Как се пише статия в Wikipedia???

• niki6a87
      niki6a87
      Сребро
      Някой да знае как се пиши статия в Wikipedia без да я изтрият след няколко дни, а да остане за постоянно там?Преди време се бях пробвал да съставя статия, но ми я изтриваха след ден.Някаква македонка там модератор или нещо такова се води просто ми я триеше и не знам как да напиша самостоятелна статия на български даречем.Та мисълта ми е някой, ако може да ми помогне да напиша статия в Wiki да пише в темата. Примерно статия за покерстратеджи може да се напише: сайта е основан.... и т.н. и това да остане и хората да допълват и така.Пробвах да допълня нечия статия и написаното от мен си остава не го трие никой, но да напиша сам статия не ми се получава.Не разбирам защо го изтриват.Чел съм там описаното как се пише статия, но не ми се получава.Трият го всеки път и трудът ми отива на вятъра и на е-майли не отговарят, а съпорт нямат поне аз не виждам да има.Дано някой е писал статия в Wiki или знае как става да не ти изтриват написаното дори и едно изречение да е да си остане така.Виждам има писано за Иво Донев и за никой друг бг покер играч може би той знае как се пише такава статия.Някой ако знае как и толкова малко само да напиша, но да остане завинаги в Wikipedia да пише тук.Благодаря!
  • 15 отговора
    • nadichka
      nadichka
      Бронз
    • niki6a87
      niki6a87
      Сребро
      Благодаря, но не мисля, че особено ще ми помогне това и е съвсем друго като че ли.Просто не искам пак да си загубя времето.Искам да знам със сигурност правя това и това, пиша пет реда, една таблица, нещо като на Иво Донев информацията по-горе, която може да цъкнеш на нея и толкова.Но да остане завинаги!Не да си загубя времето и да ми я изтрие някой след 2 дни и трудът ми да бъде пропилян.Ако може някой да ми гарантира, че няма да ми изтрият публикацията, както преди и как да го направя ще е супер.Хора с опит в писането на статии в wikipedia , ако има тук във форума моля да споделят.
    • achko
      achko
      Бронз
      Здравей niki6a87,

Когато прегледах Правилата на Уикипедия попаднах на това:

Недейте да използвате Уикипедия, за да рекламирате продуктите или бизнеса си и не добавяйте външни препратки към комерсиалните си сайтове. В Уикипедия има място за статии за стоки и услуги, както и за някои значими компании и организации, но все пак това е енциклопедия, а не е бизнес каталог и в нея няма място за всички фирми, фондации и сдружения.

Вероятно това правило е причината статиите ти свързани с нашият сайт да се премахват, а не в начина, по който ги правиш.

Поздрави,
      achko
    • niki6a87
      niki6a87
      Сребро
      Не е това ми е ясно.Статията беше точно тип като на Иво Донев с горе долу толкова написано, но я трият и не знам защо.Има статии от по един ред като например за някое село, но си седят.Нито са значими, нито академично написани.Защо ги трият и на какъв принцип не знам или просто тая македонка се базикаше с мен тогава, а и никакъв контакт с wikipedia не мога да осъществя, понеже не виждам имейл, съпорт или нещо подобно.Писах само на адреса на потвърждаващия имейл като си правих регистрацията и толкова.Отговор няма, а това беше зимата някъде там.
    • jikev
      jikev
      Бронз
      Я напиши тук каквото си намислил!

Във уикито търся инфо за нещо което не знам, от хора които го знаят по добре от мен!

Запитай се какво ти знаеш повече от другите, дори и най-добре го познаваш от българоговорящия свят, за да споделиш познанията си!
      Аз съм се замислял и да ти кажа не намирам такова, с което да съм полезен на останалите българи...
      Какво повече можеш да кажеш за ПС, като си има и сайт, който си иска да си прочете! На всичкото отгоре е и комерсиален!

Википедия, не е място за упражнение за писане!
      Ако позволят да се пишат всякакви глупости от пишман знаещи, ще се самоунищожат!
      Същото ще стане и ако позволят комерсиално инфо!

За това и са принудени да събират пари от дарения - дарявал съм няколко пъти по малко!

Нека си остане такъв сайта, а ти се поупражнявай другаде!
      Когато измислиш нещо наистина полезно, ще те намерят и цитират където трябва!
    • achko
      achko
      Бронз
      Здравей отново,

Ами това е единствената причина, която ми идва на ум, за да премахнат статиите ти. Няма как някой да ти гарантира, че твоя статия ще остане в Уикипедия, след като модератор там ги преглежда и редактира. Единствения начин, който се сещам е да се свържеш по някакъв начин директно с тази модераторка и да я попиташ защо ти трие темите. Уикипедия не е комерсиален проект и вероятно няма никакъв отдел за клиенти, което обяснява защо не откриваш имейл за връзка.

Поздрави,
      achko
    • niki6a87
      niki6a87
      Сребро
      @jikev- Както казах и преди писах статия подобна като на Иво Донев.Беше предназначена за известен български покер играч, а не за реклама или за покерстратеджи.Сметнах ,че и той както други български играчи, освен Иво Донев трябва да имат.Няма да споменавам имена досещате се кои, а и има доста спортисти и други личности, за които нищо не пише там, а все пак имат някакъв принос или много по-голям от споменати там.Както други чужденци имат било то и на английски, така след като получих разрешение от човека, за който исках да напиша статия реших да се пробвам като си мислех, че не е кой знае какво и всеки спокойно си пише там, но явно има нещо друго.Явно скромният ми опит в писането в нета не ми беше полезен.Предполагам, ако Иво Донев сподели или по точно този, който му е писал статия там той най-добре ще знае кое как се пише, за да не бъде изтрито.Може пък при мен да е единичен случай.Пробвай да напишеш примерно статия за някой по успял от форума, ако ти разреши и виж как е или пък за нещо, което не е вписано там.Има нещо предполагам, но какво не знам то иначе всеки може да тръгне и да пише трите имена, от къде е , еди какви си успехи и т.н. сещате се какво ще стане :roto2: .Поне да не ми дава да започна статия, а не като я приключа тя си остава (или поне да не остава то и това е тъпо, защото пак си губиш времето напразно) и след няколко дни някой я изтрива :fuuu: Абе кофти тръпка затова не ми се ще пак да почна да чета и пиша и да загубя сумати и време за нищо.Ако съм 100% сигурен, че няма да я изтрият бих написал дадена статия, но да си правя експерименти пак не мога се прекарам.Затова и пиша тук някой, ако има опит да сподели как се пише.Пък някой ако иска да се пробва дано разбере или умери верния начин :)
    • jikev
      jikev
      Бронз
      Пак повтарям!
      Я напиши тук каквото си намислил!

Гарантирам, че няма да се изтрие!
      А и ще ти кажем, защо го трият, но пък ще си остане...

В уикито се пише, за значими личности и събития и др.
      Не искам да решавам за Иво Донев до колко е значим, но в уикито си има хора за това - заслужили са тая отговорност по някакъв начин и решават, че това дето пишеш все още не е толкова значимо!

Примири се с това!
      ИЛи продължавай да се уйсъвършенстваш!
    • niki6a87
      niki6a87
      Сребро
      @achko - гледах да се свържа с въпросната македонка.Виждам и името кои ти изтрива каква е ,но не открих как мога да я питам защо ми я трие и имали нещо нередно или трябва да получа специално разрешение от някой.Да не би пък да се плаща ама и това не видях да пише?Ако някой се пробва да пише в статията на Иво Донев или друга, ако я ''оклепа'' даже едва ли ще я редактират или изтрият нещо.Защо не ми я оставиха така и не разбрах и се отказах да пиша повече и остана за в близкото бъдеще и тия дни се сетих и реших да питам тук.Все едно ей това всичко, което го изписах по тази тема, утре да го изтриеш без да ме предупредиш :) .
    • niki6a87
      niki6a87
      Сребро
      @jikev -Противоречиш си.''Я напиши тук каквото си намислил!Гарантирам, че няма да се изтрие!'' ''В уикито се пише, за значими личности и събития и др.'' Хем ми гарантираш, хем ти е ясно, че само за значими се пише и може да си пропилееш времето, защото не се пише като във форум, а малко по различно и отнема повече време.Може пък да не го сметнат за значимо написаното и да го изтрият, а ти ми гарантираш единствено аз и ти(този път) да си загубим времето.Ако искаш пратил съм ти покана, добави ме и може да измислим нещо.Не смятам да пиша тук какво точно искам да бъде написано в уикипедия, а и вече писах какъв тип е била статията досущ като на Донев, на други покер играчи и спортисти.Ако знаещ как става и имаш желание да помогнеш пиши ми на лични.Дано някой с опит и сигурен как се прави напълно нова статия в уикипедия за дадена личност да сподели опита си.
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей niki6a87,

Виждам, че jikev правилно те е насочил - до сега е много неясно какво точно и за кого си искал да пишеш. Реално може да си нарушил дори няколко правила, но без да имаме конкретен пример като тема и съдържание - няма как да ти отговорим точно. И то не само темата - но как изглежда самият текст и съдържание. Не си ли направил скрийншот или копие на текста?

На второ място - когато правиш, където и да е, някакъв голям текст, е хубаво да го имаш записан и на друго място, защото винаги може да се случи нещо с него. Тоест - първо си го направи в Word и ли друг текстов редактор. Или пък го разработи в Wikipedia, но преди да го запишеш - направи си копие за себе си.

Трето - редактирал ли си го внимателно? Дори да става дума за 3 реда. То те трябва да са написани без грешки - граматически и пунктуационно правилно. В тази тема забелязвам, че редовно не оставяш интервал след препинателния знак, с който завършваш изречение. Често имаш интервали преди запетая и липсват такива зад нея. Имай предвид, че за даден текст се допускат определен брой "технически" грешки, за да бъде допуснат.

Също така е много важно как е оформена цялата статия - трябва да се избягват така наречените "wall of text" - дълги параграфи или всичко да е един единствен параграф. Страницата трябва да е "разчупена" със снимки, таблици и друго, ако е с повече съдържание, не само една стена от текст. Тоест текста на страницата трябва да е "лесен за четене" и да и структуриран така, че ако искаш да четеш само за дадена тема на страницата - да я намериш лесно и тя да е обособена, а не "скрита" в останалия текст.

Само за пример - Как се пише статия в Wikipedia???
      Виждаш как има няколко нови реда и всички отделни точки, за които те насочва са в отделен "параграф". Т.е. лесно можеш да отметнеш някоя, ако още в началото ти е ясно какво иска да каже и не желаеш да дочетеш. Същ така е много по-лесно за очите да следят текста.
      В същото време тази публикация: Как се пише статия в Wikipedia??? - наистина е трудно да бъде прочетена и ми трябваше много повече време, за да го направя.

Не на последно място - написаното от теб трябва да е с така нареченото "cross link" съдържание. Т.е. някои думи да водят като линк към друго свързано съдържание, което най-добре да подкрепя написаното от теб.

Поздрави,
      Александър
    • niki6a87
      niki6a87
      Сребро
      Здравей AlpinaBG,

Благодаря ти за съветите ще ги взема под внимание определено са +ЕВ.

До сега не съм писал кой знае колко технически във форума, но съм се стремял да е максимално граматически и лесно за прочит.

Не съм вземал и под внимание това да отделям мисълта си на нов ред ( два пръста навътре :D ), понеже да не става супер голям поста, а и не ми представлява проблем да чета по сбит текст. Като видя голям пост като твоя даже се отказвам да го чета :roto2: .

Не съм правил и изказвания относно граматически, пунктуационни, технически и каквито щеш още, често срещани грешки от потребители, модератори и админи на форума, а и не ми е това работата. Не ги толерирам, но най-важното е да пишем на кирилица :coolface: . И почти никога в пост не пиша ''здравей'' и отдолу ''поздрави'', което е запазена марка за pokerstrategy и по-точно на хората от екипа на сайта. Особено и при положение, че се познаваме с дадения потребител. На лично съобщение го правя често обаче :) .

Ако това са минуси за мен определено ще го имам на предвид в следващите ми коментари и публикации във форума. Като стана част от екипа ще пиша максимално перфектно и учтиво не си мисли, че не мога :pokerface: .

Относно Wikipedia не казвам, че не е била и в мен грешката, но така и не успях да установя какво точно е нередно и има ли изобщо нещо нередно. Все пак там използват шаблони, специални символи и някое ''ченгелче'' може да съм пропуснал, но едва ли. Изтрих всичко запаметено на компютъра ми по тази тема (претърпях сериозен тилт) и просто се отказах от тази моя идея. Ще остане някъде в бъдещите ми творчески планове :D . Колкото и да запаметявам нещо, то ако все пак е грешно или не знам и аз какво според тях, голям смисъл няма, тъй като няма да го видя в този вид в Wikipedia. Триех, преработвах, преправях и какво ли още не е, но не става и това е.

Нямам голям опит с писането в каквато и да е разновидност, особено там. Ако все пак съм допуснал някакви грешки не е ли по-добре да ми коригират написаното, което не беше много, вместо да ми затриват труда. Все едно да напиша книга и да има грешки и да ми я скъсат и изхвърлят. Както във всички книги има всякакъв вид грешки, въпреки че са проверени от редактори, така и аз допускам да съм направил грешки.

За пореден път ще се повторя всичко беше изпипано както е на страницата на Иво Донев и други покер играчи и с толкова писано имаше и "cross link" съдържание, таблица, снимка и др. Както виждате там не е писано много и текста не е просто лесен за четене, а супер елементарен.

Въпреки всичко не успях да постигна успех с публикуването на статия в Wikipedia и така преди около 6 месеца се отказах. Затова и потърсих вашата помощ тук обнадежден, че някога ще успея в това ми начинание.

Аз ( съвсем сам ) отново няма да рискувам загуба на време в писане на статия в Wikipedia. Ако някой се намери да напише точно толкова, колкото в на Иво Донев статията ( не е много ) ще съм благодарен много. Да ми пише на лични или тук, ако някой иска да се захване с това. Ще му кажа какво да пише, а и двамата ще решим и някак по skype с join.me или TeamViewer или да ми прати точно текста какъвто трябва да е, за да остане завинаги в Wikipedia. Причините съм 99% сигурен, че не са в начина на писане има нещо друго.

Алекс, ако имам някакви грешки в този коментар, моля да ми пишеш какви точно са те и да ми поставиш оценка :f_biggrin: ! Да не го изтриеш само, както обича да прави македонката от Wikipedia :facepalm: .

Благодаря Ви.

Поздрави,
      Николай
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей niki6a87,

Определено нямам забележки към публикациите ти във форума и си свободен да пишеш като намериш за добре. Просто ти обърнах внимание на възможни причини, поради които да са ти изтрили статията. Както знаеш - имаме изисквания да се пише на кирилица. Не можем да изискваме от всеки да пише напълно правилно и лично аз имам не малко грешки. ;)

Виж - от друга страна аз ще си взема бележка, да пиша по-кратки публикации. :D

Относно Wikipedia - съжалявам, че се е получило така, но можем само да гадаем и както и до сега - да те насочваме на сляпо къде може да се крие причината. Най-вече без текста - това е съвсем трудно. :)

Все пак - похвално е, че имаш такива желания и си се захванал с подобни инициативи и може би не трябва да се отказваш при първите пречки, защото винаги и навсякъде има такива. :)

Поздрави,
      Александър
    • niki6a87
      niki6a87
      Сребро
      Здравей AlpinaBG,

Всеки прави грешки всякакви всекидневно дори. Затова е важно да се подкрепяме и развиваме взаимно и да намаляваме броя на грешките :) .

Признавам и аз като започна да пиша понякога се ''оливам'' много. Трудно е да събера мислите си в кратък пост. Акъл - море, глава - кофа :D . За това и преди избягвах да пиша и главно четях.

В повече ми дойде времето тогава, което прекарах в опит да напиша статия в Wikipedia. Затова и прекратих тази моя идея, а и реално дори не го правех за чест и слава, а просто така от сърце. Така и не успях да се потупам по рамото и да си кажа: ''Браво ти успя да напишеш статията :roto2: съвсем сам без никаква помощ.'' Тогава похабих доста време и нерви, които отново не бих хвърлил просто така и то точно за това. По-добре да се раздавам в нещо, което мога. Кой знае какво няма да се случи от това като публикувам статия, която да не изтрият, но все пак ще ме удовлетвори, че знам още едно нещо как се прави.

Поздрави,
      Николай
    • shipochkin
      shipochkin
      Бронз
      Темата е стара но все пак да споделя това , което разбрах след, като и аз ден два доста се поизпотих да вкарам статия в Wikipedia.Е аз не със 'идеална " цел , просто исках да линкна сайта си за опънати тавани за по добра репутация в гугъл.
      Общо взето най сигурния начин да напишеш стия и да не я изтрият е , ако имаш връзки с някой редактор.
      Има трикове обаче, които ти вдигат шансовете осезаемо. Като такъв с най голям приоритет е това да вкараш в статията няколко цитата с източници старници с пйджранк 7+ , като най лесния вариант е Wikipedia на някакъв друг език.Примерно правиш статия за някой покер играч и вмъкваш накъде в статията "какво е покер?" и цитираш англиската Wikipedia.

А иначе , ако целта ти е да вкараш линк в статията има смисъл само , ако го правиш за трафик(което не си заслужава труда) иначе вече Wikipedia са направили всичките си изходящи линкове да са nofollow (т.е Гугал не им дава тежест).