Как да пишем правилно

• DessiP
      DessiP
      Бронз
      Здравейте,

За да улесним писането ви във форума, а и по молба на потребителите ни, ние създадохме тази тема, която има за цел да помогне на всички да допускат колкото се може по-малко грешки.

С тази тема ще направим нашия форум една комфортна среда както за потребителите, които се притесняват от грешки, така и за тези, които се възмущават от допускането на многобройни грешки.

Моля да се стараете да пишете ясни изречение и да не жалите пунктуационните знаци. :s_cool:

Моля тук да се пишат само правила и съвети, а не обяснения за това колко е важно да пишем грамотно. Определено това е важно, но ние сме покер училище, а не езиково такова. Нямам нищо против да си давате съвети, но тази тема е само за граматически правила и съвети. Не е желателно да има коментари, който са извън темата, защото тогава потребителите съвсем ще се изгубят сред публикациите.

Очакваме вашите помощни материали и съвети!

Поздрави,
      Деси
  • 21 отговора
    • klavistratche
      klavistratche
      Бронз
      :)
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      Правило за пълния и кратък член в българския език

За да се определи дали дадена дума е подлог, тя се заменя (наум) с лично местоимение. Ако пасва „той“ (именителен падеж), значи думата е подлог, пише се пълен член. Ако езиковият усет подсказва „него“ или „нему“ („на него“, винителен падеж), значи думата не е подлог, пише се кратък член.

Проверка с горните изречения:

* Той (обектът) се охранява. Охранява ли се той (обектът)?

* Той (магазинът) е затворен. Затворен ли е той (магазинът)?

* „Той (хлебарят) меси тестото“; но „Тестото бе замесено от него (от хлебаря)“, „Докараха брашно на него (на хлебаря)“

* „Той (вятърът) шуми в клоните на дърветата“; но „Момчето слушаше шума му (т.е. неговия=на него, на вятъра)“ и „Писмото бе издухано от него (от вятъра)“.
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      Проверка на правописа в самия форум на PokerStrategy.com

Ако използвате Mozilla Firefox бразузър, вие може да се възползвате от редактор на текст, който се инсталира само за няколко секунди и ще ви помогне да избягвате допускането на печатни грешки.

Изтегли Mozilla Firefox сега

Изтегли редактора за текст сега

След инсталирането с десен бутон на мишката можеш да сменяш между български и друг език (английски).

Виж:
    • mishkagg
      mishkagg
      Бронз
      Редактирана от DessiP
    • solarispoker
      solarispoker
      Бронз
      Редактирана от DessiP
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      Грешки може да се допускат, но за вас самите е важно да свикнете, а това отнема доста време. Всички сме хора и правим грешки понякога. Никой не е застрахован.

ПЪЛЕН И КРАТЪК ЧЛЕН В БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК:

Съвет:

Най-често, ако съществителното е в началото на думата, то е подлог, а ако пред него има някакъв съюз, предлог и пр. - то то не е подлог.

пример: Царят...; Глупакът...; Селянинът...; Ученикът... и т.н.

С царя...; На глупака...; След селянина...; До ученика... и т.н.

Винаги, когато пред думата или след нея има поставен глаголът "СЪМ" в трето лица единствено число( "Е" ), се пише пълен член.

пример: УченикЪТ Е в девети клас.

В девети клас Е ученикЪТ.

Смятам, че това вече съвсем ще улесни всички.

Поздрави,
      Деси

П.П. Моля да не спамите темата, защото всеки коментар - различен от съвет към всички - ще се счита за спам.

Не пречете на членовете, които искат да подобрят своята граматика, да се фокусират над това. Редактирайте своите публикации или аз (или колегите ми) ще го сторя (сторим) вместо вас. Благодаря предварително!

Вашите съвети и правила са повече от желани, но трябва да имат глобален ефект, а не да се занимават с всеки член по отделно.
    • primeobj
      primeobj
      Бронз
      Друга грешка, която забелязвам е примерно да се пише 'късметлий' вместо 'късметлии'. Едно от правилата е:
      В българския език няма дума, която в множествено число да завършва с 'ий'! Всички си завършват на 'ии'.
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      пример: УчиникЪТ Е в девети клас.

В девети клас Е учиникЪТ.

Когато се чудите как се пише дадена дума - с А или Ъ, Е или И, О или У, Ж или Ш и т.н. проверете със сродни думи. Ако въпросната буква, за която се чудите, е гласна, в сродната дума тя трябва да е ударена, ако е съгласна, в сродната дума трябва да има гласна след нея.

В случая - учение => учЕник
    • pokerboby
      pokerboby
      Бронз
      :s_thumbsup: Браво за темата!!! :s_thumbsup:

Мислчя, че една такава тема е много важна и послезна за всеки един форум, в който пише " Пишете на кирилица". Трябва да знам езика си.

Тъй като тази година бях 12 клас и ми се наложи да уча зраво за матурите, аз се запознах с най- важните правила в нашия език.

Няколко правила, които масово се объркват:
      * Когата имаме одушевени предмети в мн.ч. най-често завършват на И. (Ученици, работници, покер играчи)

* Запетая! Най-често пред думите ЧЕ, НО , КОЙТО, ЗАЩОТО ( и производните му )
      това е една много малка част от правилата за запетаята, но ако всички спазват поне тези правила, както и казаните досега в темата, езикът ни ще изглежда по съвсем различен начин.

* Кой/Кого.
      -Добър ден, кой/кого търсите?
      Правилното в този случай е КОГО, защото го заместваме с НЕГО.
      Когато думата за която се колебаем може да се замести с ТОЙ пишем КОЙ/И

П.С. Аз се опитвам до колкото мога да се изразявам грамотно. Много често се случва да изпускам по някоя и друга буква, защото пиша бързо, но бих се радвал да срещна някого, който да ми покаже грешките .
    • frique
      frique
      Бронз
      Първоначално публикувано от pokerboby
      :s_thumbsup: Браво за темата!!! :s_thumbsup:

Мислчя, че една такава тема е много важна и послезна за всеки един форум, в който пише " Пишете на кирилица". Трябва да знам езика си.

Тъй като тази година бях 12 клас и ми се наложи да уча зраво за матурите, аз се запознах с най- важните правила в нашия език.

Няколко правила, които масово се объркват:
      * Когата имаме одушевени предмети в мн.ч. най-често завършват на И. (Ученици, работници, покер играчи)

* Запетая! Най-често пред думите ЧЕ, НО , КОЙТО, ЗАЩОТО ( и производните му )
      това е една много малка част от правилата за запетаята, но ако всички спазват поне тези правила, както и казаните досега в темата, езикът ни ще изглежда по съвсем различен начин.

* Кой/Кого.
      -Добър ден, кой/кого търсите?
      Правилното в този случай е КОГО, защото го заместваме с НЕГО.
      Когато думата за която се колебаем може да се замести с ТОЙ пишем КОЙ/И

П.С. Аз се опитвам, до колкото мога,(вмъканто изреченение) да се изразявам грамотно. Много често се случва да изпускам по някоя и друга буква, защото пиша бързо, но бих се радвал да срещна някого, който да ми покаже грешките .
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      Отново ще отбележа - идеята на тази тема не е да коригираме грешките на вас или другите - давайте своите съвети тук. Моля да разберете, че целта ни НЕ Е тема, в която си правим преглед на правописа, а записваме основни правила и често срещани грешки.

Поздрави,
      Деси
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      Интервалите около пунктуационните знаци

(1) Основното правило: Преди знака няма интервал, но след него задължително има. Това важи за тези знаци:

- запетая, точка. въпросителна? удивителна! двоеточие: точка и запетая; многоточие...

Ето го нагледно: Когато, тогава. Защо? Защото така! Разбрах: и ти не знаеш; стига вече с тези...

* Само когато многоточието е в началото на изречението, след него няма интервал: ...И така...

(2) Правилото "интервал от двете страни" - например ето така - важи за тирето.

- Това горе е пример за вметната част в рамките на едно изречение.

(3) Едно и също правило важи за скобите и кавичките. То зависи от това дали те "отварят" или "затварят" фразата и по тази причина е малко по-сложничко:

- няма интервали след отварящия и преди затварящия знак, например: "Господин и госпожа Смит (Mr and Mrs Smith)"
      - има интервали пред отварящата и след затварящата скоба или кавичка, например:

Тогава въпросният човек (пишем му името тук) се появи.
      Снощи гледахме групите "Х" и "У" в заведение "Z".

* Обърнете внимание, че ако след затварящата скоба или кавичка има друга пунктуация, за нея пак си важи основното правило: без интервал отпред, с интервал отзад.
    • LiGuru
      LiGuru
      Бронз
      Аз съм около средното ниво грамотност и за това ползвам плъгини с цел избягване на нелепи правописни грешки. Но дори и така да е има неща, които ме пребиват четейки различни постове.
      Ето някои вбесяващи думички и комбинации:

- във/в/над/под предвид
      - Немога, Незнам, Неискам, Нейскам?!? и любимото Нейзкам :D
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      Първоначално публикувано от LiGuru
      Аз съм около средното ниво грамотност и за това ползвам плъгини с цел избягване на нелепи правописни грешки. Но дори и така да е има неща, които ме пребиват четейки различни постове.
      Ето някои вбесяващи думички и комбинации:

- във/в/над/под предвид
      - Немога, Незнам, Неискам, Нейскам?!? и любимото Нейзкам :D
      Ако имате проблеми с наречията, предлагам да си ги припомнете.

Много често срещам хора, които казват в/на предвид. Тази дума е наречие, образувано от предлог и съществително име. Това е сложно по състав наречие. Пише се слято!!

пред+вид=предвид

Когато сложите още един предлог пред думата: в предвид - имаме удвояване на предлозите - в пред+вид = грешно!

Имам предвид, че наречията представляват трудност за много българи.
    • falkoneti
      falkoneti
      Бронз
      Деси, идеята ти да се пише на горе-долу правилен български е много добра, но трудно постижима.С плъгинги и прочие,както прочетох по-нагоре, няма да да се получат нещтата.Дано да не съм прав,но искрено се съмнявам.

п.п.Все пак това не е сайт посветен на БГ- граматиката и прочие...което не означава разбира се че не трябва да обръщта ме внимание на фрапиращти случаи:D :D :D И аз лично същто правя грешки;)
    • LiGuru
      LiGuru
      Бронз
      Е защо да е трудно постижима, ето ти (образно) вече знаеш какво е наречие и се надявам да не използваш в постовете си в предвид.
      Когато се обърне внимание на нещо хората се замислят. А плъгините са удобни защото тук не пишем с молив и се случва или да не уцелим бутона или да го сбъркаме, това не е оправдание и аз за това ползвам плъгини за да избягвам подобни неща, които е възможно да подразнят някой...

Ето сега се сещам нещо което ме вбесява и в разговор и още повече четейки.
      Така нареченото "мекане" ...
      Ние не играеме покер, ние играем ....
      Но това да са ни болежките ...
    • falkoneti
      falkoneti
      Бронз
      Първоначално публикувано от LiGuru
      Е защо да е трудно постижима, ето ти (образно) вече знаеш какво е наречие и се надявам да не използваш в постовете си в предвид.
      Когато се обърне внимание на нещо хората се замислят. А плъгините са удобни защото тук не пишем с молив и се случва или да не уцелим бутона или да го сбъркаме, това не е оправдание и аз за това ползвам плъгини за да избягвам подобни неща, които е възможно да подразнят някой...

Ето сега се сещам нещо което ме вбесява и в разговор и още повече четейки.
      Така нареченото "мекане" ...
      Ние не играеме покер, ние играем ....
      Но това да са ни болежките ...
      С плъгините щте научиш българския,ама друг път:f_biggrin:
    • DessiP
      DessiP
      Бронз
      @ falkoneti,

Този редактор няма за цел да учи някой да пише. Както казах, ако до 18 год. не си се научил, че не знам се пише разделено, а не слято, трудно ще те научим да свикнеш сега! Идеята за този редактор на текст е да помага на хората, когато пишат във форума да си отстраняват печатните грешки, а за някои и правописните с цел да не се излагат, а не да се научат на 18 как да пишат. :)

Прочетете това и после ще редактирам публикациите на всички ви, които в момента спамят темата, прочетете пак изискванията.

Благодаря предварително!

Поздрави,
      Деси
    • kukkiwonBG
      kukkiwonBG
      Бронз
      Първоначално публикувано от DessiP
      Както казах, ако до 18 год. не си се научил, че не знам се пише разделено, а не слято, трудно ще те научим да свикнеш сега!
      Да, ако си moron, сигурно няма да се научиш....
      С малко желание всеки може да се научи.
      Проблема е желанието....
    • 1
    • 2