Смартфон

• Thuler
      Thuler
      Бронз
      Първоначално публикувано от JusTCrAzYBG
      Щом си готов да дадеш 500лв, най - добрия избор е galaxy nexus Със сигурност не трябва да е Нокия или Ифоне.
      .
      Най-добрият избор само според теб :) За същите пари може да си намери малко по-трудно, по-новата версия на Nexus :) А това за Нокия и айфон не си прав, ама не ми се влиза в излишен спор :)
    • JusTCrAzYBG
      JusTCrAzYBG
      Бронз
      Имал съм няколко Нокии и съм боравил с доста Iphon-и и за мен няма по добро от Самсунг.
      Нокия бяха най-добрите преди години в момента са ... под всякаква критика.
      Мое мнение :)
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравейте,

georgi96RNMD - преди 2 месеца си взех Лумия 900 за 600 лева, сега са около 570 - ако гледаш цените на операторите, там е много скъпо.
      JusTCrAzYBG: Новите нокии с уиндоус са много добри, поне за мен - най-добрите в момента.

asarafov: Зависи за какво ще ползваш смартфона. Ако е просто така, да имаш смартфон, всеки ще ти свърши работа, примерно един HTС експорър за 200 лева - това ми беше предишния телефон - железен е. Недостатък е, че му е малък дисплея - 3 инча, обаче се свиква. Може да видиш и по-високия клас Rhyme. Батерията също е добра. Motorola Defy+ е около 380, водоустойчив е и според мен си заслужава парите. Освен това лесно се руутва. Или примерно Sony U - също си заслужава парите. Изобщо изборът е доста добър и голям.

като бивш пазаруваш китайчета, не си взимай. Ако китайчето умре, на теория имаш 1 година гаранция, на практика ти е по-евтино да си купиш нов. Това за батериите, че гърмят, е вярно - на 2 китайчета, които имах, батериите се подуха, и резервните също, сигурно са гръмнали някъде. Може да излизат от една линия, обаче е важно качеството, а китайчетата са без такова. Затова, ако не си някой заклет фен, по-добре е да избягваш.

Успех с търсенето
    • huli1
      huli1
      Бронз
      :)
      Този спор за и против китайските телефони ми звучи като:
      Кои лаптопи са по-добри - Делл, Епъл или Сони?
      * Quanta have manufactured for HP, Lenovo, Apple, Acer, Toshiba, Dell, Sony, Fujitsu
      * Compal have manufactured for Acer, Dell, Toshiba, Lenovo, HP/Compaq
      * Wistron have manufactured for Dell, Acer, Lenovo, HP
      * Inventec have manufactured for Toshiba, HP, Lenovo
      * Pegatron have manufactured for Asus, Toshiba, Apple, Dell, Acer
      * Foxconn have manufactured for Asus, Dell, HP, Apple
      * Flextronics have manufactured for HP

http://ctacs.weebly.com/1/post/2012/06/will-your-next-laptop-be-quanta-compal-wistron-or-clevo.html

Иначе е нормално телефони, които струват $30 или по-малко, да се чупят и да им гърмят батериите. Защото 99% от продаваните в БГ, са точно такива(това не пречи в БГ да се продават за 150-200лв - кой бяга от 300% надценка) :D
      Не знам какво качество може да се очаква от тел за $30... Качествени китайски телефони(и като цяло качествени китайски стоки) никой не внася, не защото са предназначени само за техния пазар, а защото струват по $200+(без мито и ДДС) и няма как да им се сложи такава голяма надценка, а на продажба на количества не може да се разчита, заради изграденото вече негативно мнение у потребителите... И защото нашенеца иска като даде 500лв, поне да пише "версаче" :D
      За около $200 има модели китайски смартфони с двуядрен процесор, 1GB RAM, HD 1280x720 дисплей, GPS, Wi-Fi и т.н. което е много добро съотношение цена/параметри. Обаче... има и недостатъци

Недостатъци на китайските телефони:
      - поръчваш го от интернет - не можеш видиш/пипнеш на живо и може чакаш доставката между 5 и 40 дни - зависи от куриерската фирма и други фактори
      - гаранция - трябва да се праща в китай за ремонт/подмяна
      - мита и ДДС - като внос от държава не член на ЕС се дължи ДДС за стоки на ст-ст над 30лв, за по-скъпи и мито. Въпрос на късмет е на кого ще попадне на митницата и дали ще проверят пратката
      Въпреки, че търговците ообикновено са съгласни да пишат по-ниска стойност, митничарите не са толкова прости и може да поискат документ/извлечение от плащането ви. Много пратки минават без проверка, но.. трябва да се има предвид възможно оскъпяване с 20-25%
      - софтуерна поддръжка - по рядко се пускат официални ъпдейти и поправка на слабости, но по форумите има достатъчно неофициални ъпдейти за повечето модели

Накрая съвет към автора на темата:
      Аз бих започнал с избор на операционна с-ма. Андроид държи около 60% от пазара в момента. Apple iOS, WindowsPhone са също вариант.
      След това трябва да сме наясно за какво ще го ползваме, за търсим съответните функции, когато избираме.
      След като си харесаш един или няколко модела, независимо маркови или не, разгледай отзивите на потребителите в специализираните форуми - проблеми, функции, често срещани дефекти, ъпдейти на софтуера и т.н.
      http://forum.xda-developers.com
      http://4pda.ru
      Малко отделено време за четене, може да ти спести доста главоболия и пари :)
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      @huli1 Moите струваха 180-190 $ =) и след година и нещо използване се поду не само основната батерия в телефона, но и резервната. :facepalm: Ако се бях оръсила още малко за нормален телефон от магазина, щях да ползвам гаранцията. :ayfkm

искам също да те поправя, че не става въпрос, че сме против китайските телефони, те всички са китайски. А и сравнението ти не е точно. По-скоро следното е по-подходящо - да си вземеш адидас от битака за 10 лева и адидас от магазина за 100 лева. Може телефоните от една фабрика да излизат, но е важно какъв е контролът на качаството.

Примерно ей това китайче кефи и радва окото... и се събира в бюджета, но всеки сам решава дали да рискува с гаранцията
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      @huli1 - Много добър пост, поздравления!

@YeeJr - Китай е огромен пазар и също има утвърдени марки и непознати такива. Например решението на Lenovo (един от гигантите при преносимите компютри) да предоставя мобилни телефони само в Китай е доста интересно, но със сигурност доста добре обосновано. Не бих си взел обаче този, който си показала - той е по-скъп от по-утвърдени модели и марки, а не предлага повече.

Поздрави,
      Камен
    • huli1
      huli1
      Бронз
      Съгласен съм за гаранцията, даже съм го писал в недостатъците.
      Един приятел си купи лятото самсунг от оператора, на 2-рия ден спря да работи и му го смениха. След още 1ден и втория спря :facepalm:
      стоя месец в сервиз и накрая му го смениха пак. За щастие 3-тия се оказа по-издържлив :)
      Но ако беше китайски трябваше 2 пъти да го праща, което струва пари и отнема доста време...

Иначе това, че една марка е неизвестна, не я прави автоматично лоша. По-скоро ако е копие на известна марка почти винаги е боклук - както адидаса за 10лв :)
    • asarafov
      asarafov
      Бронз
      Супер коментари, най после това, за което говорех обоснование мнения свързани с опит и проучване. Мерси, колеги ;) Иначе телефона си го търся за забавления основно - покер, разни яки апликациики, GPS, отделно пътувам често и искам да имам с какво да се забавлявам в самолета (не са кратки пътувания), влака и т.н. Ето горе-долу какво имам предвид (понеже хули1 беше попитал):

1. Добра батерия - да държи на яко натоварване поне 1 ден и половина
      2. GPS - често ми се налага да ползвам
      3. Покер
      4. Гледане на телевизия
      5. Яки програмки - има доста различни, няма да задълбочавам
      6. Добра камера - нямам кой знае какви претенции, ако може да е над 5 МP и светкавица да има
      7. Добра гаранция - минимум 1 година
      8. За ОС желателно Андроид, не е задължително обаче
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей отново,

1. Трябва ти или над 2500 mAh, или си вземи втора батерия, или разгледай допълнителния пакет, който Ангел ти линкна по-нагоре. Все пак в днешно време е малко нереалистично за който и да е мощен телефон да издържа много време на ползване с интернет/gps. Новите телефони се зареждат през USB, така че дори и в най-лошият случай винаги имаш къде да го пъхнеш.

2. Хардуерно почти всички A-GPSи са еднакви - малко по-зле от отделен GPS, но вършат перфектна работа. Софтуерно - приложенията са едни и същи за една и съща OS. Аз ползвам Sygic на Android и съм доста доволен.

3. Android има повече покер клиенти от iOS (Apple). Windows mobile няма никакви.

4. Това предполагам през интернет отново? Имаше едни стари китайски телефони с антенка за аналогова телевизия, но вече няма да намериш подобни неща.

5. Android има най-много приложения (както и най-висок дял безплатни), следван близо от iOS. Windows mobile, Symbian и BB OS са далеч назад.

6. Може би е добре отсега да приемеш факта, че камерата няма да прави добри снимки на тъмно, дори и да има светкавица. Все пак iPhone имат най-добрите камери, ако изключим Nokia 808 pureview естествено (която не влиза в другите категории). След това разликата между 5-8MP с LЕD светкавица не е особено голяма.

7. Всички телефони имат поне 1 година гаранция. Вече разликата е колко трудно да се възползваш от нея.

8. Аз лично не мога да си представя да ползвам нещо различно от Android, вкусове различни обаче.

Поздрави,
      Камен
    • asarafov
      asarafov
      Бронз
      Мерси за подробния отговор точка по точка ;) Да уточня телевизията е от telemost-bg например и поддържа и Андроид и Ios. Май ще се спра на Андроид, от тук нататък въпросът е, кой е най-подходящият вариант, тъй като както казах имам сравнително ограничен бюджет. Видях, че хората тук дадох линкове към няколко форума, където мисля да разгледам, какво е положението/
    • asarafov
      asarafov
      Бронз
      Засега след всички дискусии най-добрия вариант ми се струва Nexus 4-ката въпросът е, че е изчерпан...в гугъл...следващият вариант е да го намеря в ebay
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Първоначално публикувано от asarafov
      Засега след всички дискусии най-добрия вариант ми се струва Nexus 4-ката въпросът е, че е изчерпан...в гугъл...следващият вариант е да го намеря в ebay
      В ebay цените са ужасяващи тъй като телефонът е доста изкупен. $299 е версията с 8GB памет в Google Play Store, но последно го имаше само във Канада. Има даже сайтове, които се занимават с това да ти показват къде е наличен. LG версията на телефона (която е едно към едно, тъй като LG са официалният производител на Nexus 4, но задното logo е LG вместо Google) струва $500 и я има налична.

Пробвах този телефон от приятел във Франция и бях доста доволен, освен следните няколко проблема, които за мен са по-големи (твърде големи, за да си го купя), отколкото биха били за повечето хора:
      - няма слот за карта памет - единствено 8 или 16 GB вградена. Този телефон е направен да се ползва с постоянен интернет и всичко да ти е на Cloud-a, но аз съм старомоден, нямам възможност за бърз мобилен интернет като в цивилизованата част на Европа/САЩ/България, а искам да си слушам всичките mp3-ки навсякъде.
      - батерията нe може да се махне (тоест може, но не и без 1 час отваряне на телефона и прецакване на гаранцията) и е само 2100 mAh. Звучи ОК, но това все пак е 4 ядрен процесор - мисля, че ми отне 4 часа играене/ браузване на wiFi до заветната нотификация (battery low).
      - е само с една сим карта. Това отново не е проблем за повечето хора, но аз имам две, които ползвам почти 50/50.
      - твърде широк е - дисплеят е изключително красив, но идеята ми за телефон е да мога да го държа без проблем с една ръка. 4"2 - 4"3 е максимумът за мен, и то отново зависи и от широчината. Тук говорим за широк 4"7, който едва ми се побира в джоба.
      - стъкло отзад - задният панел отново е изключително красив и има холограмен ефект, но е стъклен - а стъклото, макар и Gorilla Glass, се драска. Тоест трябва ти калъфче, което ще го направи дори по-голям.

Поздрави,
      Камен
    • asarafov
      asarafov
      Бронз
      Мерси много за съвета ;) И аз досега се ровех в различни сайтове освен ибей да чета, кога може да го има в наличност от Гугъл, но засега няма никакви новини, а цените в Ebay са много надути....Виждам, че имаш доста опит с телефоните според теб гледайки изискванията ми по-горе, кой би бил оптимален телефон според теб?

П.с. Toва с този cloud означава ли, че не мога аз да си кача музика и да си я слушам без наличие на нет?
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей,

Проблемът доколкото знам е, че LG не смогват с производството, а и предполагам са малко раздразнени, тъй като Google им подбиха цената с 40% на дефакто същия телефон. Затова и телефоните се появяват от време на време в Google, но бързо изчезват.

Аз не крия афинитета си към качествени китайски телефони (споменах N1 по-назад като персонален фаворит в този ценови клас) , разбирам също така, че това не е удачен избор за всеки и много хора предпочитат марки като Samsung / Sony / LG / Nokia / и дори нехаресвания от мен iPhone.

Cloud е генерично наименование на услуга, която ти предоставя място за определен тип файлове онлайн (в случая имах предвид Google Music). Естествено, ограничен си единствено от паметта на телефона що се отнася до локални файлове. Google Music дори комбинира локалните ти файлове и тези онлайн и предполагам е страшно удобен, ако имаш добър мобилен интернет.

Поздрави,
      Камен
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Добър поглед върху мобилния свят Камене. :)
      Първоначално публикувано от darkonebg
      Аз не крия афинитета си към качествени китайски телефони (споменах N1 по-назад като персонален фаворит в този ценови клас)
      Jiayu G3 е по-добър във всеки аспект и е double sim, само с 40$ по-скъп. :roto2: (N1 = 180$, G3 = 220$) Има го в Ebay.uk на цена от 250$ от потребители с 99.9% possitive feedback, ако се притеснявате дали доставката ви от Китай ще пристигне.
      Не съм имал радостта да ги видя на живо и двата... :(

Моят персонален фаворит за момента е HTC One X, обаче е около 719лв, което е над обявената от автора цена. Във Vivacom имат най-добрите зимни промоции (често по-добри от тези на по-евтините оферти на онлайн магазините), но при нас го бяха продали точно преди да попитам и не успях да видя каква им е офертата.

Имах щастието да си "поиграя" с HTC One X, Galaxy Nexus, S3, iPhone 4s, S2, Sony Go (от по-евтиния клас) и да направя сравнение измежду тях. И понеже не съм фен на скъпите телефони, ако ги редим по съотношение цена-качество са в този ред, който съм дал. :)
      Може сами да ги сравните via internet.
      Както каза собственика на Huawei "Самсунг използват евтина пластмаса за техните смартфони, а Apple са отживелица след смъртта на Стив Джобс". Крайно съм съгласен с това мнение. :D
    • georgi96RNMD
      georgi96RNMD
      Бронз
      http://www.mobilebulgaria.com/mobiles/2480/sony-xperia-s погледни му характеристиките :)
    • asarafov
      asarafov
      Бронз
      Xperia С гледам няма mobile Java, това значи ли, че няма да бачкат например facebook апликейшъни например? Иначе не е лош като телефон, въпросът е дали някой е имал такъв и какво му е мнението (естествено ще погледна и в други форуми отзиви, но е хубаво повече мнения да има?
    • asarafov
      asarafov
      Бронз
      Сега прегледах и отзиви за него (xperia S), основният проблем на хората е, че батерията падала бързо, но да кажем ще се справя с това. По-големия проблем е ценовия в Англия на ново го няма на добри цени...а в БГ най-ниските оферти почват от 562 лева и то на неизвестни магазини за мен поне
    • georgi96RNMD
      georgi96RNMD
      Бронз
      Аз моя го взех за 460 лв, всичко си му върви, първокласен телефон си е
    • georgi96RNMD
      georgi96RNMD
      Бронз
      фейсбука и всички други приложения, които ти трябват си ги инсталираш от google marketa, разбира се, може и от пс-то да си качиш всичко, което ти трябва