Инфо за чужбина

• twinster
      twinster
      Бронз
      Предлагам тук да постваме инфо за страните в който сме ходили/или в момента живеем (ест без БълХария) може да е полезно на някой,който мисли да ходи/учи/работи и т.н. нали !? няма да навреди никому

Швеция. От месец - два положението тук много се е затегнало. Някакви местни "Волен-и" са влезли в парламента и променят закони яко с цел да ограничат емиграцията. Шведски - абсолютно задължителен. Другото задължително условие, за да се работи легално - шведско ЕГН или както го наричат "першун номер". Общо взето тук е големият к.р в цялата схема. До скоро са ги издавали лесно, сега искат вода от 10 кладенеца - адрес в Швеция (това се урежда някак), постоянна работа "на бяло", като работодателят трябва да ходи да худатайства за теб(а такава работа не можеш да почнеш именно щото го нямаш този въпросен першун номер, и щото не можеш да се запишеш да им учиш езика, пак без въпросното ЕГН), извлечения от банкови сметки, че има с какво да се издържаш. Май пропускам нещо, но в момента не мога да се сетя. Надниците, ако се работи легално са около 80-100 евро(местната валута е крона, и в момента е доста силна спрямо еврото), данъците са големи обаче. Ако имаш въпросното им ЕГН, училището по Шведски е безплатно. Езикът им е ужасно труден, но все пак е от Романската езикова група и се учи някак. Ако ти дадат възможност, де. Храната е в двете крайности - или мн. скъпа или мн. евтина, въпросът е да знаеш къде да пазаруваш.

оДил съм и там зад океана,но всички заем как е там.

За бил съм и във Виена и Берлин,ами там кофтито е,че трябва да знаете езика много добре защото немците са от тези народи които държат на езика си и изискват работниците им да говорят/разбират немски,ако попаднете на германец (шеф) нямате проблеми,заплата ви е сигурна,няма и ден забавяне и тоест са точни хора,но това да попаднеш на сърбин/македонец/турчин/арабин майката са си ебали,често казват една цена,а ти дават друга заплата (със по 30/40/50 евро те резват)
      храната-няма да останете гладни,цените са много "земни" смея да кажа,че наще са много по-високи,дори и там хората които бачкат на черно успяват да живеят по-добра от някой от нас,та храната ви е сигурна,квартири се намират.Много са стриктни и строги немците,това глоба нещо нарушение не си ли платиш...ще те гонят до дупка не е като тук.
      Лятото само цигани/българи и сърби можете да видите в Дунав като се къпят :D (понеже там реката е много чиста)

Ходил съм и във Вегас/Манхатън/Канада/Маями поживял съм известно време там,може да питате за нещо което ви интр.

Знам,че повечето работи се знаят но е друго човек да сподели от опит
  • 7 отговора
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      Хубава тема. Но нека участниците в темата да постват и снимки от пътешествията. Така ще е по-интересно четивото. =)

За жалост аз не съм ходил никъде в чужбина. Единствено съм минавал границата в сръбско. :( Но от там и от телевизията, съм влюбен в сръбските жени! Едни стройни, високи и сочни. "Ум да ти зайде!" :D
    • twinster
      twinster
      Бронз
      Първоначално публикувано от moodkiller
      Хубава тема. Но нека участниците в темата да постват и снимки от пътешествията. Така ще е по-интересно четивото. =)

За жалост аз не съм ходил никъде в чужбина. Единствено съм минавал границата в сръбско. :( Но от там и от телевизията, съм влюбен в сръбските жени! Едни стройни, високи и сочни. "Ум да ти зайде!" :D
      аз пък към рускините имам слабост...едно,че са красиви,друго че са луди :D

Снимки по-късно.
    • StanislavI
      StanislavI
      Бронз
      @twinster

Кажи нещо и за щатите! Какви са ти впечатленията от там? И за сега къде най-много ти е харесало и защо?
    • DimitarLyubenov
      DimitarLyubenov
      Бронз
      Аз съм бил доста по света, но нямам много големи впечатления за живота и стандарта там. Не съм се задържал повече от седмица.

Всичките ми пътувания са били по работа за съжаление а не за почивка.

Така, започвам: Египет, Китай, Русия, Германия, Австрия, Полша, Чехия, Гърция, Испания, Португалия... за други не се сещам. Е да минавал съм и през други, но не се брой ... говорим за престой поне 3-4 дена :)
      А да щях да забравя и Франция

Не съм бил в щатите :( .... а ми се иска да отида да ги видя face to face хората от който печеля на покер :f_biggrin:
    • twinster
      twinster
      Бронз
      Първоначално публикувано от StanislavI
      @twinster

Кажи нещо и за щатите! Какви са ти впечатленията от там? И за сега къде най-много ти е харесало и защо?
      еми в Канада и Лас Вегас,в канада влязох в магазин,нещо като наще практикери само че е 2-3 пъти по голем,и има всичко,дори и коли се продаваха,абе каквото ви дойде на ум,и най-интересното нещо е,че имаше магазин където имаше всякакви оръжия,от малокалибрени до картечници .50 калибър,и можеше да си купиш :D смятай,там едно 78% от населението е въоражено,не знам защо,всеки има пистолет.
      и като цяло е хубаво,то на всякъде е хубаво (освен Балканския полу-остров)
      Няколко неща веднага се набиват на очи - всичко е широко, подредено, подстригано, сресано и чисто. Няма къде да ти се спре погледа. Дори един билборд няма за разтуха, включително по магистралата. Никъде, освен на една улица в Ниагара не видях крещящи реклами и цветове, всичко е едно такова семпло и почти скучно. Предполагам е излишно да споменавам, че инфраструктурата е в почти отлично състояние.
      Много зеленина има, навсякъде в Отава и всичко се поддържа. В Торонто и Монреал също, но по-малко.
      Интересно е, че стълбовете за електрическите кабели са дървени почти навсякъде (с изключение на "магистралните"). На места може да видиш един стълб с опънати 10-15 опорни стоманени въжета до земята. Не знам защо ги предпочитат пред бетонните.
      Голям шок бяха клоновете на банките - все едно магазин в България преди 20 години, така изглеждат отвън някои. Също така се оказа, че е забранена продажбата на алкохол, с изключение на специализирани магазини, които са държавни.
      За мой късмет на 3 мин. от къщата имаше обществени тенис кортове, баскеболно игрище и игрище за плажен волейбол. В комплект с прожектори за желаещите да спортуват през нощта!
      Климата ми идваше малко в повече на моменти - 35 градуса и 70% влажност - рецепта за обилно потене :-) Някои дни след половин час баскетбол все едно бях излязъл от душа.
      Животнте са нещо, което прави впечатление. В градината ни живееше някакво зайче, а един ден видях сърна на 200-250 метра от мен, явно беше излязла от гората да попасе. Пълно е с бобри (щъкат си по канадските ливади, никой не ги закача) и катерици. Имат и едни мини-катерички. Котки и кучета по улиците обаче няма :-) Няколко километра на север жителите на национален парк Гатино редовно са навестявани от мечки през зимата. Има и еноти и скунскове (гадно е както си караш и изведнъж цялата кола да се изпълни с миризмата...).
      Хората ми харесаха като цяло. Ако възникне някакъв проблем (например при разминаване по улицата) веднага изстрелват "Sorry", дори когато не са виновни за нищо. В България не мисля, че автобус от градския транспорт би ме чакал 30 секунди да дотичам и да се кача. Навсякъде служителите бяха много учтиви и услужливи.
      Доброволния труд там е нещо масово. Едва ли има хора, които да не са вършили поне по няколко дейности на доброволни начала. Така и не я разбрах съвсем тази култура.
      Шофьорите са изключително дисциплинирани, с малки изключения. Сигурно се дължи на солените глоби и камерите. Колоездачите имата на разположение десетки километри вело-алеи, истински.

за LV

кулата на Стратосферата - първо отивате на покрива на 120 етаж да разгледате Лас Вегас от тази височина и задължително да изживеете поне едно от екстремните преживявания които се предлагат на тази височина. След това слизате два етажа по-надолу във въртящия се ресторант, който прави пълен кръг за около 1 час. Задължително в този ред, за да няма проблеми с вечерята, ако първо отидете в ресторанта. Wink Качването и слизането е с асансьори, които се движат със около 80 км. в час.
      Градините на Беладжио - всеки месец е нещо уникално и различно
      Фонтаните пред Беладжио - пускат ги след 1700 на всеки кръгъл час, а след 21.00 са на половин час.
      Фреемонт - това е стария център на Лас Вегас, там са повечето от символите на града от близкото минало, но най-уникалното е шоуто, което се прави всяка вечер след 21.00 на всеки кръгъл час. Всъщност Фреемонт е улица покрита с няколко хиляди малки екранчета, които правят един голям екран, дълъг почти километър.
      Музея на Мадам Тюсо - намира се във Венецианеца
      Тайната градина на хотел Мираж - можете да плувате с делфини, ако искате, и да видите отблизо сибирските тигри, които всяка вечер участват в шоуто в Мираж.
      Каналите на Венецианеца - и отвън на хотела и отвътре, може и на гондола да се возите и гондолиерите да ви пеят класически венециански песни.
      Гранд Каньон - това е задължително, взимате една кола под наем и отивате - по пътя ще разгледате и Хувар Дам - най-големия язовир в САЩ, благодарение на който Лас Вегас съществува, размерите му наистина са внушаващи.

Има още много неща,не ходете за по малко от месец не си струва поне за мен.

Там никога не можете да скучаете за всеки има нещо.

Доста зе забавлявахме в казината,даже и жена ми,много пари хвръкнаха но кеф цена няма.
    • twinster
      twinster
      Бронз
      т'ва от Канада..по-късно ще дам и снимки от др. държави,снимките които съм дал са от различни градове

1- http://store.picbg.net/pubpic/2A/16/394ee2742e8e2a16.jpg
      2- http://store.picbg.net/pubpic/06/0E/690edb83d46e060e.jpg
      3- http://store.picbg.net/pubpic/8E/18/2310acf251838e18.jpg
      4- http://i55.tinypic.com/m820zn.jpg
      5- http://i53.tinypic.com/afdemb.jpg
      6- http://i53.tinypic.com/5mxx8h.jpg
      7- http://i52.tinypic.com/qpgwib.jpg
      8- http://i51.tinypic.com/2ibhwsy.jpg една от 7-те коли на А.Хитлер
      9- http://i51.tinypic.com/ofrzn.jpg
      10-http://i53.tinypic.com/2f06ix2.jpg
    • moodkiller
      moodkiller
      Бронз
      По време на зимните олимпийски игри (нали бяха в Канада) говорителите казаха, че там хората се опитват като правят нещо ново - сграда, съоражение, да е природосъобразно и се опитвали до голяма степен да живеят в хармония с природата.
      Не като при нас - буклуци и пластмасови бутилки everywhere in the forest...