Въпросче относно очилата за компютър

• VFGlad
      VFGlad
      Начален
      Здравейте,
      След дългите часове, които прекарвам пред монитора, предполагам както повечето от вас започна да се появява парене, зачервяване и дразнене на очите. Тъй като уча специалност, която е съпътствана с доста четене + дългите покер сесии, очите са ми поставени под голяма умора. Посетих офталмолог и ми предписа очила с 0.25 диоптър, антирефлексно покритие и прочие. Взех си очилата и с тях горе-долу не виждам голяма разлика, освен лекия зуум. Въпросът ми дали могат да ми навредят по някакъв начин, защото аз мога да виждам с тях само наблизо, а надалече не се вижда добре с тях? Това, което ме притеснява е, че имам приятели, които имат същият диоптър очила и с тях виждат перфектно надалече, но аз с моите не мога. И нужни ли са ми изобщо очила, или почивките и правилната обстановка около монитора са напълно достатъчни? Благодаря предварително :) :f_thumbsup:
  • 16 отговора
    • lowstacker
      lowstacker
      Бронз
      Аз от година и половина ползвам и съм доволен(прекарвам по 7-10 часа на ден на компа) без тях ставам зомби.Мен ме питаха на какво разстояние гледам монитора преди да ми ги направят , и ако гледам на далече дълго време не ми размазва но започвам да усещам напрежение.Затова като гледам телевизор не ги ползвам.Според мен има доста голяма полза , преди ползвах само програмата флукс но с очилата направо се родих.
    • h1TthAT
      h1TthAT
      Бронз
      И аз много се колебая, дали да са очила или да е от ония "приставки" или там как се казват, където се слагат на екрана. С очилата окото привиква и става мързеливо. На принципа на слънчевите очила, когато носиш много, окото става много чувствително към слънчева светлина и идва момент в който дори и най-слабото слънце ти пречи.
    • VaskataBuci
      VaskataBuci
      Бронз
      Това 0.25 + или - . Такъв диоптър е нищо по принцип, чак се учудвам, че даже са ти предписали очила. Аз ако бях с 0.25 (ако няма и астигматизъм) въобще не бих ги носил. Виж си и монитора да няма проблем нещо.
    • N0pr3s3n7
      N0pr3s3n7
      Диамант
      Аз първоначално бях с 0.5 ей така както давате мнения . Нямам АБСОЛЮТНО никакви заболявание на очите , никакви проблеми , обаче ОТ НЕ НОСЕНЕ НА ОЧИЛАТА и повтаряйки си е аз виждам (на моменти прости си назорвах очите да фокусирам , докато шофирам , гледам ТВ , играя на пц-то ) След 1 година поради тези причини качих на 1.5 . Отново бях на преглед направиха ми нови очила и оттогава НЕ ГИ СВАЛЯМ и ви препоръчвам ДА НЕ ПРАВИТЕ моята грешка , тъй като едиснтвеното нещо върху което мисля сега е кога да си направя лазерна корекция на зрението която е 2-3к лева . Другото нещо което препоръчвам е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да ходите на преглед всяка година за да се преглежда зрението си и дали има намаляне или оголемяване на диоптрите. Просто ви съветвам тъй като този път съм стигнал до тези изводи след като съм изпатил а не докато съм размишлявал над GTO на очите си....
    • VFGlad
      VFGlad
      Начален
      Благодаря Ви за мненията!

Това, което ме притеснява мен е,че при известно стоене пред монитора после ми е нужно време ,за да фокусирам добре надалеч ( да прочета някакъв надпис или нещо подобно ). И не знам дали това може да се влоши занапаред. Съмнявам се мониторът да е проблем, също така ползам и ф.лукс. Възможно ли е да имам астигматизъм, но докторът на прегледа да не го е забелязал?
      Сетих се още нещо - моите очила не са ли един вид Gunnars, те също имат 0.2 увеличение. Може ли някой, който има gunnars да сподели дали с тях се вижда надалеч или си е само за пред монитора.
      п.с Малко се превърна в някаква медицинска тема, съжалявам за което, но реших да попитам. :f_thumbsup:
    • SuniBG
      SuniBG
      Бронз
      Gunnars са само за пред монитора,не са за далечно виждане. Аз имам от тях и са със +0.2 увеличение, което четох че е стандартно за човешкото око. Иначе със тях нямам никакви проблеми с изморяване на очите, парене и зачервяване. Идеални са за покер играчи. ;)
    • LouderSixpounder
      LouderSixpounder
      Бронз
      Здравей, очила за пред компютъра очила за всекидневна употреба са различни понятия. За първите преди време имаше теми и се коментираше, можеш да потърсиш.
      Иначе, както Васко правилно те е попитал, това + ли или - , щото от това, което описваш, ме съмнява да е минус, да си късоглед демек. Каква диагноза ти постави ? Какви изследвания ти прави, освен гледане на шаблона с букви, цифри, фигурки, друго изследва прави ли ти да гледаш в един апарат и там да фокусираш една къщичка/или друга картинка/ ?
      Ако имаш съмнения в поставената диагноза и лечението, си в правото си да търсиш второ мнение :)
      Иначе, в съвремието е почти невъзможно да се разминеш без очила, просто живота е такъв, че все сме принудени да гледаме наблизо и от там се прецаква диоптричния апарат на окото.
      Иначе, като за очна хигиена има доста писано из нета - има разни упражнения, даже и приложения за смартфони (EyeCorrector). + това, което НоуПрезънт написа, всяка година по една контрола.
    • VaskataBuci
      VaskataBuci
      Бронз
      Точен диоптър само след разширяване на зениците. Това 0.25 може да ти го отчете иначе и ако са ти били по-уморени очите.
    • VFGlad
      VFGlad
      Начален
      Здравейте,
      Става дума за 0.25 +, освен това с шаблоните ми прави и изследването на апарата с въпросната къщичка или рисунки. Също така ме прегледа както преди, така и след разширяване на зениците ( 3 пъти ми капна). Може да звучи малко налудничево, но имам чувството, че именно след това разширяване после почнаха да ми се появяват проблемите. Това, което ме притеснява напоследък е, че наистина след работа на лаптопа или дори да си погледна в телефона да напиша едно съобщение след това като погледна надалече ми е размазано и ми е нужно време да фокусирам. Дори днес правех тест и като погледнах към дъската не виждах нищо, което доста ме притесни. Определено ще ходя на преглед отново, защото не мисля, че това е нормално.
    • LouderSixpounder
      LouderSixpounder
      Бронз
      Колко време е минало от накапването, респективно - прегледа и изпълнението на предписанието ?
    • VaskataBuci
      VaskataBuci
      Бронз
      Да не си излизал на слънце с разширени зеници? Тук ще поясня, че съм с очила от 9ти клас, а напоследък и покрай майка ми имам разни наблюдения. Ако е само това +0.25, сигурно няма и да го усетиш. Щом е + означава, че надалеч по не би трябвало да ти е проблем, т.е. е далекогледство. То при всички положения по-добре на лекар, ама читав.
    • VFGlad
      VFGlad
      Начален
      Ами то всичко се случи преди 2 месеца - капване, предписание и взимането на очилата, за 7-8 дена се случи всичко. Излизах си на слънце с разширените зеници, но гледах да се пазя доколкото е възможно. Определено тогава бяха много кофти 4-5 дена възстановяване. Това, което съм забелязал също е че вечерно време винаги ми е по-спокойно на очите, докато през деня дори най-малката светлина ме дразни. Както и да е, благодаря Ви за мненията и че взехте отношение. Решил съм да си давам почивки от време на време + леки упражнения за очите, ако може така да се изразя. Все пак ще отида на преглед, за да се прецени положението. :f_thumbsup:
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей VFGlad,

Преди 2 години се сдобих с такива "очила за работа с компютър" и честно казано едва се "навивам" да ги нося.
      Първо - не усещам някаква особена разлика при дълго седене пред монитора.
      Второ - при мен също бяха предписали такъв диоптър (или 0,5 беше) и също с тях виждам една идея по-добре на разстояние под метър, но всичко друго е размазано. Но по-добре, защото само сякаш леко "зуумват" образа. Съответно заради нуждата да ги свалям и слагам постоянно, тъй като ако погледна по-далеч от монитора всичко е размазано - ми причиняват неудобство и е основната причина да не ги нося.

Малко ме е яд за тях, защото струваха повече от колкото очилата на Gunnar, които си взех в началото на годината. https://www.ozone.bg/gaming/gaming-aksesoari/ochila/gunnar-cerberus-designed-by-razer-amber/ Тогава бяха с по-голямо намаление и ги платих по 119лв бройката, което излезе доста по-евтино от тези с диоптър.
      За Gunnar-са определено мога да кажа, че очите ми са благодарни за покупката им. От както ги ползвам не съм изпитвал парене, умора или някакъв дискомфорт.
      Те също имат известен "zoom", но е малък. За разлика от тези с диоптъра обаче - мога да ги нося по цял ден. Съответно като ставам от монитора не е нужно да ги свалям, защото не ми пречат на фокусирането на далеч.
      Недостатък е ако работиш с цветове - тъй като филтрират синия цвят и правят цветовете по-топли - не виждаш реалните такива от монитора. Това не е проблем при повечето дейности, но е такъв при някои специализирани, изискващи да виждаш реалните цветове - но тогава винаги можеш да ги свалиш за малко.

Преди това (всъщност и сега), ползвам програмата f.lux, която автоматично коригира температурата на цветовете. Тя също много ми помогна последните години и значително облекчи умората заради монитора, но определено очилата са в пъти по-добри.

Поздрави,
      Александър
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      Здравей и на теб h1TthAT,

Темата си е сериозна, за това не настоявам че съм прав, но ще споделя това което знам и мнението ми.

Относно приставките за монитори - те бяха ефективни за CRT мониторите. При LED/LCD също имат известен ефект, но спрямо едни очила, ако ще са толкова добри като качества - ще трябва да едва ли не на цената на монитора - да кажем 600-800лв за 24 инчов.
      Предимството на очилата е, че тях можеш да ползваш и когато гледаш телевизия и когато работиш с телефона си вечерно време.

Описаните от теб проблеми с очила и "привикващото" око се явяват
      - когато не носиш подходящ диоптър
      - когато ползваш очила със затъмнение, а те нямат качествена UV защита

Причината при едното е, че мозъка и мускулите ти се адаптират за корекцията, която е направена и седят по-стегнати например.
      За другото е, че затъмняващите очила карат зеницата ти да се отвори повече, а ако нямат хубава UV защита - влиза повече такава светлина и ти уврежда окото.

Т.е. при едни очила, които имат съответното покритие и нямат диоптър - те не карат зениците ти да се разширяват ненужно и не влияят над работата на окото като цяло. Т.е. не мисля че ще има проблем с "мързеливо" такова, тъй като работят по съвсем друг начин.

Относно самото "мързеливо око" - усетих че последните месеци се засилва един проблем, който се появи може би преди година и за който вината е изцяло в седенето по 8-10+ часа пред монитор, а именно че както си виждам нормално, ако например съм навън и се загледам за 5 мин в телефона - след това не мога да фокусирам на обекти които са 40-50 и повече метра от мен.

Причината - просто като погледа ми е фиксиран продължително време на някакво близко и еднакво разстояние - мускулите седят стегнати и "забравят" как да се отпуснат. Решението е често да се поглежда в страни от монитора - по възможност на по-далечни предмети. Т.е. трябва да се правят "упражнения", както правим такива и за други мускули. :) До колкото знам за фокусирането на по-близки предмети, мускулите се напрягат, а фокусирането над далечни ги отпуска, така че решението е повече време сред природата, където предимно гледаш далечни обекти. :)

Това е и причината да си позволя да препоръчвам Gunnar-са, защото при него няма факторите, които допринасят за различни проблеми с очите - като промяна на диоптъра или поява на чувствителност към силна светлина.

Поздрави,
      Александър
    • LouderSixpounder
      LouderSixpounder
      Бронз
      Очилата ти с хелиоматични стъкла ли са ?

Алпина, доста завидни познания за физиологията на окото :f_thumbsup:

Иначе, тия очила за пред компютър едва ли спестяват претоварването на "мускулите", така че теоретичните ползи от тях се свеждат по-скоро до намаляване на умората от другите дразнители/ярки цветове/, просто човешкото око е създадено да гледа надалеч.
    • AlpinaBG
      AlpinaBG
      Главен админ
      Главен админ
      А, не знам особено много - просто обща култура, спомени какво са ни преподавали в училище и конкретно са очилата - малко проучване преди да ги купя (да бях направил такова преди другите с диоптъра, да се... :f_biggrin: )

Например този клип помогна, а автора му го следя от много време и вярвам на ревютата му: https://www.youtube.com/watch?v=fuLAhfWPNjI

Инак да - те не помагат особено за този проблем и заради това споменах, че трябва да се правят упражнения и повече разходки навън.
      Всъщност опитали са се до колкото е възможно да "компенсират" стягането на мускулите - точно с това леко приближаване - но разбира се е минимално.

Инак за паренето и умората - те основно идват заради изкуствената светлина и проблема, че мозъка ни не усеща нуждата да мига пред монитори и така повърхността на окото не се навлажнява достатъчно. За това имат предимството че коригират цветовете, а с формата си и поддържат по-висока влажност в зоната пред очите, като второто няма как да стане с плака пред монитора.

Т.е. при повечето други очила имаме следната разлика
      - имат покритие, което предпазва от някои видове светлина, но не коригират цветовете, правейки ги по-топли и естествени. Това обаче може да се реши с f.lux, но за да работи оптимално тази програма - трябва да има датчик за силата на светлината в стаята - инак се съобразява само с местоположението и кога залязва слънцето - нищо че може да сте на щори през деня и точно когато ви трябва - да не работи.
      - най-често потребителите избират някакви "стилни" и по-малки очила, вместо да наблегнат на такива, които повече ще "обхванат зоната около окото" и задържат въздуха в нея, така че да не се изсушава. Особено голям фактор е, ако седите на течение, или близо до вентилатор. Т.е. Gunnar-a не помага да мигате по-често - това просто е рефлекс и мозъка не усеща дразнението, за да го активира, но се борят с проблема задържайки въздуха, който така остава по-влажен около окото и то "съхне" по-малко.
      - най-често разчитат на диоптри, докато тук се използва един зуум, който да отпусне малко мускулите на около.

Недостатък при тях разбира се е именно липсата на диоптри (до колкото знам) - т.е. ако се нуждаете от такъв - май не са за вас.

Инак от години вече, като карам колело е с почти прозрачни плаки, но с UV защита - причината основно е защита от механични наранявания (камъчета, прах и други) и това да не съхне заради скоростта. Избягвам тъмните очила точно защото си имаме достатъчно добре работещи механизми за справяне с ярка светлина. :)

За мен цената им вече е доста приемлива, особено ако човек се възползва от промоция и имайки предвид, че основно очилата за работа с компютър са в диапазона 100-170лв.