Монитор , стол.

• enchev5
      enchev5
      Бронз
      Здравейте , мисля да сменям стола , а също така и монитора. Та ми е интересно какви монитори използвате вие (щадящи очите) и също така на какъв стол седите. Въпроса ми е към редовните играчи които прекарват доста време пред компютъра.
      Според мен е от изключителна важност монитора да е добър за зрението ,а за стола ясно е :) никой не би искал да му се изръби Д-то за едно 7 часово МТТ :D
  • 12 отговора
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей enchev5,

Монитор:
      Не мисля че е толкова до самият монитор, колкото до настройките, които му направиш, неговото разположение и най-вече това да си изградиш навика на всеки час да ставаш за малко, за да се разходиш из дома и да погледнеш какво става навън.

Целта на почивките е да накараш окото ти да се "раздвижи" - да фокусира на много далечни обекти, на много близки, да му се променя динамично светлината която приема - за да стимулираш всичките му функции. Просто когато седиш пред монитора - разстоянието е фиксирано, най-често осветеността е една и съща и така и окото ти може да започне да става мързеливо от към "бързо адаптиране" към нуждата от фокусиране към обекти на близо и далеч, към рязката промяна на светлината.

Правилното разположение пък зависи за това да няма ярки източници на светлина зад него, или такива, които ти попадат в полезрението. Едната причина е, че подсъзнателно мозъка ти винаги се съобразява с най-светлото нещо, което е в полезрението - еволюционно това е подсъзнателното съобразяване с разположението на слънцето, за да усещаш как минава времето и това в какъв етап на деня си - по този начин губиш от концентрацията си над задачите които вършиш, освен това очите ти не се адаптират правилно към светлината на монитора. Всъщност точно този ефект е причина за това карането с фарове да е задължително, защото когато има кола с пуснати фарове срещу теб, мозъка ти подсъзнателно започва да се съобразява с нея - дори без да мислиш за това че е там, дори без да си се усетил че е там, но стига с отклоненията.

Друг момент в разположението е това да е на такава височина и отстояние от теб, че да седиш в правилната позиция и оптимално да се възползваш от размерите му. Най-често има указания за това в книжката на монитора, но като правило използвам - когато седнеш в нормалната си позиция и погледнеш хоризонтално - пред теб да се пада точката, която е на 2/3 или по-скоро 3/4 от височината на екрана. Това отново е свързано с физиологичните особености на очите и главата - сканираш по-лесно неща, които са малко над хоризонта и почти всичко под него - без да се налага да си напрягаш очите или да задържаш врата си в неестествена позиция.

Не на последно място - някои монитори имат автоматична опция да се адаптират спрямо осветлението в стаята и да променят яркостта си и температурата на цветовете. Понякога е софтуерно решение, като указваш къде се намираш, друг път е хардуерно (много по-добрият вариант).
      В случай че нямаш такова - https://justgetflux.com/ - с правилни настройки не забелязваш как променя температурата на цветовете и така щади очите ти (не се "пържат" нощно време).
      Другото е да избираш подходящата яркост за останалата част от деня - да не е твърде силна за да "пържи" очите ти - да не е прекалено слаба, за да ги натоварва.

На кратко
      - подходящи настройки на яркост/контраст спрямо осветлението в стаята ти
      - подходящо разположение на монитора както в самата стая (спрямо източници на светлина/фон зад монитора) така и спрямо нивото на очите ти
      - използване на софтуер като https://justgetflux.com/ в случай че монитора не разполага със собствен такъв или няма опцията да мери осветеност в стаята
      - преглед при специалист и използване на подходящи очила (не е задължително да са с диоптър).

Стол:
      От планинските колела съм научил нещо основно - "седалка се избира с г*з".
      Същото е и при столовете. Това, което може да е удобно и подходящо за някой друг, не значи че ще е такова и за теб - просто телата на различните хора могат да са страшно различни.
      За това отиваш в някой голям шоурум и започваш да опитваш... Според мен няколко минути са достатъчни.
      Това, за което гледах е като се отпусна - столът да задържа тялото ми в позиция, при която гърба ми не става на геврек, ами да запазва правилната си извивка. Т.е. гледай при кръста да има подходяща за твоето тяло лумбална опора.

Според това какво е бюрото ти - след като намериш подходящия за теб стол, можеш да си купиш и висока фитнес топка - мисля че 50-70лв са някъде и да ги редуваш, като например поне един или два дни от седмицата прекарваш на нея, вместо стола, или пък 2 часа на ден на нея, останалото време на стола. Идеята е че тя е нестабилна и кара тялото ти постоянно да балансира, да стои в изправена позиция - изобщо стимулираш мускулатурата си и това да имаш правилната стойка - без да разчиташ на чужда опора, което е добре за гърба ти в дългосрочен план.

Това разбира се са моите гледни точки и практики. :f_drink: :f_drink: :f_drink:
      Просто прекарвам по средно 10 часа на ден пред монитора, често до 14-5 часа (от които да кажем един или час и половина са почивки) и не мисля че имам проблеми с очите. Дори съм ходил на преглед след 8 часа пред монтора и ми казаха, че не изглеждат да са били уморени и изобщо да са на човек, който до преди малко е бил толкова време пред монитора. При контролен преглед без да съм бил пред монитор - резултатите бяха същите.

Поздрави,
      Александър
    • joro8112
      joro8112
      Бронз
      Здравей.
      Освен всичко казано,поинтересувай се какво означава ШИМ.Има и списък на монитори,които не използват тази технология,повечето нови на ДЕЛ са такива.
    • enchev5
      enchev5
      Бронз
      Благодарско пичове ! :) Тази програмка я имах преди , но явно след някой преинстал съм я забравил , много е полезна наистина !

Интересно какви вечерни настройки да избера за програмата. Ако сте я ползвали , споделете какви според вас са най-добрите настройки за през нощта.
    • legomanth
      legomanth
      Бронз
      За стол мога да ти предложа евтин и хубав вариант. Аз смятам да си направя същото. Стол от автомобилна седалка. Седалка имам понеже наскоро си смених салона и от старите ще си правим с един приятел. В момента седя на един стол, който е доста стар с една малка облегалка която идва от стойката. Смятам да взема стойката от стола, която изглежда доста стабилна. Тези дни ще видя как точно ще закача седалката към стойката. Предполагам някаква стоманена планка ще е достатъчна. По-нататък ще видя и подлакътници да сложа. Надявам се да ти хареса идеята, ако не здраве да е.
      В интернет има доста клипчета и писано по темата.
    • enchev5
      enchev5
      Бронз
      Първоначално публикувано от legomanth
      За стол мога да ти предложа евтин и хубав вариант. Аз смятам да си направя същото. Стол от автомобилна седалка. Седалка имам понеже наскоро си смених салона и от старите ще си правим с един приятел. В момента седя на един стол, който е доста стар с една малка облегалка която идва от стойката. Смятам да взема стойката от стола, която изглежда доста стабилна. Тези дни ще видя как точно ще закача седалката към стойката. Предполагам някаква стоманена планка ще е достатъчна. По-нататък ще видя и подлакътници да сложа. Надявам се да ти хареса идеята, ако не здраве да е.
      В интернет има доста клипчета и писано по темата.
      Звучи доста добре наистина , като може да се инвестира в седалка от някой по луксозен автомобил.
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Това също съм го имал като идея преди време, но според мен има не малко недостатъци - разбира се, според случая може да има и доста предимства.

Като цяло автомобилните седалки са доста тежки - най-вече заради изискванията за сигурност и издържливост, като това е доста голям негатив в домашната им употреба. Същото важи и за материалите, от които са направени - просто са съобразени за съвсем различна употреба.

Несъмнено, ако някой разполага с такава, има уменията и инструментите да я пригоди за стол - идеята си има своите предимства, но ако ще е да се почва от нулата - не мисля че ще е рентабилно, което до някъде се гони при тази идея.

Аз лично се спрях на това: http://prntscr.com/6g1phe

На пръв поглед ми се виждаше като недостатък, че не мога да регулирам височината на подлакътниците, но се оказа че са идеални за моята физика. Също така ми беше важно да има висок гръб, защото обичам да се излягам назад, докато си почивам от работа (понякога си правя по-чести, малки почивки от 2-3 минути, при които просто се обръщам с гръб към монитора и си затварям очите).

Поздрави,
      Александър
    • MoRoBG
      MoRoBG
      Бронз
      Аз си взех такъв https://www.ozone.bg/gaming-aksesoari/aksesoari/dxracer-m-series-chair-cheren-byal-my0-nw/?
      много е добър няма да згрешиш :) ...
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей MoRoBG и добре дошъл във форума!

Определено много добър избор, но и си е и на доста висока цена (според мен заслужена).
      На мен лично това ми е нещо като мечта, но така да се каже - още не съм пораснал за такъв стол. :)
      Но ако междувременно изскочи на някоя добра промоция - сигурно ще му се зарадвам.

Поздрави,
      Александър
    • petnik1979
      petnik1979
      Платина
      АЛПИНА , столът от картинката ти на каква цена е ?
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей petnik1979,

Купих го за 159лв (намален от 280) от промоция на Арон, която видях във FB. Беше някъде в началото на януари.
      Вече не го виждам на страницата им, като от промоцията са останали следните такива: http://www.aron.bg/product/index.php?product_category_id=72&item_from=20

Честно казано, RELAX доста ми допадна като усещане и удобство - може би дори повече от този - но интересното е, че тогава пишеше че е до 100кг (колкото съм и аз), което ме накара да се откажа от него и да избера този, защото бе до 150кг (така де - на теория по-здрав гръб и люлеещ се механизъм) :) Така де - намерих си извинение да избера този, който повече ми хареса от към дизайн. :D
      Сега обаче пише до 130кг - хъм. :)

Поздрави,
      Александър
    • Публикацията е премахната

• JoSsP1n
      JoSsP1n
      Бронз
      Като столът в озон има и в плесио на половин цена Link Text... Може да е с по-лошо материали. Аз съм с него над година и нямам проблеми даже мисля, че имат мостра така че може да го пробваш в магазина. Хубаво е да го пробваш, защото ако си много широк в раменете може да те убива. Облегалата е сравнително твърда.

Иначе ако си взимаш 2-3 монитора и искаш да имаш маси на всеки се вземи едни и същи, защото иначе няма да може да ги калибрираш 1:1 Гледай да е IPS екран и минимум 1920х1080 На Dell ultraSharp серията са добри.