Данък на спряно МПС

• petnik1979
      petnik1979
      Бронз
      Днес платих данъците на моето мпс и на апартамента ( на родителите ) ,оказа се че на баща ми на името се водило едно мпс от преди 20-год и дължал едни 500 лева данък .
      имал е москвич ,който е спрял от движение ,за да не плаща данък ,както и бележка от данъчното ,без да го бракува.От 2007 е въведен закон ,че такива мпс-та дължат данък ,но това го разбрах днес .интересно ми е как досега не е начислен данък ,за да се плати ,ами трябва да минат десетина години ,да се натрупа лихвичка и бамм. даже трябваше да го дадат на съдия изпълнител ,да вземе и той някой лев .
      утре ,ще ходи до КАТ ,че в данъчното нищо нестанало ,ама невярвам да има развитие .ще пиша пак какво е станало .
      Имало ,някакъв закон ,че данъците отпадат 5 години назад ,но не съм сигурен,някой ако е имал подобен проблем ,ще се радвам да сподели .
      Ако ,пък някой не е бракувал колата си да бяга да го направи .

Не сме длъжни да им знаем шиб..... закони ,а пък най-ме е яд ,че всичко си плащаш редовно ,нямаш задължения и изведнъж хоп изненадка
  • 8 отговора
    • chokata
      chokata
      Бронз
      Трябва да има начин, изтекла давност 5г е периода и че не са те предупредили за задълженията.
    • Vankata112
      Vankata112
      Бронз
      Здравей, petnik1979

Понеже и аз имам едни стари задължения ( 360лв. мисля, че бяха ) за кола която е продадена преди 6г. Като ходих да си плащам другите данъци, служителкта на касата ми каза, че трябва да се подаде някаква декларация за да ги махнат и да не ги търсят повече. Естествено имаше много хора не се навих да чакам за да го направя и не мога да ти дам точна информация каква е декларацията и как става, но ако питаш в даначното би трябвало да те насочат какво да направиш.

Поздрави,
      Иван
    • AnimeWatch
      AnimeWatch
      модератор
      модератор
      Здравей petnik1979 ,

в никакъв случай не се лъжи да плащаш тези 500 лв. И chokata и Vankata112 имат право, 5 години давност има при такива ситуации + са били длъжни да уведомят баща ти.А съвета на Vankata112 е същият ,който и аз бих ти дал-отиваш в данъчното и там ще ти кажат какво точно трябва да се направи.

Успех!!!
    • bmwteam
      bmwteam
      Бронз
      вече го няма това с декларациите, автоматично отпадат задълженията. Поне така ми казаха в данъчното. Но въпреки всичко, трябва да си се отиде до там и д се разправяш.
      Аз скоро ходих в общината да си плащам данъка на колите и ми сервираха, че съм дължал 400лв за една кола, дето съм я продал преди 7-8 години.
      Лелката щракна нещо на компютъра и каза, че задължението отпада, даде ми някаква бележка, че не дължа нищо и до там.
    • crazypsycholog
      crazypsycholog
      Бронз
      Случаят с винетките е истинска гавра...
    • petnik1979
      petnik1979
      Бронз
      И така :през 2007 от КАТ ,автоматично са променили статута на спряното превозно средство в такъв ,че дължиш данък .без да сме уведомени.естествено неможеш да го докажеш .Преди две седмици баща ми бракува МПС-то ,оттам в данъчното пусна молба за давност и от 500 лв останаха 270 лв задължения ,които плати като съвестен безработен гражданин с 39 години стаж .
      Нали хазната трябва да се напълни ,нека да са им добре дошли ,пък койъо е виновен рано или късно ще си понесе последствията по един или друг начин.
      Продължаваме напред:f_drink:
    • limon4e1
      limon4e1
      Злато
      Ако са минали 10 г. тогава задълженията ти отпадат автоматично,ако са 5 и не са ти пратили писмо,което си подписал тогава подаваш молба задължително. Моя случай - при минали 6 години и мъжа ми не ги плащал и не подал молба му пратиха писмо, което аз подписах и вече данъците стават дължими, платих ги с лихвите 1500 лв. Разправях се,но понеже съм подписала нямало начин да не се платят.
    • Fanko
      Fanko
      Бронз
      Те винаги са дължими, друг въпрос е че след един период не могат да си ги съберат принудително.