Офтопик

• grinder77
      grinder77
      Бронз
      Здравейте,знам че тук не му е мястото на този въпрос,но все пак може да има някой запознат :) понеже съм от един затънтен край,откъснат от света...та тази година завършвам 12-ти клас,дали някой знае в някои висши заведения приемат ли само с диплома за средно или във всички се държат предварителни изпити? :) и откъде е излезнал този лаф "в България по-лесно се влиза в университет отколкото в детска градина" :д
  • 19 отговора
    • Vankata112
      Vankata112
      Бронз
      Здравей, grinder77

Не мисля, че има университет в който приемът да е без изпит, но е възможно и да греша...

Лафът по-скоро идва от това, защото има недостиг на детски градини и много трудно се влиза в тях.

Поздрави,
      Иван
    • Jack93
      Jack93
      Злато
      С матурата можеш да влезнеш където си поискаш .
      Успех !
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравей, grinder77,

Зависи какво искаш да учиш, може и само с матура, може и с изпит - трябва да провериш в университета, в който искаш да кандидатстваш :)

Успех :)
    • Jack93
      Jack93
      Злато
      Доколкото знам ,само за медицина трябва задължително да се явиш на изпит.Останалите университети събират каквото дойде.Аз уча в УАСГ и вече можеш да влезнеш при мен с матура по БЕЛ .Тъжно ,но истина! Места много навсякъде,но няма студенти ,така че просто провери къде точно искаш и прегледай за всеки случай какво се иска от теб.
    • grinder77
      grinder77
      Бронз
      Благодаря ви за отзивите :)
      Проблемът е,че и аз не знам с какво искам...тук си пропилях времето 4г. само и нищо не научих.Да и в мен си е вината,но и в това "училище"-пълна анархия.И 4г. да не ти видят очите взимаш средно и ако някой учител ти е роднина,познайте с какъв успех :) Дисциплина нулева-в час не ходи никой,идват пияни учители,аз знам повече английски от "госпожата"...Сега разбираш,че образованието е важно,но от това средно училище нищо не си научил и всичко ти е нещо като "много яко мазало" за напред!

Иначе с българския мисля,че що годе съм добре.2-та матура ми е география,там не съм кой знае колко ок,макар до 8-ми клас да бях отличник.... и така че ми е много объркано какво да уча,дали ще се справя... :)
    • xghjhgj
      xghjhgj
      Бронз
      Първоначално публикувано от grinder77
      Проблемът е,че и аз не знам с какво искам...тук си пропилях времето 4г. само и нищо не научих.Да и в мен си е вината,но и в това "училище"-пълна анархия.И 4г. да не ти видят очите взимаш средно ...Сега разбираш,че образованието е важно,но от това средно училище нищо не си научил и всичко ти е нещо като "много яко мазало" за напред!
      Това,че не знаеш точно какво искаш е нормално състояние за човек на 18-19 години.Аз съм повече от два пъти по-възрастен и още не знам!:mdr: Разбирах какво е трябвало да направя,чак когато безвъзвратно съм пропуснал момента.Остарял ми е погледът върху "вишето",но не мисля,че има съществена разлика със ситуацията в средното.Тези които научават нещо,го правят въпреки системата.Не,благодарение на нея.Всичко е в твоите ръце.Ако искаш да учиш,не изпускай и най-малката възможност която ти се предостави.И не чакай сесията за да учиш.Много по-лесно ще ти е да разбереш нещата през семестъра.

За кандидатстване без изпит най-добре питай "чичко Гугъл".Но не се плаши от изпитите!!Не се надценявай да се явяваш на десетина.Но и не се подценявай!За един два изпита,където се чувстваш по-уверен,можеш да се подготвиш и сам!Успех!И да се похвалиш!!:gl:
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравей, grinder77,

Учи нещо, което има реализация тук и в чужбина, не просто да учиш нещо, защото после може да продаваш банички както се случва често.

Поздрави
    • grinder77
      grinder77
      Бронз
      Е баш банички няма да продавам,не че има нещо срамно,да не обидя хората,които се занимават с това :)

Отворен съм за всякакви конкретни съвети и насоки,само да не е свързана със математика специалността,тъй като сам не мисля,че ще стигна до някакво решение :д :/ Ще кажете каквото на теб ти харесва...честно не знам какво искам и ще ми харесва.Исках да стана футболист още от малък,но знаете как стоят нещата със спорта и реализацията в България в тази насока...

Та ще съм ви благодарен ако дадете някакви конкретни съвети и насоки :)
    • chokata
      chokata
      Бронз
      Първоначално публикувано от grinder77
      Та ще съм ви благодарен ако дадете някакви конкретни съвети и насоки :)
      Брат в покера е истината, заеби тва учене :f_thumbsup:
    • TykoFT
      TykoFT
      Злато
      Щом не знаеш какво искаш, стани икономист - ще имаш максимално широка реализация, защото ще можеш да работиш във всяка една сфера. В почти всички университети влизането е лесно, следването също => живот и купони. Вярно че от икономист до икономист има разлика, ама ако не те мързи, можеш сам да си учиш и да се подготвяш.
    • tacinho
      tacinho
      Бронз
      Първоначално публикувано от TykoFT
      Щом не знаеш какво искаш, стани икономист - ще имаш максимално широка реализация, защото ще можеш да работиш във всяка една сфера.
      Ахахахаххаха, да , точно, от магазинер до телефонист в кол център... Освен ако наистина не искаш да се занимаваш точно с това, не ставай икономист. Достатъчно безработни има от тях. Същото важи и за адвокат, международни отношения и т.н.

Попринцип най-добра и лесна реализация в БГ има в ИТ бранша, иначе ти трябват мн връзки или мн кадърност за да пробиеш.
    • TykoFT
      TykoFT
      Злато
      Първоначално публикувано от tacinho
      Ахахахаххаха, да , точно, от магазинер до телефонист в кол център... Освен ако наистина не искаш да се занимаваш точно с това, не ставай икономист. Достатъчно безработни има от тях. Същото важи и за адвокат, международни отношения и т.н.

По принцип най-добра и лесна реализация в БГ има в ИТ бранша, иначе ти трябват мн връзки или мн кадърност за да пробиеш.
      Е, той едва ли смята да отиде да учи, за да бъде некадърник. Ако може да влезе и изкара програмиране, със сигурност няма да бъде лош икономист. Иначе програмист може да стане и с курс - няма да е виртуоз, но ще може да си намери работа. Обаче ще е едно и също цял живот ;-)
    • Drakona32
      Drakona32
      Злато
      100% съгласен с tacinho,ако няма да учиш ИТ,просто не си губи времето и средствата с друго.Последния месец доста момичета с които говорих,всички реват че са завършили и нямат реализация.
      Чока крастата му е майката. :f_biggrin:
    • Jack93
      Jack93
      Злато
      Как може да му давате съвети да не учи и да играе покер ! Пич учи нещо ,защото както ти казаха даже продавачите имат завършено висше.Незнам в какво си се насочил ,но е добре да завършиш нещо.Винаги ще имаш време да играеш покер ,а и поне ще си изживял студентските години преди да се хвърлиш в ръцете на живота .
    • tacinho
      tacinho
      Бронз
      Първоначално публикувано от Jack93
      Как може да му давате съвети да не учи и да играе покер ! Пич учи нещо ,защото както ти казаха даже продавачите имат завършено висше.Незнам в какво си се насочил ,но е добре да завършиш нещо.Винаги ще имаш време да играеш покер ,а и поне ще си изживял студентските години преди да се хвърлиш в ръцете на живота .
      Ахахахахаха, не мога, честно :Д
      Голям довод! А на продавачите трябва ли им висше? Някой иска ли им го? Една от най-големите грешки, които правят хората е да си губят времето с неща, които не им доставят удоволствие и от тях няма да спечелят нищо в бъдеще. Защо - защото ако завършиш ей така за завършването, няма да знаеш нищо... А ако ти трябва просто диплома да се набуташ някъде, по-добре си купи от Илиянци, поне ще спестиш време и ще излезе по-евтино. Заради това мислене сържавата ни е на това дередже, в Швейцария има 25% висшисти, в България 75%... Ама от тия 25% в Швейцария 24 си работят по професията, в БГ ако има и 5%... И причината не е в това че няма работа...
    • Drakona32
      Drakona32
      Злато
      Никой не е казал,че да се учи е лошо,освен това за да играеш покер пак трябва да учиш,иначе си оставаш просто комарджия.И какво значи-поне ще си изживял студентските години?Ние като сме по-големи да не би да не излизаме и да не ебем студентки?
    • Jack93
      Jack93
      Злато
      Не мисля ,да коментирам тези изказвания . Желая ви успех в живота !
    • YeeJr
      YeeJr
      модератор
      модератор
      Здравей, grinder77,

Хубаво е да завършиш висше - винаги е добре човек да има втори, трети... пети план, ако първият план не работи. Това да си студент не ти дава само дилома, но и доста повече неща - само човек, който никога не е бил студент, не знае какво е изпуснал... Иначе - учи туризъм примерно. Не е трудно да се завърши и всички мои познати, които са завършили туризъм, работят по специалността или в туристически агенции, или към авиокомпании. Освен това се учат два езика, което пък ти дава доста плюсове, ако искаш да започнеш нещо друго.

Поздрави,
    • chokata
      chokata
      Бронз
      Първоначално публикувано от Drakona32
      Чока крастата му е майката. :f_biggrin:
      мноооооооо съм крастав шe знаеш:D :D