Кандидат нов шофьор

• achko
      achko
      Бронз
      Днес любимият ви (и не толкова любим) супер модератор направи първото си кормуване, та да се похваля просто, че съм много добър. :D

Утре междуградско и евентуално магистрала! :s_cool:

Поздрави,
      achko
  • 27 отговора
    • tacinho
      tacinho
      Бронз
      То междуградско и баба може, я да те закарат из задръстванята на лъвов мост... :Д
    • achko
      achko
      Бронз
      Ееее то за да стигна до междуградското ще има и градско! :)

Правих и леви и десни и обратни и всякакви завои!!! :megusta

Поздрави,
      achko
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Гледай да не ти се завие свят, гусин супер модератор :D

Айде успех с кормуването и после с изпита, да се поФалиш :)

Елена
    • nikimaus777
      nikimaus777
      Бронз
      на времето на междуградско май само жени пускаха :) ))
    • demskoto
      demskoto
      Бронз
      Браво, но да се възгордяваш е грешка на начинаещите. Още нямат добро чувство за скоростта и необходимия спирачен път, изградени навици за околното движение - огледала, мигачи и тн. Хубаво е, че до теб има инструктор, който ти казва върху какво да внимаваш, гледа и преценява със сигурност по-внимателно от теб и спирачка може да ти натисне ако се отплеснеш нещо.
      Навиците почват да се губят дори за 1-2 месеца некаране. Казвали са ми го дългогодишни шофьори и се убедих лично. 4 години си карах без едно произшествие(а съм напъвал яко от младежка гъзария) в София, до провинция, морето. После ми я взеха за 1 година(алкохол) и като подкарах наново баш първия път след 3 минути :D се заплеснах да си сменям радиото в малка квартална уличка и се набих в едно дърво по най-левашкия начин :facepalm: . Като усетих тревата отдолу(а нямаше бордюр - плавно съм навлязъл) вдигнах очи, разбрах накъде отиват нещата и успях да намаля колкото може - с около 25-30км/ч по спомени да съм се ковнал в дървото. Ама щото така със старото самочувствие + загуба на навици. Преди си бъзиках касетофона, цигари палех/гасях в пепелника като хвърлях чести погледи в пътя и огледалата, а сега бях забравил.
      Успех и честита нова книжка като я земеш :) .
    • Malykzaek
      Malykzaek
      Бронз
      Първоначално публикувано от nikimaus777
      на времето на междуградско май само жени пускаха :) ))
      Явно не се е променило :coolface: :coolface: :coolface:

Успех иначе ! :nh
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Съжалявам, че ще ви разочаровам, момчета, обаче ако не сте карали междуградско, то по-вероятно са ви спестили тия часове, т.е. платили сте си ги, обаче инструкторът ви е преценил, че може да спести някой лев от гориво и го е направил :) За щастие в момента нещата са доста по-затегнати и се надявам да има ефект като цяло върху сигурността по пътищата :) Нека да не забравяме, че животът е един, а здавето трудно се възстановява, в някои случаи е невъзможно, затова нека да пазим другите и себе си на пътя и да оставим гъзариите извън колите :)

Успех
    • Vankata112
      Vankata112
      Бронз
      Едва ли някой е станал добър шофьор само от курсовете, но инструктора трябва поне да ти създаде някои полезни навици...

Аз мисля, че за първи път чувам, че имало задължително междуградско и магистрала :facepalm:
      Явно в моето обкръжение доста инструктори са спестявали.
    • kymupa
      kymupa
      Бронз
      Всъщност извънградското не е задължително, нито полигон - тези часове са по преценка на инструктора, а колата ще изразходи къде къде повече гориво, докато си караш тези часове в града, от колкото извън градско, когато ще караш с 90.
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравей, kymupa,

наистина би било много хубаво, ако учебната програма може да се нагажда според нуждите на всеки курсист, за съжаление обаче обучението е въз основа на учебна документация, подписана от министъра на образованието. Т.е. не инструктурът избира колко и как да обучава. Така че ако не сте карали извънградско, значи са ви спестили време от обучението. По мое време всички караха извънградско, полигон нямаше, затова паркирането беше само 10 минути - колкото да ти обясни как се прави и ти да се пробваш, което никак не е достатъчно. Дано сега обучението да е на по-високо ниво :)

Елена
    • AApostolov
      AApostolov
      модератор
      модератор
      Първоначално публикувано от YeeJr
      Здравей, kymupa,

наистина би било много хубаво, ако учебната програма може да се нагажда според нуждите на всеки курсист, за съжаление обаче обучението е въз основа на учебна документация, подписана от министъра на образованието. Т.е. не инструктурът избира колко и как да обучава. Така че ако не сте карали извънградско, значи са ви спестили време от обучението. По мое време всички караха извънградско, полигон нямаше, затова паркирането беше само 10 минути - колкото да ти обясни как се прави и ти да се пробваш, което никак не е достатъчно. Дано сега обучението да е на по-високо ниво :)

Елена
      Едва ли . Моята жена преди 5-6 месеца кара курса и трябваше да кара 30 часа , реално е карала дори и по-малко.
      Аз преди 2-3 години също бях така , но при нас процедират така :
      Първия час задължително е извънградско ,ако ще Шуми да е , след което се преценя дали има нужда от още извънградско чак след което се преминава в града.
      А и за да се кара в града , трябва на теория да знае всичко.Светофари , не регулирани кръстовища и т.н
      Взимането на книжка не е сложно , важно е след това да пазим както нашия така и на човека отсреща живот.
    • MiroPetrov
      MiroPetrov
      Бронз
      Обучението ще стане на по-високо ниво като го направят 4 до 6 месеца и над 100 часа.
      Сега в момента си е отбиване на номера за 20-30 часа.
    • tacinho
      tacinho
      Бронз
      Според мен курсовете са си ок и сега, ако имаш проблеми наемаш допълнителни часове навсякъде има такава опция за около 20 лв/час или караш с баща ти, приятели етк на по-забутани улици. Ако се направят реформи и тук какво ще стане - по-високи такси и същото качество, всички знаем как става в БГ...

Иначе съм гледал в Австрия как се обучават, курса струва май около 2к Е, всички карат на полигон първо един след друг обиколки - спиране на наклон, изкуствено намокряне, колчета, паркиране етк... Има 10 автомобил - нови стари малки големи и се сменят... В БГ няма да стане и 5.000 лв да го направят курса, така че това е положението.
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      AApostolov, ами... за това си има думичка - измама. Един път курсистът е измамен, защото си е платил, след това ДАИ са измамени, защото са подадени неверни данни. Не че и за мен неотчетоха пълни часове, а карах не само 2 часа по-малко, но и кате времетраене някои часове бяха доста по-къси по различни причини. А теорията изобщо не си я спомням - вероятно е имало някой час - ама ми се губи тотално :facepalm:

Иначе мисля, че всеки средно схващаш човек не би трябвало да има проблем да мине курса и изпита. Друг е въпросът, че има хора, които просто не става за шофьори. Примерно на моя курс имаше една мадама, която взимаше 8ми час допълнително и на кръстовищата изобщо не спираше - гаааз. Инструкторът й вика 10 метра преди кръстовището - "дай ся спирачка да спрем да видим идва ли някой да не се блъснем". А тя - гааааззз! Той натиска съединител и спирачка и вика, "освободи педалите, ся що натискаш газта?" А тя - 'ми извинявай, обърках педала" :facepalm: :facepalm: Имаше и един младеж, дето един ден щеше да помете едни пешеходци. Та има спрял автомобил и те го заобикалят на платното, той гаааз и вика :де***ба и пешеходците, върху мен ли искате да се блъснете, мам*а ви, ей ся ще ви науча аз" - не знам колко беше сериозен, ама инструкторът побеля и спря автомобила и взе да му обяснява що не трябва да ги гази. :D
    • achko
      achko
      Бронз
      Брей голяма дискусия. :)

Та днес второ кормуване. Пак бях много добър. :D Само веднъж загасих двигателя (дизел). :f_cool: :facepalm:

Явно Елена е права, защото инструктора ми каза, че 4 часа ще са извънградско, а останалите само в града.

А иначе планирам да си карам пълните 32 часа (50 минути всеки), като не ме интересува дали някой иска да спести 2 литра гориво.

Поздрави,
      achko
    • Vengeance166
      Vengeance166
      Бронз
      Явно наистина си доста добър, голям майсторлък се изисква да ти изгасне дизел :coolface:

Иначе според мен проблемът не е в курсовете, а в типичното нашенско незачитане на всякакви правила, желание всеки да се направи на голям майстор и тн... Необяснимо е за мен и това, че повечето хора нямат елементарно понятие за дистанция, явно до първата катастрофа никой не осъзнава, че като кара залепен за предния едно рязко спиране е сигурно птп... Затова в София си потребявам метрото, ходя пеш и изобщо не се занимавам с глупости и шофирания :fuckyeah
    • LouderSixpounder
      LouderSixpounder
      Сребро
      Първоначално публикувано от kymupa
      а колата ще изразходи къде къде повече гориво, докато си караш тези часове в града, от колкото извън градско, когато ще караш с 90.
      Всъщност, извънградско ще изразходи повече, заради по-високата средна скорост, респективно - изминато разтояние, макар и с по-нисък относителен разход.
      Аз градско карах само първия час, докато стигнем до града, в който карах след това :facepalm:
      За извънградското и полигона, си зависи от самия обучащ (се) и от града, в който се провежда обучението, респектино - изпита.
      Спомням си един тип като ми обесняваше как паркирал скоро, след като взел свидетелството, после си прибрал стопа в багажника, ама нали за това има каско :nh
    • eridanski
      eridanski
      Бронз
      Как с учебна кола на магистрала бе, Ачко, имай милост! :facepalm: :D
      Освен всичко останало, това е изрично забранено от Закона за Движение по Пътищата, който би трябвало да познаваш :P
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Щом е само веднъж, Ачко, значи си много добър. По коя магистрала ще минаваш и кога, да не минавам и аз от там в същото време :D

Айде следващия път пак да се похвалиш :)

Елена
    • 1
    • 2