От старите ленти

• yolov
      yolov
      Бронз
      Дадох си сметка, че рядко ходя на кино. Има 2 причини: все по-рядко имам свободно време и все по-малко филми заслужават гледане. Може би затова ме обзе носталгия по старите ленти.

Има филми, които са били смислени, вълнуващи и увлекателни когато са излезнали и не са загубили тези си качества до днес. Мисля, че един такъв пример, поне за мен е ALF - гледал съм го когато излезе в началото на 90-те и ми е също толкова забавен всеки път, когато го гледам.

Всъщност, за да разберете вкуса ми, ще кажа, че един от филмите, които съм гледал много, много пъти и не ми омръзва, е The Legend of 1900 (книгата - театрален монолог - също е страхотна). Давам го като пример, защото преди няколко дена пак го гледах. :)

Присетих се, обаче, че преди мнооого години даваха по телевизията сериал, който направи същински фурор за времето си. Гледах като малък и нито съм го разбрал, нито запомнил. Реших да го изгледам наново, защото споменът ми е, че беше интересен.Става дума за...

Twin Peaks

И като ще отварям тема за това, нека освен стари ленти, да коментираме и любими актьори/актриси от тези ленти. Като загледах Twin Peaks отново, видях физиономия, която бях забравил, но ми е много симпатична: Mädchen Amick - снимка тук :f_pleased:

С приятното чувство от Twin Peaks, обаче, дойде и леко смущение, даже разочарование. Казаха ми, че Kyle MacLachlan, който играе агент Купър, сега играе в Отчаяни съпруги :f_o: и ми е тъпо, ако бъде запомнен с тази си роля, а не като Дейл Купър. Но - лично мнение все пак.

Поздрави,
      yolov

Совите не са това, което са.
  • 67 отговора
    • jinxinks
      jinxinks
      Бронз
      Като говорим за стари ленти... по БиТиВи Комеди нон-стоп рекламират "нови епизоди на култовия сериал Бар Наздраве"

Да се чуди човек да плаче ли или да се смее...
    • yolov
      yolov
      Бронз
      Те може да не са сменили voice-over-a (гласа, дето казва "нови епизоди") отпреди 20 години, когато наистина са били нови епизоди :) По мое мнение "Бар наздраве" няма толкова добър хумор, а може би съм с това впечатление, защото е дублиран...
    • rivcata
      rivcata
      Бронз
      Тая мадама участва и в Californication, на който двата сезона доста ми допаднаха( знам, че не е от старите ленти, но да вметна).

'Женени с деца' мога да гледам нон-стоп, защото се мразят повече и от моето семейство :f_eek:
    • jinxinks
      jinxinks
      Бронз
      Първоначално публикувано от yolov
      Те може да не са сменили voice-over-a (гласа, дето казва "нови епизоди") отпреди 20 години, когато наистина са били нови епизоди :) По мое мнение "Бар наздраве" няма толкова добър хумор, а може би съм с това впечатление, защото е дублиран...
      Май никога няма да разберем - едва ли някой доброволно ще се подложи на геройството да го изгледа, пък било то и само за да разбере дали е смешен на английски.

А преди 20 години нямаше БиТиВи, така че съм склонна да ги обвиня в неадекватност.
    • yolov
      yolov
      Бронз
      @rivcata

мдам, Californication, макар и с малоумния превод на заглавието на български, е силен :)

А женени с деца е толкова смешен сега, колкото и преди, защото не са шеги с политици например, или незначителни събития, които са се случили само тогава. Смехът е за отношението в семейството - сигурен съм, че всеки може да се сети за поне една аналогична на сериала комична ситуация в собствения си дом.

@ всички

хубаво де, а някой запомнящ се филм да кажете и защо ви е харесал... говорим за преди най-новата ера, отпреди 2000-та година. :]
    • rivcata
      rivcata
      Бронз
      По-трудно ще ми е да кажа филми, които са ми харесали след 2000.
      Жега е нещо съвършено и не мога да разбера как не получи никакво признание на Оскарите.
      Blade Runner е винаги на компа ми, както и Scarface. Any given Sunday си ме кефи доста.

Ще се радвам да споделим мнения :)
    • yolov
      yolov
      Бронз
      За Any Given Sunday - палец (демек - thumbs up) :]

коя беше мацката, която играеше собственичката на отбора?
    • rivcata
      rivcata
      Бронз
      Кармен Диаз, това е от малкото филми, които ѝ харесвам.

Препоръчвам винаги Гепи и Трейнспотинг, като хубави британски продукции.
    • yolov
      yolov
      Бронз
      Трейнспотинг... пробвах няколко пъти да го гледам и не можах просто, глупав ми беше.

Гепи... може да опиташ да откриеш 10-те разлики между Гепи и Две димящи дула... любопитното, обаче, е че и двата филма са доста добри :)

Имам един любим цитат и все забравям от кой от двата филма е:

- Why do they call him Borris Тhe Bullet Dodger?
      - Cause he dodges bullets.

хехе :)
    • kotsebotse
      kotsebotse
      Бронз
      Трейнспотинг... пробвах няколко пъти да го гледам и не можах просто, глупав ми беше.
      :f_eek: :f_eek: :f_eek:
    • rivcata
      rivcata
      Бронз
      Е, Гепи е доста по-напред от към хумор и от актьори, въпреки, че някои от тях се препокриват, но Брад Пит вкарва акцент :)
      На мен ми хареса и репликата за 'Sie Germans'.
      Трейнспотинг ми беше интересен, защото книгата е яка - Ървин Уелш и има един герой - Бегби, който е изпъква.
    • Kostadin86
      Kostadin86
      Бронз
      yolov, гледаш ли европейско кино? Препоръчвам ти една френска комедия от 1972г. - "Лудите на стадиона". Уникална е! Може да си я намериш из наш'те тракери.

Ако харесваш и руско кино, мога да ти изброя доста заглавия, които си заслужават.
    • jinxinks
      jinxinks
      Бронз
      Имам един любим цитат и все забравям от кой от двата филма е:

- Why do they call him Borris Тhe Bullet Dodger?
      - Cause he dodges bullets.

хехе :)
      Моят любим е от момента, в който Ави минава през митническия контрол на летището:
      - Anything to declare?
      - Yes. Don't go to England.

Гай Ричи е луд.
    • yolov
      yolov
      Бронз
      @Kostadin86

Гледам разбира се, даже предпочитам :)

Наскоро даже ми попадна един британски филм, по книга (която не съм чувал/чел), който беше доста добър. Казваше се "Как да изгубиш приятелите си и да отблъскваш хората" или нещо подобно. Ако не сте го гледали, препоръчвам.

Ще ми е интересно да чуя какво ще ми препоръчаш, все пак, нали затова е темата, така че - давай смело!

@kotsebotse

Ми глупав ми е Трейнспотинг, какво да направя. Мнение, нищо повече. Не казвам, че е глупав, а че е на мен ми е глупав, не ми харесва и толкоз :)
    • jinxinks
      jinxinks
      Бронз
      Един от любимите ми що-годе стари филми е Breaking and Entering с Джъд Лоу и Жулиет Бинош.

Драматичен е леко, но според мен си струва да се гледа.
    • yolov
      yolov
      Бронз
      @jinxinks

Абсолютно, гледал съм го - и на мен много ми хареса. За съжаление, не се класира тук - 2006-та е :(

Като спомена другаря Джъд, се сетих за един от най-нааай първите му филми, ако не и най-първия - Мъдростта на крокодилите :)
    • jinxinks
      jinxinks
      Бронз
      Щом е задълже да е от преди 2000 г. - Аризонска Мечта на Кустурица и Танцьорка в мрака на Ларс фон Триер.

И двата са много силни.
    • yolov
      yolov
      Бронз
      Аризонска мечта - още един филм, който няколко пъти съм гледал целия и просто не мога да го разбера...

Другият не съм го чувал, но ще хвърля едно око, щом препоръчваш :)

А сега - нещо много силно - 12 Angry Men (12 Разгневени мъже) - изключителен филм, от онези дето вече не ги правят... или не ги правят като едно време, както се казва. Цялото действие се развива на едно място - една стая, в която има 12 души... и въпреки това, филмът е страшно динамичен откъм развой на сюжета. В Топ 10 ми е :)
    • LiGuru
      LiGuru
      Бронз
      Saturday Night Fever
      Pulp Fiction
      The Godfather
      Serpico
      Scarface
      Any Given Sunday
      Глутница кучета (1992)
      Четири стаи (частта „The Man from Hollywood“) (1995)
      Джаки Браун (1997)
      Истински романс (1993)
      Родени Убийци (1994)
      От здрач до зори (1996)
      Seven Years in Tibet
      Red Rock West
      Gone in Sixty Seconds
      Trainspotting
      Kids (1995)

..........

Поне сто яки филма мога да се сетя ... :f_biggrin: