Измами с банкови карти

• AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей ivanmarhovbg,

Определено можем да дискутираме как да се защитим от измами с карти, но не и как да правим такива. :D

Аз лично правя следните 2 неща:
      1) Тегля с карта само от банкомати, които са поставени в банки и най-често използвам 2-3 такива. Имам предвид - не само поставени в банки, но и да са в затворено помещение (да се влиза с маркиране на валидна карта).
      2) Залепил съм си непрозрачна лепенка на CVV кода (този на гърба на картата).

Причините:
      - за посещаване на по-сигурни банкомати:
      • 2 пъти съм попадал на скимиращи устройства на банкомати. Единият път, докато разговарях с банката, човекът който го беше поставил дойде и си го свали - явно виждайки че съм се усетил какво се случва.
      • Общо 4 пъти са ми блокирали карта заради такова нещо - не е приятно да оставаш за по седмица без такава и то точно когато ти трябва. 2 пъти, когато бях видял устройството и 2 пъти, без да съм виждал такова, но банката не знае кога точно е слагано и блокира всички ползвани карти в определен период от време преди разкриването му.

- за лепенката:
      • Все по-често се слагат камери, които заснемат картата ти отгоре и отдолу.
      За пазаруване в Интернет ти трябват само и единствено данните на самата карта и нищо друго. По този начин няма как да видят кода, който е нужен за целта, а аз съм го запомнил, а и да го забравя - ще сменя лепенката.
      • Банките не се занимават със случаи под определени суми, а и на теб не ти е изгодно да си губиш времето за липсата на малки суми - ако изобщо си следиш транзакциите и ти направи впечатление че всяка седмица ти изчезват по няколко лева. ;)

Има още едно нещо, което скоро ще ни потрябва - портмонета за банкови карти или поне малки калъфки за тях - които се явяват нещо като Фарадеев кафез.
      Причината е, че стават модерни "безконтактните" карти. Удобни са, но тяхното предимство е и недостатък - информацията се сваля бързо и разбира се - безконтактно.
      Е, този калъф обезсмисля донякъде предимството на картата, но все пак само трябва да я извадиш от него и не е нужно да я даваш на друг човек. ;)

Има ли това изображение - не е безопасно картата ви да не е в такъв калъф:

Поздрави,
      Александър
  • 4 отговора
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравейте,

Позволих си да отделя мнението на Алекс в нова тема, първо защото не пасваше на другата тема и вотор - всички ползваме банкови карти и мисля, че ще е интересно да всеки да сподели как пази картата си и 'богатството' в нея :)

Аз лично ползвам интернет банкиране и държа възможно най-малко пари в картата си - обикновено ги прехвърлям преди покупката - поне 2 часа, защото на толкова Борика пращали запитване (по информация на моята банка, мога да споря, според мен е малко повече този интервал). Сменят ПИН кода си, като се сетя - обикновено на няколко месеца. Освен това от няколко месеца ползвам Mobb - позволява ми да блокирам/отблокирвам регистрираните карти - така че ако имам съмнение - блокирам картата и я отблокирвам преди покупката. Малко е .... дълго и сложно, но пък поне е сигурно :)

Поздрави

Елена
    • RRKKRR
      RRKKRR
      Бронз
      2) Залепил съм си непрозрачна лепенка на CVV кода (този на гърба на картата).

тази лепенка някаква специална ли е?
    • darkonebg
      darkonebg
      Главен админ
      Главен админ
      Не, просто трябва да е тънка (за да не пречи картата да влиза в банкомата) и непрозрачна.
      Аз моят CVV код на последната си го изтрих полу-без да искам, полу-умишлено. Ако ти е в главата няма проблеми. Ако го забравиш, можеш да си смениш винаги картата (в някои банки могат и да ти го кажат).
      Интересното е, че на някои места в интернет е възможно да се плати и без този код.

За мен най-доброто решение е превантивното - дебитна карта или в краен случай кредитна с нисък лимит, вързана към сметка, която наистина е само разплащателна (няма много пари в нея). Останалите пари се държат в отделна сметка / на депозит например. Ако ми трябват повече пари, мога да прехвърля безплатно и мигновено от телефона си. Банките имат и Токени за допълнителна сигурност чрез двустепенна верификация, както и СМС известие при всеки трансфер, изоплзвайте тези функции.

Поздрави,
      Камен
    • swyfti
      swyfti
      Бронз
      Освен това което са казали Алпина и Даркон ако се наложи да тегля от "непознат" банкомат, пробвам дали нещо ще падне от него. Дърпам, ръчкам около отвора за картата и клавиатурата и ако нещо ми остане в ръката не тегля от него.