Мисия High Stakes Poker

• silent21
      silent21
      Глобален

Добре дошли!

За мен

До сега бях активен предимно в Английската общност, но реших че е крайно време да се запозная и с играчи от България. Казвам се Иван, на 23 години от Пловдив и съм последна година студент по Медийни технологии и Бизнес мениджмент.

До преди един месец работех в софтуерна компания в Чехия, но от 1ви Май насам се преместих в Братислава/Словакия за да играя покер професионално. Причината да дойда тук е един мой близък приятел покер играч - TheLastNail (видео продуцент в Английската общнoст).

Покер

За първи път се запознах с покера преди около 20 месеца, но никога не го взех насериозно. За 14 месеца игра през свободното ми време имах съвсем малък прогрес, играех ABC покер nl50sh по 12-16 маси едновременно без да мисля особенно, без да анализирам ръцете си и естествено нямах никакви печалби освен rakeback.

Промяната започна тази годиа през Февруари - бях поканен на Black Member Party в Мюнхен/Германия. Там се запознах с много играчи с изключителен покер манталитет - Xarry (SSS high stakes coach/video producer), Gerv (SSS mid stakes coach/video producer, TwiceT (BSS Micro To Mid stakes coach/video producer), TheLastNail (BSS Mid To High stakes video producer), Bierbaer (BSS Mid stakes coach/hand judge). Списъка с играчи продължава много дълго но определено това са хората които най-много ми повлияха.

След като се върнах от Германия първата промяна в играта си която направих беше да намаля масите на които играя. Започнах с 2 маси, като обмислях всяка една ръка - ситуацията, опонента ми и възможните отигравания - защо и как. Няколко дена по-късно вече играех 4 до 6 маси и спокойно обмислях абсолютно всеки ход. Втората промяна която въведох в играта ми бе че започнах да маркирам интересни ръце и да ги анализирам по-късно. След около 2 седмици когато погледнах графиката си не можех да повярвам колко огромен прогрес има в резултатите ми. Ето ме няколко месеца по-късно играя nl200sh с доста добри резултати и смея да твърдя, че даже и на този лимит играчите не са особено добри.

Мотивацията ми за игра определено не е парична, а да бъда един от най-добрите. Наскоро обсъждахме с TheLastNail възможни бизнес инвестции за в бъдеще, но в крайна сметка и двамата решихме че приоритета ще бъде подобрението на играта ни и евентуално Nosebleed limits (nl100k) и участие в High Stakes Poker.

Най-вероятно съм ви отегчил, затова ето ви едно забавно видео свързано с покер сцената
      http://www.dailymotion.com/video/xd4a4a_hitler-reacts-to-cole-south-leaving_fun

Това е от мен за сега, до скоро.

п.с. Извинете ме за лошия стил на писане, но не съм говорил на Български от почти 2 години и малко съм отвикнал :)
  • 475 отговора
    • silent21
      silent21
      Глобален
      Вчера се събудих в много добро настроение и реших че ще играя само срещу редовните играчи. Най-доброто място за битки между играчите с голямо его определено са дълбоките маси - 300bb. Всичко вървеше доста добре - с толкова дълбок стак всеки е страхлив да играе всичко по слабо от сет и с супер агресивен стил 40/33 доминирах масата докато не се случи тази ръка...

Grabbed by Holdem Manager
      NL Holdem $2(BB) Replayer
      SB ($600)
      BB ($796)
      UTG ($601)
      Hero ($860)
      CO ($1,148)
      BTN ($657)

Dealt to Hero A:heart: A:club:

UTG raises to $8, Hero calls $8, CO raises to $28, fold, fold, fold, fold, Hero raises to $70, CO raises to $250, Hero raises to $860 (AI), CO calls $610

FLOP ($411) T:diamond: K:heart: 8:diamond:

TURN ($411) T:diamond: K:heart: 8:diamond: 3:diamond:

RIVER ($411) T:diamond: K:heart: 8:diamond: 3:diamond: 4:club:

Hero shows A:heart: A:club:
      (Pre 82%, Flop 9.2%, Turn 2.3%)

CO shows K:diamond: K:club:
      (Pre 18%, Flop 90.8%, Turn 97.7%)

CO wins $1720
    • ibordd
      ibordd
      Бронз
      Най-сетне и в българската общност! Честит блог и много успехи !
    • Nadia
      Nadia
      Бронз
      Здравей Иван,

Радвам се много да те видя и в българската общност!

С удоволствие ще следя блога ти и се надявам да се запознаем в България през юли на VIP партито!

Поздрави,
      Надя
    • v3rc3tt1
      v3rc3tt1
      Бронз
      hi
      Честит ти блог, ще следя и него :f_biggrin: и gl с hs :f_biggrin:
      Другата седмица ще бъдеш ли по златните с TLN?
      Cheers
    • silent21
      silent21
      Глобален
      @ibordd
      Благодаря!

@Nadia
      Непременно ще се видим на партито. Има малка вероятност TLN да лети за Vegas, но даже и без него аз пак ще съм в БГ по това време.

@v3rc3tt1
      Той е slacker и отива на почивка :D a аз съм гриндер и май ще си остана тук да играя. Трябва да погледна хотелите и ако намеря някои приличен, в който могат да ми обещаят безпроблемен интернет ще съм там и аз 100%.

Сесията днес завърши доста добре. Мисля да си прочистя малко мислите с 2-3км бягане и да изиграя още една сесия по-късно. Ако има желаещи да публикувам интересни ръце които да бъдат дискутирани ще започна да го правя редовно.

В последно време, анализирайки моята игра стигнах до интересен психологически аспект в покера, който съм убеден че важи за мнозинството от покер играчи. След като спечеля няколко последователни големи ръце, естествено ендорфина в тялото ми се покачва, и цялото това чувство на еуфория замъглява решенията ми. По интересното е, че начина по който променям играта си е винаги един и същ - ставан по-малко агресивен и предпочитам да фолдна в по маргинални ситуации. Днес изпробвах това като оръжие срешу един редовен играч и се оказа доста печеливша стратегия. След като спечели 2 стака са около 20 ръце, започнах да го 3бет или да му raise cbet непрестанно без значение от борда/моите карти и той винаги се хвърляше. Може би случих моменти в които той нямаше нищо, не знам.... имате ли подобни наблюдения?

• kymupa
      kymupa
      Бронз
      Здравей, Иван!

Много се радвам, че вече имаш блог и в българската общност. Досега следях този в английската и се надявам и тук да имаш доста фенове (брой ме към тях).

Пожелавам ти успех с играта и целта да станеш най-добрия, но ще срещнеш трудна съпротива - мен например (това в кръга на шегата).

Относно това за публикуването на ръце аз съм твърдо ЗА и ще се опитвам да вниквам в същността на нещата, въпреки че NL200 SH е доста по-различно от NL10 SH.

Поздрави, Пламен.
    • petrakow
      petrakow
      Бронз
      Еми успех и от мен и да те гледаме скоро как изстрелваш 3 барела срещу Айви с 9 high ;)
    • silent21
      silent21
      Глобален
      След много слаба игра, на двамата с ТЛН не ни се играше покер и решихме да се забавляваме с нещо друго. Единствената игра за която се сетих, която не изисква сваляне и инсталиране беше Quake Live. Той никога не беше играл Q3, но като по-малък сериозно играел Q1 и не му отне много време да свикне. Играхме в продължение на няколко часа Team Deathmatch и разбира се ни унищожиха. Накрая играхме 2vs1 срещу опонент който не пропускаше никога с Rail'a и ни отказа тотално :f_frown:

6 часа сутринта.... все още не ни се спеше и ни хрумна гениалната идея да играем HU. Трябва да отбележа, че ТЛН играе HU почти всеки ден а аз надали съм изиграл повече от 500 ръце през живота си.

Седнахме на 2 nl20 маси и се разбирахме да играем в продължение на един час. Имайки предвид, че познаваме стиловете си доста добре и че 20е не е сума която уважаваме се очертаваше доста агресивна среща. Ето няколко интересни ръце:

Hand 1

NL Holdem $0.20(BB) Replayer
      Hero ($20.20)
      ($61.44)

Dealt to Hero K:heart: K:club:

raises to $0.50, Hero calls $0.30

FLOP ($1) 9:club: 8:spade: Q:diamond:

Hero checks, checks

TURN ($1) 9:club: 8:spade: Q:diamond: 9:spade:

Hero bets $3, calls $3

RIVER ($7) 9:club: 8:spade: Q:diamond: 9:spade: 4:heart:

Hero bets $16.70 (AI), calls $16.70

Hero shows K:heart: K:club:
      (Pre 70%, Flop 85.7%, Turn 93.2%)

shows 5:diamond: A:spade:
      (Pre 30%, Flop 14.3%, Turn 6.8%)

Hero wins $39.40

Hand 2

($24.32)
      Hero ($35.94)

Dealt to Hero 2:spade: 3:spade:

Hero raises to $0.60, raises to $2.20, Hero calls $1.60

FLOP ($4.40) T:diamond: T:club: 9:heart:

bets $2.40, Hero calls $2.40

TURN ($9.20) T:diamond: T:club: 9:heart: K:heart:

bets $5, Hero raises to $31.34 (AI), folds

Hero shows 2:spade: 3:spade:

Hero wins $18.24

Hand 3

Hero ($46.96)
      ($31.10)

Dealt to Hero 8:spade: T:diamond:

raises to $0.50, Hero calls $0.30

FLOP ($1) Q:club: 9:club: 4:spade:

Hero bets $1, calls $1

TURN ($3) Q:club: 9:club: 4:spade: T:spade:

Hero bets $0.20, raises to $3.20, Hero raises to $8.20, calls $5

RIVER ($19.40) Q:club: 9:club: 4:spade: T:spade: J:heart:

Hero bets $37.26 (AI), calls $21.40 (AI)

Hero shows 8:spade: T:diamond:
      (Pre 43%, Flop 35.5%, Turn 68.2%)

shows 3:spade: J:spade:
      (Pre 57%, Flop 64.5%, Turn 31.8%)

Hero wins $61.20

За мое щастие, винаги когато ТЛН имаше top pair+ аз имах нещп повече :f_p: . Въпреки моята безапелационна победа, трябва да си призная, че в много моменти нямах никаква идея какво да правя и използвах чисто математически оправдана +EV агресия.

• DessiP
      DessiP
      Бронз
      Здравей silent21,

Добре дошъл и на родна земя! :) Радвам се да видя, че вече имаш блог в българската общност! :s_love:

Виждам, че с TLN сте се позабавлявали. :s_cool:

Поздрави,
      Деси
    • mishkagg
      mishkagg
      Бронз
      Здрасти и от мен!
      Много се радвам да ти чета блога!

Може ли да кажеш, за всички би било полезно, как си анализираш играта? За какво гледаш, когато си пускаш ръцете? От известно време се чудя и тъпча на едно място...

Една примерна анализирана от теб ръка, с обяснения и насоки за какво да гледаме би била безценна!
    • kymupa
      kymupa
      Бронз
      Поздравления!

Да смачкаш ТЛН на ХУ определено не е лесна работа и се изискват умения.

Продължавай в същия дух и успех с Quake.
    • silent21
      silent21
      Глобален
      @kymupa
      Не го "смачках" толкова много колкото си личи на графиката :) Просто в всеки 3/4бет пот имах top pair+ :)

@mishkagg
      Повечето от анализите които правя са в мислите ми, но когато правя математически изчисления си ги записвам в моята покер тетрадка. Определено писането помага при запомнянето на определени ситуации и това ти помага много в играта, защото започваш да взимаш правилните решения почти инстинктивно. Ще се опитам да обясня една ръка за да дам идея как поне аз смятам, че трябва да се анализират ситуациите, но ще използвам термини на английски, защото просто не мога да обясня всичко на Български.

NL Holdem $2(BB) Replayer
      SB ($224)
      BB ($284)
      UTG ($318)
      UTG+1 ($76.01)
      Hero ($200)
      BTN ($200)

Dealt to Hero A:spade: J:diamond:

UTG raises to $6, fold, Hero calls $6, fold, fold, fold

FLOP ($15) A:heart: J:club: T:heart:

UTG bets $10, Hero calls $10

TURN ($35) A:heart: J:club: T:heart: 9:diamond:

UTG bets $30, Hero calls $30

RIVER ($95) A:heart: J:club: T:heart: 9:diamond: T:club:

UTG checks, Hero checks

UTG shows A:diamond: A:club:
      (Pre 92%, Flop 99.1%, Turn 100.0%)

Hero shows A:spade: J:diamond:
      (Pre 8%, Flop 0.9%, Turn 0.0%)

UTG wins $92

Oпонента ти е стандартен TAG играч с статитики

27/21, UTG vpip/pfr - 20/20, cbet 71% (за доста голям брой ръце)

А той вижда нас като друг TAG с статистики 24/19.

Preflop
      Няма смисъл от 3бет. Неговия UTG range е достатъчно силен и единственото нещо което ще нарпавя е да се изолирам срещу по силна ръка , а с call оставям неговия range доста по широк и с много доминирани ръце.

Flop

Аce high drawy board. Range'a му за cbet срещу мен е почти винаги 100%. В НЛХолдем има 1326 възможни стартови комбинации от ръце. 20% от 1326 = 265. Тоест в себе си той има 265 възможни ръце.

Естествено с top two pairs фолд никога не е опция, но нека забравим ръката си и видим какви отигравания имаме и защо:

- Опция 1 - call
      Когато просто платим тук, има много карти на търна които нито ще ни харесат на нас, нито на опонента ни и ще убият действието. Освен това има reverse implied odds, защото единствената причина поради която може да платим тук е за прикриване на картите ни, и в случай, че опонента ни влезе all in сме задължени да платим.

- Опция 2 - raise
      В случай, че raise неговия cbet нека да помислим той с какви ръце ще продължи.

АА - 1 комбинация останала
      АK - 8 (по tight играчи ще платят твоя raise, но най-вероятно ще се хвърлят срещу продължила агресия, ако не на търна, на ривера - най-вече защото той е UTG което подсказва, че неговия range e tight, но независимо от това аз продължавам с агресията си независимо от неговия tight range)
      АQ - 2 (8) (срещу силен range АQ в повечето случай е фолд, затова нека оставим само 2 комбинации)
      AJ - 4
      AT - 6
      TT - 3
      JJ - 1
      KQ - 16
      Q9 - 1 (16) (единствената възможност той да има Q9 в неговия UTG range e картите са са suited - 4 комбинации а срещу raise той ще продължи само с Q9 купи - 1 комбинация)
      89s - 1 (89 купи)

От тук стигаме до извода, че в случай на raise опонента ни ще продължи с 42 комбинации, което от неговите първоначално възможни 265 комбинации прави 15% а ще фолд 85%.

При raise до 30$ на флопа, ние рискуваме 30$ за да спечелим 55$. Когато знаем, че той ще фолдне 85$ от комбинации си ние всъщност стигаме до извода, че в тази ситуация можем да raise s всяка ръка която имаме без значение каква е тя.

Естествено трява да вземем под внимание как опонентите ни възприемат нас и когато сме активни няколко ръце подред да почнем да raise само с нашите value hands.

Можем да добавим още няколко straight draw ili flush draw комбинации към неговия range с който ще плати raise, но ще се откаже на търн или ривер освен ако не направи ръка.

Turn

Както е изиграна няма смисъл от raise на неговия голям залог, защото рядко ще видим по слаба ръка която ще ни плати.

River

Не заложих защото няма по слаба ръка с която той може да ми плати, освен ако е решил да check/call с АК/АQ срещу възможен залог от моя страна с мой пропуснат flush draw.

-------------------------
      Преди нл100+ не бих посъветвал никого да се опитва да блъфира и да кара опонентите си да фолдват TP+. Мнозинството от нл25/50 играчи ще сметнат тяхната Аx ръка в дадената ситуация за супер силна само заради големия брой draws и ще ти платят до края.

Като обобщение бих казал, че най-важното за анализа на ръцете и тяхното математическо разбиране, е че ти дава невероятна увереност и независимо от развоя на ситуацията (дали съм загубил или не) не губя мотивация, а продължавам да съм супер убеден.
    • kymupa
      kymupa
      Бронз
      Наистина доста поучителен анализ.

Мисля, че си пропуснал JT, с които да колне/рейзне на флопа. Ще е хубаво ако постваш такива ръце от време на време, ако не ти е проблем.

Поздрави!
    • mishkagg
      mishkagg
      Бронз
      Е, точно такова нещо ми трябваше да видя, много благодаря. Срещу TAG - така и така, срещу Calling station - по друг начин и така. Супер полезно! :)

И това за тетрадката много ме впечатли. Ще започна и аз да си пиша ръце.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от mishkagg
      Е, точно такова нещо ми трябваше да видя, много благодаря. Срещу TAG - така и така, срещу Calling station - по друг начин и така. Супер полезно! :)

И това за тетрадката много ме впечатли. Ще започна и аз да си пиша ръце.
      Ползвай текстови документи. :D Ще ти спести листа.
    • silent21
      silent21
      Глобален
      В последната си сесия загубих 7 стака само защото не бях концентриран и играх много слабо. Естествено причината за това беше пак моята бивша приятелка (казвам пак защото преди 2 седмици се случи същото нещо :f_o: ). Въпреки че се разделихме по взаимно съгласие, това решение дойде от чист разум а не от взаимно желание. Тя учи в USA и просто няма как да се получи такава връзка. Може би е най-добре да прекъснам всякакви контакти с нея и да се фокусирам над личния си живота, защото това се отразява негативно и на двама ни.

Мисля да не играя повече този месец а да се разсеям с 16те епизода на Stargate Universe :f_love: и доста бягане.

Ето я и графиката ми за месеца:

nl100sh + nl10hu- агресивния ми стил определено не работи добре на nl100

nl200sh

Целта ми в началото на месеца беше 5bb/100+ winrate на nl200sh за сравнително голям брой ръце. Доволен съм с резултатите си, защото постигнах приблизително 11бб/100, но не искам да забравям стотиците грешки които допуснах от невнимание.

В следвашите месеци опрделено трябва да работя над психиката и концентрацията ми за покер. На по-горните лимити няма супер слаби играчи, всички са вече печеливши професионалисти от по-ниските лимити и няма място за грешки.

Когато става дума за пари определено съм доволен. Приблизително 8700$ winrate + rakeback, 1500$ депозит бонус и 500еuro след бас с TLN :f_love:
    • solarispoker
      solarispoker
      Бронз
      Здравей от мен,
      Поздравления за блога изглежда има много какво да се научи (въпреки, че засега съм концентриран към лимит игрите) и ще го следя с интерес и занапред.
    • petrakow
      petrakow
      Бронз
      Здравей silent21,

Относно win rate-a искам да те питам нещо: имаш ли голям сампъл от ръце и успяваш ли да го поддържаш така както си тръгнал ( 10+бб/100) ? Защото при мен съм забелязал следното: всеки път като почна да играя в нова зала за около 50к ръце поддържам win rate от 10+бб/100 и след това нещо става и пада към 6-7, което пак не е лошо, но предпочитам първия вариант :)
    • silent21
      silent21
      Глобален
      Един добър играч, който анализира опонентите си със сигурност може да има 20бб/100 winrate na nl200sh за безброй ръце, но ако си толкова добър няма смисъл да седиш на тези лимити. За пример погледни

http://www.pokertableratings.com/absolute-player-search/guigui_88

nl1k - winrate 13bb/100 150k hands
      nl200 - winrate 11bb/100 120k hands

Просто анализира опонентите си много по задълбочено на nl1k отколкото на nl200(ако въобще го е правил на по-ниските лимити).

Това че спада winrate ти след време е нормално и очаквано защото твоите опоненти имат много повече reads за теб и започват да играят оптимално срещу теб.