Настолно PC или лаптоп.

• hrstoilkov
      hrstoilkov
      Бронз
      Здравейте,

старият ми настолен компютър тотално отказва вече и ще го сменям. Имам лаптоп, който ползвам за игра, така че ми трябва конфигурация която да е основно за филми и сърфиране в нета, понякой път и фотошоп. Клоня към настолния вариант, но скоро не съм се интересувал какво е ОК като параметри в днешно време. Въпросите са ми относно:

-Процесор интел или амд - какъв ? колко ядра ? колко кеш памет ?
      - РАМ - 4 стигат ли или да се ориентирам от 6 нагоре ?
      -Видеокарта - DDR ? 3/4 ? не им разбирам и колко МБ да е ?

Търся нещо до 800-850лв.
      Монитор си имам.

Ако някой има желание да ме насочи ще съм му много благодарен.
  • 14 отговора
    • petnik1979
      petnik1979
      Платина
      интел i 3 + ; четириядрен ; 4мб +
      рам 6мб +
      ддр 5 ; 1024 мб + 128 бита +
    • sneaker1212
      sneaker1212
      Бронз
      http://www.emag.bg/nastolen-kompjut-r-asus-s-procesor-intelr-coretm-i3-4170-3-70ghz-4gb-1tb-dvd-rw-nvidia-geforce-gt-720-2gb-freedos-mishka-klaviatura-p30ad-ro011d/pd/DHK9SYBBM/
      http://www.pic.bg/tower_pcs-PIC-INTEL-I3-OFFICE-PC_9041
      АКО НЕ ИГРАЕш ИГРИ
    • djbobbybb
      djbobbybb
      модератор
      модератор
      Здравейте ,

Оптималните системни изисквания за работа с Hold'em Manager 2 и покер клиент:

CPU: Intel Core i5 or i7 multi-core 64-bit processor
      RAM: 8+ GB
      Video: 1024x768 Resolution is Recommended
      Having a fast hard drive helps Holdem Manager's performance drastically. We suggest using a 7200RPM hard drive or faster (i.e. SSD).

Ето малко и от форума на PokerTracker 4 за препоръчваните оптимални изисквания--> отново препоръват SSD и 64 битов процесор :

There is a big difference between "ideal" requirements and "minimum" requirements. We have not yet settled on our requirements but I will provide you with what I would personally recommend along with a brief mention of how important it is to the function of PT4.

1. SSD: Storage is the single biggest performance bottleneck on your computer and the same holds true for PT4. If you do not currently own an SSD and wanted to upgrade your computer, this would be the first place to spend money. In fact, if you are on a tight budget and can only afford to upgrade one part of your computer -- this would be where to spend that money by buying an SSD.

2. CPU: Any quad core processor should be more than sufficient to run PT4.

3. Memory: The second place to spend money would be to ensure that you have a 64-bit system. 8GB of memory should be more than sufficient for playing poker. To take advantage of more than 4GB of memory, you must be using a 64-bit system (motherboard + CPU + operating system) along with the 64-bit version of PostgreSQL 9+. (PostgreSQL 8.x is only 32-bit and cannot use more than 4GB or memory) You will also need to manually modify your PostgreSQL config file to instruct Postgres to use more memory. More memory is worthless if it is not being used.

4. Graphics Card: This would be the last place that I would spend any money upgrading. Any modern day graphics card should be more than sufficient to run PT4. The one caveat here is HUD opacity. This feature is too new for me to be able to provide a recommended graphics card to ensure good performance while using the transparent HUD. With that said, your current card should be fine with these new HUD transparency settings. (If you are not noticing any difference if you toggle between opaque and transparent with your existing graphics card then upgrading your graphics card will not improve anything).

To summarize, below is my opinion of the order of hardware importance:

Storage - Having an SSD.
      Architecture - 64-bit support
      (Tie) Memory & Quad-Core CPU
      Graphics Card

Сложете си повечко РАМ -тя е евтина,хубав процесор и най-важното SSD хард диск !

Поздрави,
      Боби.
    • TykoFT
      TykoFT
      Злато
      Според мен, за филми и сърфиране ти трябва нещо значително по-слабо и евтино. Погледни kvantservice.com за компютри и монитори втора употреба - нямат грешка, наистина!
    • hrstoilkov
      hrstoilkov
      Бронз
      Игри няма да се играят. Връзвам го към плазмата за филми. Покер също рядко ще се играе от този компютър. Мерси за мненията , г/д добих някаква представа.
    • MENTALA
      MENTALA
      Бронз
      Лаптопът е по-добрия избор според мен
    • Fanko
      Fanko
      Бронз
      Лаптопът има смисъл само ако пътуваш много и ти се налага често да работиш с компютър. Ако ще си седиш вкъщи, десктоп > лаптоп any day.
    • semiramiRNMD
      semiramiRNMD
      Бронз
      И защо точно е any day? Както го виждам аз лаптопът е any day, щото настолният има единствено минуси и то бая.

-заема място
      -не е мобилен, трябва да стои на едно място, преместването не е лесно
      -имаш един куп оплетени кабели
      -събира прах, в него живеят паяци и разни други животинки
      -почистването му е трудно и времеемко
      -харчи 10 пъти повече ток и като събереш за няколко години се получава колосална сума
      -няколко вентилатора ти вият на главата 24/7
      -не може да се използва без ток, трябва му UPS
      -не може да се използва без монитор, тоест ако по някаква причина мониторът откаже става неизползваем

Това е което се сещам на прима виста, сигурно има и още.
    • Fanko
      Fanko
      Бронз
      Ами нормално е да заема място, това е все едно да се оплакваш, че масата ти заема място.

То целта на десктопа не е да се мести лесно, а да служи като работна станция.

Кабелите са ти оплетени само ако не си ги вържеш като хората, което отнема около 5 минути.

Лаптопът също събира прах и се чисти в пъти по-трудно.

Сметката са ток е безумен довод, пък ако щеш за хилядолетия да я изчисляваш.

Мойте вентилатори не вият изобщо.

То и лаптопът не може да се ползва без ток повече от 2-3 часа. Един UPS е 100-на лева и всеки покер играч на ниски лимити и нагоре така или иначе би следвало да има такъв.

Мониторите на лаптопите са в пъти по-зле във всяко отношение. Ако мониторът ти откаже, си взимаш нов, както със всяка част. То и на лаптопа като се повреди монитора е дотам, с малката разлика, че нямаш опцията да си го смениш за 2 минути, ако разполагаш с друг под ръка.

Минуси на лаптопа

Забравяш го в колата / офиса / хотела / кафето

Разбиват ти колата понеже са видели, че си си забравил лаптопа в нея :)

Отвратителни монитор / клавиатура / мишка

Дори и най-леките модели пак са наудобни да ги разнасяш насам/натам, особено ако имаш и друг багаж

И най-малките повреди те пращат на сервиз, освен ако не си особено компетентен, което си е маса време/пари.

Като си залееш клавиатурата на десктопа ти излиза 20-30 лева, а не цяла нова машина (освен ако не е с някаква No matter what гаранция).
    • wiley68
      wiley68
      Бронз
      Първоначално публикувано от semiramiRNMD
      И защо точно е any day? Както го виждам аз лаптопът е any day, щото настолният има единствено минуси и то бая.

-заема място
      -не е мобилен, трябва да стои на едно място, преместването не е лесно
      -имаш един куп оплетени кабели
      -събира прах, в него живеят паяци и разни други животинки
      -почистването му е трудно и времеемко
      -харчи 10 пъти повече ток и като събереш за няколко години се получава колосална сума
      -няколко вентилатора ти вият на главата 24/7
      -не може да се използва без ток, трябва му UPS
      -не може да се използва без монитор, тоест ако по някаква причина мониторът откаже става неизползваем

Това е което се сещам на прима виста, сигурно има и още.
      1. Заема място, което обикновено е непотребно и по този начин не ни затруднява.
      2. Ако имаш нужда от тренировки, ползвай дъмбели. Няма нужда да тренираш местейки постоянно десктопа си :)
      3. Ако ги аранжираш подходящо изобщо няма да ги забелязваш (кабелите)
      4. Ако имаш такива в къщата си, тогава ще ги има и в компютъра. Не бива да се притесняваш, че ще станат по-големи от теб и ще те нападнат някоя вечер, това е само мит.
      5. Защото не си почиствал преносим компютър. Двойно по-трудоемко (това ми е работата)
      6. Ако лаптопа ти е с процесор на калкулатор, да.
      7. Не е нужно да са няколко. Достатъчно е да са два нискооборотни. Ще чуваш по-малко шум от тръгналия да се разтапя лаптоп :)
      8. Точно така е
      9. Същото се случва и с лаптопа ти ако го ползваш повече от година без да го почистваш.

Съжалявам за лекия спам, но съвременните преносими компютри на поносими цени са големи боклуци (меко казано)
    • VaskataBuci
      VaskataBuci
      Бронз
      Като почне да ти пълзи детето из стаята усещаш най-големия минус на десктопа.
    • semiramiRNMD
      semiramiRNMD
      Бронз
      Ми не знам, на мен не ми се вижда удачно да си пълниш къщата с железарии, само за да гледаш филми и да пишеш мейли. Сега ако ти трябва за нещо специфично, друга работа. Аз когато имах настолен, преди 10 години ми харчеше ток като за световно по 30-40 лева на месец и виеше като самолет при излитане, но тогава нямаше избор, лаптопите бяха скъпи и непроизводителни. Сега вероятно нещата са се променили, със сигурност е така.
    • bmwteam
      bmwteam
      Бронз
      Ако ти е само за филми/музика и т.н. "леки неща" лаптоп, за мен не е даже близо.
      Само да е малко по готин, че да може да поддържа 4к и ултра HD. Аз такъв си купих, закачих го за плазмата и бум в шкафа. После си тегля филмчета и си ги гледам, няма кабели, шумове, прах и т.н. Седи си в шкафа, една дупка колко да мине кабела към плазмата и си ти.
    • ivan2200
      ivan2200
      Начален
      И моят настолен компютър вече е за боклука. Искам да си купя лаптоп, много се колебая каква марка да бъде и с какви параметри. Засега няма да го ползвам за кой знае какво - игрички, филмчета и евентуално някоя програма. Спрял съм се на този модел https://ardes.bg/product/lenovo-ideapad-v310-80sy02ebbm-84914 , бих бил много благодарен, ако ми дадете някакви отзиви и препоръки.