покер термините на български

• NRGBlaze
      NRGBlaze
      Бронз
      само аз ли си мисля, че покер термините на български не звучат добре? Колкото и да обичам родния си език флъш дроу с дупчена кента и мъртви пари на масата ми звучи малко.... (подсетете ме за правилната дума ;) )
  • 10 отговора
    • ksharlandjiev
      ksharlandjiev
      Бронз
      Да бе, а термини като "Бет", "Кол" и тн са ми толкова смешни че припадам.
    • mindhanter
      mindhanter
      Бронз
      :D :D :D
      Весела тема! :f_biggrin: :s_biggrin:
    • ZxeR
      ZxeR
      Бронз
      Еми да не ги ползваме просто тея термини, че наистина звучат ...
      Защо не си ги пишем на покер езикът, вчера четох сефте ръката която в момента е редактирана там Fcbet беше написано доста дулго и объркващо за играчите със стаж.Колкото до новите играчи да напишем тук покер съкращенията какво значат на български и нека знаят за какво иде реч.

п.с: За тези които са против представете си 1 ръка в раздела за анализ, за която имаме доста информация за играча иззета от PokerElephant-a или подобна програма колко дълга и отекчаваща за четене ще е
      3 4 статистики като WTSD Fcbet AF и дори най-често използваните VPIP , PFR
      и 3bet правят ръката супер неприятна за гледане.
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      Здравейте на всички и добре дошли!

Не, не сте единствените, на които покер термините са звучали смешно на български език. На всички участници в проекта bg.pokerstrategy.com ни беше трудно да възприемем термините на български език, но с времето нещата започват да придобиват смисъл.

Аз съзнавам, че на вас не са ви приятни, но хубавите неща отнемат време, а покер терминология в родината ни няма. Напълно съм наясно, че сега всички термини са ви адски смешни, но повярвайте ми, че с времето ще свикнете. Запазили сме английските термини в речника и смятаме, че така нашите нови потребители ще изучат и английските.

Термините за Начален и Бронз статус няма да бъдат на английски език, и се надявам да проявите разбиране, тъй като тук става въпрос за начинаещи играчи и ние, а и надявам се всички вие, ще покажете разбиране и ще помагате на новодошлите с термините от нашия речник.

Молим за вашата подкрепа и разбиране. Ще видим какво ще стане със статус Злато и Платина, но за начинаещите играчи, а и защото предимно такива ще бъде масата от потребители, аз разчитам на максимална подкрепа от страна на потребителите от България, които вече имат покер знания и умения, изградени в другите общности.

Аз самата употребявах само английска терминология до преди малко повече от два месеца и знам как се чувствате.

Благодаря ви предварително и успех в играта!

Деси
    • ZxeR
      ZxeR
      Бронз
      И така не разбирам проблем ли е ако пишем термините на английски. Поне за сега, аз просто немога да свикна да поствам ръцете си с българска терминология отнема ми доста повече време ако е проблем, ще си ги поствам в английската секция както съм правел досега.Става за ръцете в секцията за анализи статиите не са ми проблем.
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      @ZxeR,

Ще се опитам да измисля нещо. Утре ще публикувам решение на проблема. Благодаря ти за търпението!

Поздрави,
      Деси
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Здравейте всички,
      Имайте предвид, че върху тези термини се прекараха много часове от екип покер играчи и "граматици", за да може да се въведе баланс между пълното отчуждяване от българския език и необходимостта статиите да звучат достатъчно адекватно. Все пак статия, в която повече от половината думи са чуждици, всъщност не е преведена на български! Да не говорим, че пишейки например "dead money", терминът ще е наистина неразбираем и ще се налагат много повече проверки от всеки играч.
      От друга страна основни термини като действията на масата и статистиките на програмите за анализ и проследяване трябваше да бъдат запазени. Напълно запазени са и действията в примерните ръце.
      @NRGBlaze - мъртви пари няма да намериш никъде, ползваме термина "добавени"! нито пък дупчена кента, употребява се англицизма "гътшот", с пояснения и така нататък.
      @ZxeR - можеш да постваш ръцете си в българския раздел естествено. Пиши поясненията както ти е удобно, a с течение на времето просто ще свикнеш, повярвай ми, и с мен беше така ;) . Както обясних и горе, ръцете и статистиките остават непроменени, така че форумите за анализ на ръце ще са най-слабо засегнати от "новата" терминология.

Поздрави,
      darkonebg
    • JTSenatore
      JTSenatore
      Начален
      Все някой трябва да се заеме с уеднаквяване на термините при превода им на български - още повече защото битуват термини от френският хокер.
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      @JTSenatore,

Доста се постарахме да ги направим еднакви и смея да твърдя, че имаме един от най-богатите речници и материали на български език.

Тук може да споделяте своите предложения и мнения.

Поздрави,
      Деси
    • neelton
      neelton
      Бронз
      Аз самият, малко или много, като участник в този процес, също имам трудности при прилагането на бълагрския вариант на някои термини, но въпреки това се старая колкото мога и напълно подкрепям каузата, за която се борим тук. И на мен на пръв поглед повече ми харесва да казвам бет/кол, блайнд и бъбъл, но както darkone и DessiP обясниха, е редно да отдадем нужното внимание на родния ни език, както и да помогнем на навлизащите в покера, които имат затруднения с английската терминология. В началото звучи смешно и странно, но се свиква. Аз предимно използвах оригиналните английски термини като разказвам нещо свързано с покера, но вече се усещам как от само себе си прилагам и българския вариант на някои термини, което ме радва.

Да не бъдем толкова тесногръди, нека дадем шанс на Българското!

Поздрави,
      neelton