Вашите бизнес идеи

• Malykzaek
      Malykzaek
      Бронз
      Здравейте.
      Доста мисля напоследък по темата в заглавието. Имам някои идеи, но са все още в зародиш и не съм започнал проучвания за това реших да се обърна към вас. Тук всички сме млади, образовани хора, всеки с собствено мислене и интереси и смятам, че могат да се нахвърлят доста добри идеи.
      Целта ми е след известно време /5 месеца/ да отворя нещо малко, достатъчно добро, за да ми осигурява по 500-1000лв. чисто на месец /груби цифри/. Като начален капитал слагам праг 10 000лв. с уговорката, че имаме фирма и разходите по откриването и не ги смятаме.
      Да започна аз, за да не бъда голословен. В главата ми се въртеше сватбена агенция, но не смятам, че имам знанията и усета, за да успея там.
      Надявам се темата да ви допадне и да се получи интересна дискусия :)
  • 11 отговора
    • Grand0man
      Grand0man
      Бронз
      По интересен е въпросът, имат ли усет за бизнес покер играчите,
      Мисля че повечето играчи които искарват пари от това не са добри в бизнеса и рег работа.

Както и обратното, има доста бизнесмени които се опитват да играят покер, но те не са добри. Най малкото не им остава време заобучение...

В този ред на мисли сега най - добрата възможност е всичко свързано с европроекти.
      1. Идея
      2. Намиране на фирма да напише бизнес план и проект - към 3000 лв.
      3. Надежда да ти мине проекта
      4. Другото е лесно - много бачкане :)

Тук няма обграничение къде ще е насочен проекта, сега почва новия програмен период и като се махнат комунягите мисля че ще ни пуснат пак парите.

Значи тъкмо има време до догодина по това време да се напише проекта и да почне да се реализира.

Баси дългия пост за рано сутринта.
      Лек ден на всички
    • tacinho
      tacinho
      Бронз
      Първоначално публикувано от Grand0man
      По интересен е въпросът, имат ли усет за бизнес покер играчите,
      Мисля че повечето играчи които искарват пари от това не са добри в бизнеса и рег работа.

Както и обратното, има доста бизнесмени които се опитват да играят покер, но те не са добри. Най малкото не им остава време заобучение...

В този ред на мисли сега най - добрата възможност е всичко свързано с европроекти.
      1. Идея
      2. Намиране на фирма да напише бизнес план и проект - към 3000 лв.
      3. Надежда да ти мине проекта
      4. Другото е лесно - много бачкане :)

Тук няма обграничение къде ще е насочен проекта, сега почва новия програмен период и като се махнат комунягите мисля че ще ни пуснат пак парите.

Значи тъкмо има време до догодина по това време да се напише проекта и да почне да се реализира.

Баси дългия пост за рано сутринта.
      Лек ден на всички
      Здравей,

не мога да се съглася с нито един от доводите ти.
      1) Няма значение дали си покер играч, сервитьор етк. Въпроса е дали си достатъчно упорит, дали имаш достатъчно желание, дали имаш достатъчно знания в сферата, дали имаш елементарни финансови познания. Повечето покер играчи имат най-малко финансовите познания, което означава, че вероятността да се справят е дори по-добра от рандом избран.
      2) Бизнесмени, които не били добри на покер - еми те играят за забавление, мн ясно че аз като съм се обучавал 100 часа а те 2 трябва да имам едж.
      3) Европейски проекти - сериозно, ето това е мислене, което примерно веднага би ме отблъснало да инвестирам в теб, ако съм инвеститор.
      Ти дори незнаеш какво искаш да правиш... Важна е само идеята и желанието, ако имаш хубава идея и желание пари ще намериш. Ако имаш тъпа идея без желание и милиони да ти дадат ще потънат... Да не говорим, че щяла фирма да ти пише проекта - а ти какво ще правиш?, имаш всичката информация на света , като отидеш на интервю не мислиш ли че мн лесно ще си проличи дали си правил проекта или не. И не мислиш ли, че ще научиш мн повече ако си направиш сам проекта? Надежда да мине проекта, ами като не мине започваш да търсиш вариант А, вариант Б... Спомням си едно интервщ на Есфандиари преди файнъл тейбъл на Биг лан фор лан дроп 2012, където изрично поправя интервюиращата "Не дали, а когато спечеля..."

Всяка една работа е въпрос на отдаване, на желание, мотивация, правилно мислене... Не на надежди и някакви скалъпени планове...
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравей, Malykzaek,

не знам каква дискусия ще се получи, след като не знаем какво да дискутираме :) . Вероятно твоите бизнес идеи, които не познаваме, нито знаем какво можеш, нито къде живееш и кои ще са клиентите ти - само в определен регион или в по-широки граници....

Според мен правенето на бизнес е единствено и само твое решение - най-добре е да сложиш всички идеи на един лист, да започнеш да пишеш плюсове и минуси, и евентално да решиш кой път да хванеш. Съветвам те да не слушаш каквото ти говорят, а само да си взимаш бележки, които да обмисляш, защото парите са твои, знанията и уменията също, и ако вземеш да слушаш другите, може и да фалираш, и ще те е яд, че си ги слушал.

Друг съвет, който мога да ти дам, е ако искаш да се захванеш с нещо, но нямаш умения и знание, винаги можеш да започнеш работа в подобна фирма и да се запознаеш с бизнеса.

Колкото до очакванията ти - 500 - 1000 лева на месец са прекалено малко - ако това ти е целта, по-добре се цани някъде на заплата - и почивката ще ти е почивка, и права имаш, и нерви няма да хабиш. Моят съвет е да се целиш в минимум 2000 лева месечно като печалба. Причината е, че бизнесът не е нещо сигурно - днес може да имаш голяма печалба, а следващите месеци да си на загуба, а задълженията ти, като осигуровки, счетоводител и прочее си вървят, така че при всички случаи трябва да се стремиш да натрупаш някакъв буфер, с който да можеш да поемеш евентуални лоши периоди.

Поздрави,

Елена
    • Grand0man
      Grand0man
      Бронз
      #tacinho Разбирам ентусиазма ти, но е напълно безцмислен и нереалистичен.
      Това което си написал го мислих предо 10 години, вече съм реалист не мечтател, но е добро начало за провал ;)

Като провала е просто едно обучение и не трябва да те е страх от него.

В заключение ще кажа само,че ако можеш да напишеш читав проект вече си си намерил бизнес нишата и няма нужда да търсиш повече.

Успех с начинанията
    • tacinho
      tacinho
      Бронз
      @Grand0man
      Всяко едно голямо постижение е дело на мечтател, човек, който няма въображението да си представи това което иска, няма как да го постигне...

Какво означава да напишеш читав проект, еми има хиляди примера, бланки етк в интернет. Въпроса е, че ако го направиш сам, първо спестяваш пари, второ можеш да го направиш по-качествено / не ми разправяй че копи-пейст проекта на някаква фирмичка ще е по-добър / , трето после може да го защитиш убедително, четвърто след като си го направил, ще си наясно с голяма част от това, което трябва да направиш, за да успееш.

Всичко е въпрос на майндсет, с този с който подхождаш ти в най-добрият случай ще си направиш някой бизнес тип магазинче, което ще живурка 2-3 години.

Аз лично досега каквото наистина съм пожелал съм го постигнал, а мога да те уверя, че 95+% от българите биха ме уверявали, че това е невъзможно. Невъзможни неща няма!
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравей, tacinho,

За съжаление хубава идея и желание, даже и с "майндсет", не са достатъчни, за да си успешен. Трябва доста повече неща, най-вече личностни качества. Затова има хора, които са успешни във всичко, което са започнали. Има и хора с огромен потенциал, с много знания и умения, а за бизнес - не ги търси изобщо - абсолютно не стават и не са успешни в собствени начинания.

Затова спокойно мога да обобщя, че за да е успешен човек, трябва да има по-скоро лични качества, а не толкова идея и желание.

поздрави,

Елена
    • MiroPetrov
      MiroPetrov
      Бронз
      Това със евро проектите го оставете настрана. :)
      Имам прокарани няколко проекта и нито един не съм написал сам. Минал съм през мъките да го напиша сам да науча всичко и т.н. т.н. Не си струва времето и парите които ще похарчите за да си напишете проекта. Фирмите които пишат проектите взимат около 2500лв. като задължително подписвате договор, че ако проекта не мине ще ви върнат половината или цялата сума (зависи от фирмата).
      Ще спра до тук с проекта.
      По нататък след като проекта ви е одобрен и получите първия транш от парите трябва да представите фактури на съответна стойност че сте закупили техника или оборудване или каквото и да е там.
      След това започва и работата и така до 3-тата година когато минавате проверки и ако всичко е ОК и сте покрили всички изисквания получавате и втория транш с парички. След това на 5-тата година същия процес.
      Ако нещо не е както трябва и не сте изпълнили изискванията връщате всичките пари с лихвите.

Колкото до това, кой бизнес може да е вървежен в БГ аз си мисля следните неща:
      1. Производство и продаване на стоката извън БГ
      2. Консултантски, Юридически и Счетоводни услуги.
      3. Внос на стока от чужбина и продаване й тук. Като трябва да се има впредвид че пазара в БГ е много свит и трябва да си доста конкурентен на останалите.
      4. Онлайн бизнес worldwide

В момента се занимавам с онлайн бизнес като за момента нещата вървят нормално и при положение че нямам много време да му отделям спокойно си правя 200-300$ допълнителни. Мога да дам повечко информация на всеки, който изяви желание да научи повече за какво става въпрос на ЛС.
    • Grand0man
      Grand0man
      Бронз
      #tacinho

Да ти кажа само, че не се заяждам с желанието то да си креативен и успешен и да постигнеш сам това към което се стремиш, напротив надявам се да успееш.

Исках да ти покажа един от вариантите. Какво ти ще избереш е въпрос на усет.
      Като гледам как мислиш мога да ти препоръчам да прочетеш автобиографията на Ричърд Брансън, има я във всички книжарници. Сигурен съм, че след това ще си още по надъхан, защото той е направил точно това към което се стремиш и ти, с една малка подробност, направил го е в богатата Англия ;)

Явно не си готов за евро проекти затова успех с начинанията, които избереш.
    • MadInAVacuum
      MadInAVacuum
      Бронз
      +1 мненията на Елена.
      С цел 500-1000 лв е по-добре да работиш за някой. Ще си спестиш доста нерви и риск. И ще имаш някакво свободно време. И най-важното - с такъв таван на печалбата имаш 0% шанс за развитие.
      Ако напишеш какви знания имаш, какви интереси, и какви цели (надявам се единствената ти цел да не е 500-1000лв) ще получиш по-полезни отговори.
    • Malykzaek
      Malykzaek
      Бронз
      Съжалявам за латиницата,компюттара се счупи. Това 500-1000 са примерни цифри. Не очаквам високи печалби на фона на ниския начален капитал. Общо взето за мен студент съм,уча икономики като от тях имам по скоро общи знания. Откум бизнес това ще ми е първия опит. Идеята е с много близки приятели да отворим нещо. Пиша обобщено за това не обрущаите мнение на детаилите. Те имат щанд за царевица и докарват доло горе колкото написаното. Идеята ми беше някакув вид фаст фоод за да си докарам допулнителен доход. Като град Плевен наи вероятно.Имаме и други идеи които не са много добре обмислени и за това се обурнах кум вас за съвет. Благодаря за мненията и ще се радвам да прочета нови.
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравей, Malykzaek,

10 000 не е малък начален капитал за малък бизнес. С фаст фуд хич няма да ти е евтино предвид разходите и разрешителните, които трябва да имаш. Да не говорим за ежедневните дейности, които трябва да правиш, за да поддържаш всичко - за някаква си мижава печалба от 500 - 1000 лева рискуваш такива глоби, че свят да ти се завие. След като си студент, мисля че всеки бизнес с храни не е за теб предвид естеството на бизнеса. Но може да разгледаш за друг франчайз - добра идея е.

А ти тоя бизнес само докато си студент ли ще го развиваш? Ако да - намери си работа на заплата.

Успех

И ползвай кирилизатор - тук.

поздрави

Елена