Компютри, монитори, лаптопи и периферия [Hardware corner]

• moodkiller
      moodkiller
      Бронз

Здравейте,

Тъй като в момента разглеждам доста информация относно монитори и дисплеи на лаптопи, а в хвърчащите темички от типа "Търся монитор" или "Търся лаптоп" (повечето от които отдавна са остарели) не върви да публикувам произволни линкове, клипове и информация. И тъй като повечето хвърчащи темички се губят назад в списъка с теми, след като автора намери това което търси, реших да отворя тази тема, в която нуждаещите се да обсъждат и споделят информация относно хардуерната част на своите и/или бъдещите си компютри, монитори или лаптопи. Полезна информация и насоки, или въпроси и съвети при избора на техника.
  • 582 отговора
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Кратко клипче с обяснение за различните типове матрици на мониторите.

Intel vs AMD (процесори) - непрофесионална гледна точка, много точно казано според мен.

• darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Много добра тема, браво!

Този от techoftomorrow си е професионалист, просто говори като за технологични риби :)
      Видеото обаче е малко старо, но в общи думи казва, че всичко зависи от целите ви за този компютър и бюджета. Няма по-добра марка (или дори и да можем да кажем, че Intel са по-добри като цяло, това не означава, че ще са по-добри за целите ни).

Tec Syndicate направиха един бюджетен билд преди няколко дни за PC около $400, което да може да подкарва всички нови игри на макс.
      http://www.youtube.com/watch?v=cGrvRItaCDY

За покер ни трябва доста по-малко, но от друга страна е добре да си вземем SSD като основен диск. Това, което ми харесва за покер в техния билд обаче е APU-то, тъй като е може би един от най-евтините начини да имаме стабилен процесор и да можем да подкараме до 4 монитора едновременно.

Поздрави,
      Камен
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от darkonebg
      Много добра тема, браво!
      Радвам се, че се включваш! :f_biggrin:

Този от techoftomorrow си е професионалист, просто говори като за технологични риби :)
      Той си е, но поглежда от гледна точка на обикновения потребител. Каквито сме повечето. Защо тогава да харчим много пари за по-скъп процесор...

За покер ни трябва доста по-малко, но от друга страна е добре да си вземем SSD като основен диск.
      Все още нямам такова нещо, помага ли на скоростта при покер приложенията?

И тъй като сме покер форум и се взираме в мониторите в продължение на часове е много важен избора на монитор! Сега се образовам по темата, ровейки из нета.
      Между другото, като се търси каквато и да е техника, е добре човек да се поразрови, има купища информация.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Най-добрият (засега) сайт, който намерих с подробна информация за разликите в матриците и всичко останало при мониторите:

http://www.monitoribg.com/p/sydyrzhanie_17.html

"Традиционно се смята, че TN базираните LCD монитори са предназначени за "закоравелите геймъри", които имат своите специфични изисквания и за закоравелите... балами, които нямат никакви изисквания и нямат никаква представа, какво купуват." :D

Доста информация за избора на монитор и от прочетеното досега не изглеждат платени публикации с цел промотиране на продукт, който самите те продават, за разлика от rmania (retropcmania) и ardes.bg. Също така не видях и да наричат групата от хора незакупили техен продукт като "ниско-интелигентни", което не си спомням в кой от двата сайта ми направи най-силно впечатление четейки материалите, повтаряйки се множество пъти.

П.с. Пазете се от статии промотиращи конкретни модели, използващи множество "насочващи" към техни продукти вниманието тестове!
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      По лично мнение SSD-то е най-голямата стъпка напред в потребителските компютърни технологии в последните 3-4-5 години. И докато между 2-3 Ghz dual core и 4.6 Ghz octa core няма да усетиш почти никаква разлика що се отнася до уиндоус и покер приложения (включително HM2, което е най-тежкото от тях), разликата между (особено застаряващ) стандартен хард диск и SSD е огромна - скоростта на зареждане е между 10 и 15 пъти по-бърза. Това прави стартирането на windows от cold boot (напълно изключен компютър) на под 10 секунди, всяко приложение се включва мигновено, ръцете се импортват в пъти по-бързо, репортите зареждат доста по-бързо и т.н. Все пак, HM2 не е кодиран особено добре, тъй като дори и с горните спецификации (4.6 GHZ octa core, 16GB Ram, fast SSD), не върви толкова гладко, колкото се очаква, макар и да е доста поносимо предвид с какво съм натоварил NoteCaddy. С PT4 такъв проблем няма (но няма и NoteCaddy).

За монитор - 2-3x24" или 2x27". Няма нужда да имат бърз рифреш рейт, дори и да го използвате за игри, стига да не се мислите за про геймъри. LED с IPS панел изглежда доста по-добре. В крайна сметка обаче няма голяма разлика и почти всеки 24'' FullHD дисплей ще е подходящ - а можете да спестите и от цената.

Ако ще взимате повече монитори, гледайте да са един и същ размер и модел, за да са на една и съща височина и да са кохерентни естетически. Сетъпи има достатъчно, както казах 2x24"-27" стигат за почти всеки грайндър. За игри обаче е добре да имате три монитора, ако искате съраунд експириънс. За филми е най-добре да имате по-голям екран, но и на 27" не е лошо.

Друг популярен вариант е 30" с Ultra HD (1440p, 1600p) и две 20" във вертикален режим, залепени от двете му страни. Проблемът на това е, че панелите с над 1080p/1200p все още са безбожно скъпи и за тези пари ще можете да си вземете 3x 24" и да ви останат.

Поздрави,
      Камен
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз

Понеже стария модел U2311H не се предлага като нов, съм се спрял на този. Мнения? Разгледах доста монитори и за тази цена не успях да намеря по-добро.
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Предпочитам 16:10 моделите (1920x1200) за покер, тъй като проблематичен е вертикала, а не хоризонтала. В този ред на мисли дори 4:3 би било по-добре за покер, но 16:10 е добър компромис и за филми.
      Инче технологията му е хубава, функционален е и т.н.
      120 пиксела не са много обаче, така че ако за парите нямаш такава опция, давай с този.
    • Slaker
      Slaker
      Бронз
      Първоначално публикувано от moodkiller

Понеже стария модел U2311H не се предлага като нов, съм се спрял на този. Мнения? Разгледах доста монитори и за тази цена не успях да намеря по-добро.
      Имаше тема в която точно този монитор доста се дискутира. Аз сам с такъв като цяло съм доволен. Голямо удобство е това, че може да се движи от стойката. Относно покера аз играя Stack tables и за мен не е от голямо значение. Мисля, че доста потребители на форума имат такъв монитор предполагам и те ще изкажат мнение по въпроса.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Предпочитам 16:10 моделите (1920x1200) за покер
      Е няма пълно щастие. Не мога да намеря 16:10 за под 400лв, пък и IPS. В Момента съм с 16:9 FHD 22" и стакването на 6-12 маси не е проблем. Ще поразгледам още малко монитори днес и ако не намеря по-добро от това сигурно ще взема Dell-a.

@Slaker, a освен предимството при нагласяне на стойката, другите неща как ги намираш? Сравнен с масовите TN монитори как е дисплея, цветове и т.н. каквото се сетиш, сега е момента да изкажеш мнението си как го намираш, ще ми е от полза. :)

Не мога да намеря ревю или отзиви за тези 2 модела предлагани от Технополис:

Но само като им погледна стойките и дизайна и ми става ясно, че и те са насочени да привлекат масовия потребител. А това с нагласянето на стойката ми е доста важно.
    • Slaker
      Slaker
      Бронз
      Ами цветовете според мен са супер вижда се страхотно. Веднага като го купих си пуснах 3-4 клипчета ХД вижда се според мен страхотно.
      Избор на монитор. Колебая се между няколко модела.
      Тук мисля, че има дискусия за ДЕЛ и за ИПС матриците.
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от Slaker
      Ами цветовете според мен са супер вижда се страхотно. Веднага като го купих си пуснах 3-4 клипчета ХД вижда се според мен страхотно.
      Избор на монитор. Колебая се между няколко модела.
      Тук мисля, че има дискусия за ДЕЛ и за ИПС матриците.
      Благодаря!
      Разгледах я и съм още по-озадачен от всякога. :D Където и да чета, на всичко намират кусури, които видиш ли не можели да се търпят. Аз какво да кажа, като съм на TN матрица още...
      Явно ще трябва да почета още информация.
    • Kalinimal
      Kalinimal
      Бронз
      Добра тема. Сега и аз като супер ПРО в компютърната техника ще ви дам един сайт:
      http://www.prad.de/en/ - Тук можете да разберете всеки монитор с каква матрица е ;)
      http://www.constant.bg - Тук можете да пазарувате с добра отстъпка, защото работя там цял живот и в момента разполагаме със 1бр MONITOR Used 27" TFT DELL 2709W (вече един от форума се обзаведе)
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Главоблъсканицата продължава и добре, че са руснаците, иначе ако продължавам да чета "компетентните" мнения на българските псевдо специалисти, които (уж) разбират от монитори и пишат сърцераздирателни ревюта, тестове и какво ли още не, из разни блогове и сайтове, накрая ще осъмна с нещо подобно на моя TN и ще се получи нещо от типа на - язък, че съм го сменил с нова покупка.
      Ясно е, че за тези пари няма как разликата да е чак толкова голяма, обаче пък потреблението ми не е като за ниво професионален монитор, че да набивам 1000лв+ за това (не че не е важно, но и сиренето е с пари).

Подлъгвам се от позитивни ревюта в български сайтове и губя сумати време в разглеждане на монитори, които меко казано не си струват парите. Проблема идва от факта, че точно тези модели, които ме интересуват, не са наредени на редичката в Технополис или Техномаркет, че да ги сравниш на живо и единственото, което ти остава е да попаднеш на точните, неплатени ревюта. А това е мноооогоо трудна работа и адското губене на време.
      Друга лоша страна на повечето хора е, че като си купят нещо, което очевидно не струва и започват да залъгват себе си и околните колко е добро, само и само да се самоубедят, че покупката им си заслужава парите и по този начин не можеш да разбереш действителното качество на продукта.

Данни, данни, данни, гръмки спецификации, тонове информация за продуктите и нищо хубаво. :) Тестове, програми, графики, а накрая като го погледнеш и се чудиш къде отидоха всички тези гръмки реклами.

Получава се нещо подобно...

Ето тест между HP Pavillion 23xi и Dell U2312HM.
      Въпреки, че до известна степен е въпрос на вкус и виждане, за мен HP на тези два теста се представя по-добре. И докато на първия тест разликата не е чак толкова огромна (все пак я има), то на втория направо е очеизвадна. Цената е с разлика от около 50лв в полза на HP.

Но все пак не може да се прецени добре от тези клипчета. Засега все още не съм се спрял на нищо, продължавам търсенето. В нас тече ремонт, днес цял ден боядисвам, а освен това винаги излизат още куп задължения и нямам много време да преглеждам статии и ревюта (камо ли да играя покер), та май ще се позабавя с избора.
    • Disembowel
      Disembowel
      Бронз
      Значи аз имам 2 монитора DELL U2412M, а преди това бях с Phillips с TN матрица и разликата е направо огромна, цветовете и контраста са ЛОЛ, а пък за игрите е мн яко на FULL HD и 16:10 и всичко на макс, стойката можеш да я въртиш както си искаш и монитора е супер стабилен, казвам ти това защото гледах едно LG с 50лв. по ефтино със същите харектеристики, но беше супер паянтово, абе като цяло мисля, че няма да сгрешит с Дел-а, какъвто и да е той. Може и да са прехвалени, насякъде, където отида само деловете ми хвалят, а те използват Матриците на LG, но в един монитор знам, че и захранването е много важно и на дел-а са много добри. Надявам се да съм ти бил полезен :pokerface: .
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Lenovo IdeaTab Miix
      (върви и с докинг станция тип калъф

Плюсове:
      - по-лек и удобен (по-мобилен)
      - Windows 8 full (не е RT)
      - IPS touch-screen

Минуси:
      - Процесор и видео карта
      - цена

Какво мислите за това, като заместител на лаптопа? Ще се справи ли с нормалните функции за втори компютър в леглото, за някое филмче преди лягане, понякога 4 покер маси и гледане на филми/клипове, live stream. Моя лаптоп отдавна седи на спалнята и се ползва само там, но е на 5г, с натоварващ очите дисплей, 3-4кг. които натежават на коленете при гледане на сериали преди заспиване.
    • iskren91
      iskren91
      Бронз
      Ако си се ориентирал към таблет/ултрабук сегмента по-добре изчакай Surface Pro 2. Чувал съм за атомите, че са много орязани, виж бенчмаркове в нета има доста. С 64GB памет при 30GB Windows и Office няма да ти останат кой знае колко свободни. Surface-а ще е с i5 Haswell ; 2,4 или 8gb рам и с различни размери SSD до 512 GB :fuckyeah пък и вграденото видео не е лошо, ще става за някои от новите игри на low settings. Мислил съм едно такова чудо с докинг станция и 2 монитора и става направо за основен PC, пък като го извадиш от станцията=таблет. Супер портабъл :D Предполагам за гледане на сериали и браузване и Леновото ще се справи, но ако пускаш покер и HM2 може и да му дойде в повече.
    • alxndr1
      alxndr1
      Бронз
      И аз да се изкажа за мониторите, че и при мен беше наболял въпрос допреди 1 месец. Четох бая тогава и накрая общо взето IPS мониторите в диапазона 300-400 лева са доста идентични. Ако нямаш много тренирано око просто няма да видиш разликата или поне ще ти трудно да намериш нещо, което да дразни окото. :) За мен избора падна до два dell-а S2340l и U2312h. Взех на майка ми за служебен u2312h ( пък и да го видя :D ). Монитора потвърждавам, че е много добър за парите си. Мисля че се води semi-pro вариант. За мен си взех s2340l, който е glossy- не харесвам матовото, сивее ми някво ( не ме упреквайте, всеки с косурите си :D ). Съквартиранта ми има lg ips матов (не знам модела), модел на 1 година горе долу като u2312h-a и да ви кажа страх ме е да го бутна. Много е нестабилна поставката, ръцете да си сложа на бюрото и той се клати... С dell-овете определено няма да имаш такива ядове, особено с u2312h. Надявам се съм помогнал малко поне в избора. Вземи си този, който най ти харесва на външен вид и към която марка имаш симпатии :P
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от iskren91
      Ако си се ориентирал към таблет/ултрабук сегмента по-добре изчакай Surface Pro 2. Чувал съм за атомите, че са много орязани, виж бенчмаркове в нета има доста. С 64GB памет при 30GB Windows и Office няма да ти останат кой знае колко свободни.
      А, ето това го бях забравил, че windows-ите стават все по-големи като гигабайти, въобще не се бях замислил колко ще ми ореже от свободното пространство. :D Принципно спрямо моето потребление не ми трябва много голям хард диск. Повече от 20gb информация не ми е необходимо за постоянната информация + 20gb за временен даунлоуд на филми/сериали и т.н. Не складирам.
      Мерси за информацията, знаех си, че ще е полезно да споделя интереса, за да чуя и други гледни точки.

Surface-а ще е с i5 Haswell ; 2,4 или 8gb рам и с различни размери SSD до 512 GB :fuckyeah пък и вграденото видео не е лошо, ще става за някои от новите игри на low settings. Мислил съм едно такова чудо с докинг станция и 2 монитора и става направо за основен PC, пък като го извадиш от станцията=таблет.
      За какви пари говорим тук? Това е движещото. :) Защото и аз съм метнал око на Zen Ultrabook на Аsus, но само с мятането ще си остана... над 3000лв е :D Има готини на Lenovo със супер подвижен скрийн, но и те са скъпи...

но ако пускаш покер и HM2 може и да му дойде в повече.
      Едва ли ще си позволя лукса HM2 на таблет :D Визирах само 4 "чисти" маси.

Първоначално публикувано от alxndr1
      И аз да се изкажа за мониторите, че и при мен беше наболял въпрос допреди 1 месец. Четох бая тогава и накрая общо взето IPS мониторите в диапазона 300-400 лева са доста идентични. Ако нямаш много тренирано око просто няма да видиш разликата или поне ще ти трудно да намериш нещо, което да дразни окото. :)
      Именно!
      Определено си помогнал. Благодаря за мнението! :) Аз вече се отказах от скоростно сменяне на монитора (освен ако не изпадне нещо добро), тъй като последните 2 дни имах възможността да отскоча до приятелчета с Dell-чета IPS (матов и гланцов, купиха си ги наскоро) и да видя сам що за стока са и както ти казваш, IPS-ите в евтиния ценови диапазон не се различават особено като качество от новите TN-ки. Напълних си главата със стари статии, от времето когато Tn-матриците бяха ужасяващо зле и се хвърлих в безумно търсене.
      Е нищо, поне научих повече за мониторите и матриците. :)
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Surface Pro 2
      Eee, вуйчо, ама чакай бе, на това само докинг станцията му се очаква да е 199$ :D Къде ме хвърляш ти? Мани ти, не търся мощност, имам си настолен компютър отделно. Това го обмислям като по-добра алтернатива на нискобюджетен лаптоп, че моя е на 5 години. И май ще свърши работа.

Май ще изчакам до 18-ти.
      Разглеждайки, попаднах на по-добро от Lenovo-то:
      Asus Transformer Book T100
      Клавиатурата изглежда по-стабилна, превръща го в 10" нетбук. С 4-ядрен Атом Bay Trail е за разлика от Lenovo-то, който е с 2-ядрен. Въпреки че и той щеше да свърши работа, този е по-добър, че и на по-ниска цена. Дори вградената му карта Intel HD Graphics (Bay Trail) вади повече точки на бенчмарк от ATI-то на моя лаптоп с 256MB dedicated memory.
      Направо си изглежда като BARGAIN. :D