Разкази

• ivanfsg
      ivanfsg
      Бронз
      В тази тема всеки може да постне любим разказ.

Започвам аз!
      Университетски професор задал следния въпрос на своите студенти:
      -Всичко ли което съществува е създадено от Бога?
      Един студент се изправил и смело отвърнал:
      -Да създадено е от Бога.
      -Значи Бог е създал всичко?
      -Да сър - потвърдил отново студента.
      Професора продължил:
      -Ако Бог е създал всичко, значи Той е създал и злото, тъй като то така или иначе съществува, така че съгласно принципа, че нашите дела определят нашата същност Бог е зло.
      Студента притихнал след този отговор. Професорът бил много доволен от себе си и се похвалил пред студентите, как още веднъж доказал, че вярата в Бога е абсолютен мит. Още един студент вдигнал ръка с молба да зададе въпрос.
      -Разбира се - самодоволно отвърнал професора. Студента се изправил и попитал
      -Професоре а студа съществува ли?
      -Що за въпрос, разбира се, че съществува! На теб никога ли не е било студено?
      Студентите се засмели на въпроса на младежа.А той продължил:
      -Всъщност в съотвествие със законите на физиката студ не съществува, това което ние възприемаме за студ е всъщност отсъствие на топлина. Човек или предмет могат да бъдат изучени в съотвествие на това дали притежават или предават енергия. Абсолютната нула (-460 градуса по фаренхайт) е аболютно отсъствие на топлина. Цялата материя става инертна и не може да реагира при тази температура. Студ не съществува, ние сме създали тази дума за да обозначим това, което чувстваме при отсъствието на топлина. Студента продължил:
      -Професоре а тъмнина съществува ли?
      -Да, съществува.
      Студента отвърнал:
      -Отново не сте прав сър. Тъмнината също не съществува. В действителност това е отсъствието на светлина. Можем да изучим светлината, но не и тъмнината. Можем чрез призмата на Нютон да разложим бялата светлина на отделните и цветове и да изучим дължината на вълната на всеки цвят. Вие не можете да измерите тъмнината. Обикновен лъч светлина може да се промъкне в тъмнината и да я просветли. Как може да се измери колко е тъмно дадено пространство? Измерва се количеството светлина нали така? Тъмнината е понятие измислено от хората, за да се опише отсъствието на светлина.
      Накрая студента попитал отново професора:
      -Сър, злото съществува ли?
      Този път професора отговорил доста по-неуверено:
      -Разбира се, както вече казах виждаме го всеки ден, жестокостта между хората, множеството престъпления и насилие по света. Това са примери за съществуването на злото.
      На което студента отвърнал:
      -Злото не съществува сър само по себе си, това е отсъствието на Бога. Прилича на студа и тъмнината - дума създадена от човека, да обозначи отсъствието на Бог. Той не е създал злото. Злото - това не е вяра или любов, които съществуват както толпината и светлината. Злото - това е резултата от отсъствието на божествената любов у човека. Прилича на студа, който се появява тогава когато няма топлина, или тъмнината, настъпваща при отсъствието на светлина.
      Професорът мълчаливо седнал на мястото си.
      Името на младия студент било Алберт Айнщайн.

Не съм религиозен, но много ми харесва.
  • 11 отговора
    • nvelev
      nvelev
      Бронз
      Студентът едва ли е бил точно този... ;)
    • twinster
      twinster
      Бронз
      Хареса ми Ванка...
      споделете още :D :D :D
    • ivanfsg
      ivanfsg
      Бронз
      nvelev - това е само художествено произведение
      twinster - ето един много добър цитат от една страшна книга
      Алхимикът взе една книга, която някой от кервана бе донесъл. Томчето беше без корица, но успя да открие името на автора: Оскар Уайлд. Докато прелистваше страниците, попадна на една история за Нарцис.
      Алхимикът знаеше легендата за Нарцис - хубав младеж, който всеки ден ходел да съзерцава собствената си красота в едно езеро. Бил толкова запленен от самия себе си, че веднъж паднал в езерото и се удавил. Край мястото, където паднал, поникнало цвете, което нарекли нарцис.
      Но не по тоя начин завършва историята на Оскар Уайлд.
      Там се казва, че когато Нарцис умрял, дошли ореадите, горски божества, и видели, че сладководното езеро се е превърнало в стомна, пълна със солени сълзи.
      - Защо плачеш? - попитали ореадите.
      - Плача за Нарцис - отвърнало езерото.
      - О, не се учудваме, че плачеш за Нарцис - продължили те. - В края на краищата всички ние тичахме след него из гората, а единствено ти имаше възможността да съзерцаваш отблизо красотата му.
      - Нима Нарцис беше красив? - попитало езерото.
      - Та кой друг би могъл да знае това по-добре от теб? - отговорили изненадани ореадите. - Нали от твоя бряг той всеки ден се навеждаше над водата?
      Езерото помълчало известно време. Най-сетне проговорило:
      - Плача за Нарцис, но не бях забелязало, че Нарцис е красив. Плача за Нарцис, защото всеки път, когато той лягаше на брега ми, можех да видя отразена в дъното на очите му моята собствена красота.
      - Каква хубава история! - рече Алхимикът.
    • vladimir0v
      vladimir0v
      Глобален
      Като стана въпрос за Коелю, единственото смислено нещо около книгите му е следната история.
      Стоим на плажа голяма компания и едното момче вади книга на Коелю и започва да чете. Питаме го: Добре бе брат, защо четеш точно Коелю на плажа ?
      Отговор: Е как защо, да има за какво да си говорим с пиченцата, знам аз как да ги играя :D

И не искам забележки, че не съм го разбрал, моля :) От всичките стотици книги, прочетени от мен досега, Алхимикът бе една от най-мъчителните за четене.
    • ivanfsg
      ivanfsg
      Бронз
      btw и аз по тази причина прочетох алхимикът, но честно да си кажа ми хареса, също така ми хареса и Петата планина :)
    • ivanfsg
      ivanfsg
      Бронз
      никой не поства, затова съм пак аз
      Скъпи съпруже

Пиша ти това писмо, за да ти кажа, че те напускам.

Бях добра съпруга 7 години, но няма с какво да се похваля. Последните две седмици бяха пълен ад. Шефът ти се обади, за да ми каже, че си напуснал работа и това беше последната капка.

Миналата седмица, когато се прибра от работа не забелязала, че си бях направила прическа и маникюр, че сготвих любимото ти ядене и дори носех секси бельо. Прибра се, нахрани се за две минути, гледа телевизия и легна да спиш. Дори не ми каза, че ме обичаш и не ме докосна. Или ми инзеверяваш, или не ме обичаш, което и да е от двете няма значение.

П.С. Ако се опитваш да ме намериш, недей. С БРАТ ти се преместихме в Западна Вирджиния. Приятен живот!

Подпис: Бившата ти жена

Отговорът:

Скъпа бивша съпруго,

Твоето писмо е най-хубавото нещо, което ми се е случвало през последните години. Наистина бях женен за теб седем години, въпреки че може да поспорим колко добра съпруга си била.

Гледам телевизия, за да заглуша постоянното ти мрънкане (но не помага).

Наистина забелзах, че си се постригала миналата седмица. Първата ми мисъл обаче беше, че приличаш на мъж, а майка ми ме учила “когато не мога да кажа нещо добро, да замълча”. Когато сготви любимото ми ядене, явно си ме объркала с БРАТ ми, защото не ям агнешко от седем години.

Отидох да спя, защото етикета $49,99 на новото ти бельо още стоеше. Молех се да е съвпадение, че брат ми ми взе $50 назаем същата сутрин.

Въпреки всичко това, аз още те обичах и смятах, че може да го преодолеем. Затова, когато разбрах, че съм спечелил 10 милиона долара от тотото, напуснах работа и купих два билета до Ямайка. Когато се прибрах обаче, теб вече те нямаше.
      Предполагам, че всичко си има причина. Надявам се да получиш това, което винаги си искала. Адвокатът ми каза, че благодарение на твоето писмо няма да получиш и стотинка от мен.

П.С. Не знам дали съм ти казвал, но брат ми Карл, всъщност е роден Карла. Надявам се това да не е проблем.

Подпис: Червив с пари и Свободен!
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от vladimir0v
      Като стана въпрос за Коелю, единственото смислено нещо около книгите му е следната история.
      Стоим на плажа голяма компания и едното момче вади книга на Коелю и започва да чете. Питаме го: Добре бе брат, защо четеш точно Коелю на плажа ?
      Отговор: Е как защо, да има за какво да си говорим с пиченцата, знам аз как да ги играя :D

И не искам забележки, че не съм го разбрал, моля :) От всичките стотици книги, прочетени от мен досега, Алхимикът бе една от най-мъчителните за четене.
      Аз Коелю не съм чел - признавам си. Но точно като твоят приятел знам, че него го четат само блондинките и манекенките... :D
    • twinster
      twinster
      Бронз
      т'ва на Иван беше доброо
    • rivcata
      rivcata
      Бронз
      Коелю му е хванал цаката - всички жени и мъжете, които искат да имат общи теми с жени :) така се става милионер, майна
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Първоначално публикувано от rivcata
      Коелю му е хванал цаката - всички жени и мъжете, които искат да имат общи теми с жени :) така се става милионер, майна
      Хахахаха, нали? Пък ние тук нека си го обсъждаме...
    • rivcata
      rivcata
      Бронз
      Като манекенки :tongue: