за да станеш успешно покер про.

Успех! :s_cool:
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      3 вноски за 3 години, а не на година. АКо искаш да си възстановиш правата - плащаш всичко накуп, което не си платил за последните 3 години. Т.е. изгубил си права и трябва да платиш всички вноски, ако искаш да ползваш евтино здравеопазване. Хубаво е да се регистрираш, може да щипнеш някоя програма, макар че те повечето са за трайно безработни, а ти не влизаш в тая графа. Още по-хубаво е да си намериш работа, защото с времето човек губи трудовите си навици и колкото повече време минава, толкова по-трудно е да си намери работа. А и работодателите често по тази причина не наемат служители, които дълго време са били безработни.
    • jikev
      jikev
      Бронз
      Огледай се и помисли какво можеш да правиш!
      С какво би се занимавал с кеф. Какъв проблем можеш да решиш на хората и те да ти платят за това... Дай боже после ТИ да наемаш работници, а не да си ТЪРСИШ работа!
      Почувствай се СВОБОДЕН, почувствай се РАБОТОДАТЕЛ. Със сигурност така ще си по полезен на обществото и на себе си!

Лошото е, че и системата ни и 7 вековното ни робство, е подтиснала инициативното и свободата да мислим мащабно...
      Не се поддавай на системата... Не влизай в релсите!
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от jikev
      Огледай се и помисли какво можеш да правиш!
      С какво би се занимавал с кеф. Какъв проблем можеш да решиш на хората и те да ти платят за това... Дай боже после ТИ да наемаш работници, а не да си ТЪРСИШ работа!
      Почувствай се СВОБОДЕН, почувствай се РАБОТОДАТЕЛ. Със сигурност така ще си по полезен на обществото и на себе си!

Лошото е, че и системата ни и 7 вековното ни робство, е подтиснала инициативното и свободата да мислим мащабно...
      Не се поддавай на системата... Не влизай в релсите!
      Изразяваш се сякаш си изгледал доста видео материал относно това, което пишеш. :)
    • Slaker
      Slaker
      Бронз
      В момента върви "ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ" и доста работодатели търсят работна ръка чрез бюрата по труда. Понеже освен, че по програма ти се плащат заплатата и осигуровките има по някой лев и за работодателя. Може да видиш някой познат ако има някакъв бизнес може да те вземе чрез въпросната програма. Ако искаш по детайлна информация мисля, че тук ще я намериш: http://ophrd.government.bg
    • iherb
      iherb
      Начален
      Момчета, много ви благодаря за отговорите ;) Излиза, че здравните ще трябва да ги плащам - около 180лв би трябвало да са за 9 месеца. А за бюрото по труда ще преценя, макар че на този етап не си търся работа. За тези програми чувам от приятели, но до колкото разбрах и там не ставало много лесно, пак си трябвало връзки.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от iherb
      Излиза, че здравните ще трябва да ги плащам - около 180лв би трябвало да са за 9 месеца.
      По 16.80лв е на месец, ако не са ти били прекъснати, но ако имаш 9 неплатени, вероятно ще трябва да платиш някакви допълнителни неустойки, които не са много. По 1лв-2лв на просрочен месец...
    • iherb
      iherb
      Начален
      Колеги, другата седмица ще ги платя и ще се регистрирам на борсата. След като вече официално ще съм безработен по колко пари ще трябва да внасям за следващите месеци, пак ли 16.80лв?
      Благодаря предварително!
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      да, освен ако не получаващ обещетение - тогава не плащаш