Интересна задача

• nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Здравейте! :) Вчера бях на изпит по ИГМ (Избрани глави от математиката), което се явява и последната математика която изучавам =) =) Та на въпросния изпит (на който между другото имам 5 :s_cool: ) имаше една интересна и стори ми се твърде лесна задача:

Строителна фирма получава бетон от 2 бетонови възела всеки ден. Вероятността да получи бетон от възел А е 45%, а от възел Б е 70%. а)Каква е вероятността строителната фирма да получи бетон от двата бетонови възела? б)Каква е вероятността строителната фирма да получи бетон от поне един бетонов възел?

Тъй като имам твърде слаби познания по комбинаторика реших задачата на 2 реда, в които определено имаше повече текст от колкото математически символи и числа :D Интересно ми е да видя вие как ще решите задачата. Ако искате задачката да стане по-подходяща за нашата общност си представете, че възел А е шанса да завършите стрейт, а възел Б е шанса да завършите флъш :f_biggrin: :f_biggrin: :f_biggrin:
  • 13 отговора
    • kukkiwonBG
      kukkiwonBG
      Бронз
      Ти къде учиш? В начално училище ?!?
    • nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Казах, че задачата ми се стори твърде лесна - за това питам вас, как се решава. При условие, че при останалите задачи се нуждаех от поне 2 листа на задача, това ми се стори твърде лесно и започнах да търся грешки в моето решение.
    • accetone
      accetone
      Бронз
      100% e отговора на задачата. За справка:

Строителна фирма получава бетон от 2 бетонови възела.

Ако не е верен отговор кажи на човека, който я е съставил да помисли върху предмета, който ти препродава. Или поне да помисли върху условието на задачата.
    • nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Съжалявам, аз съм допуснал грешка в условието изпуснал съм, че фирмата получава бетон всеки ден - и тези вероятности се отнасят за всеки един ден.

Поправих го.
    • nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Първоначално публикувано от nikolabo
      Съжалявам, аз съм допуснал грешка в условието - изпуснал съм, че фирмата получава бетон всеки ден - и тези вероятности се отнасят за всеки един ден.

Поправих го.
    • accetone
      accetone
      Бронз
      Дай тогава коректно условие, за да има какво да решаваме. ;)
    • accetone
      accetone
      Бронз
      Отново на 100% отива.
    • nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Ето - за да ти помогна ще ти дам моето решение - за а) решението ми е: Тъй като имаме вероятност да получим бетон от възел А 45 % - ще получаваме 0,45 пъти бетон на ден. Ако от тези 0,45 пъти вземем 70% ще разберем възможността да получим бетон от 2та възела=>0,45х0,7=0,315 или 31,5%
      За втория въпрос - взимаме вероятността да не получим бетон от възел А - 100-45=55%, използвайки логиката от а) => 0,55х0,7=0,385 или 38,5%, което прибавяме към вероятността да получим бетон от възел А - 38,5%+45%=83,5%
    • accetone
      accetone
      Бронз
      Строителна фирма получава бетон от 2 бетонови възела всеки ден

Това е според мен реалното условие на задачата.
      Второто изречение е за заблуда на противника.
    • nikolabo
      nikolabo
      Бронз
      Хехе :) Разбирам какво имаш в предвид :) Наистина условието си противоречи по този начин.
    • accetone
      accetone
      Бронз
      Не си противоречи. Просто хората проверяват кой колко внимава.
    • tonyo90
      tonyo90
      Бронз
      Ето - за да ти помогна ще ти дам моето решение - за а) решението ми е: Тъй като имаме вероятност да получим бетон от възел А 45 % - ще получаваме 0,45 пъти бетон на ден. Ако от тези 0,45 пъти вземем 70% ще разберем възможността да получим бетон от 2та възела=>0,45х0,7=0,315 или 31,5%
      За втория въпрос - взимаме вероятността да не получим бетон от възел А - 100-45=55%, използвайки логиката от а) => 0,55х0,7=0,385 или 38,5%, което прибавяме към вероятността да получим бетон от възел А - 38,5%+45%=83,5%
      като човек завършил математическа гимназия казвам че това решение е вярно :D
    • rumenpenevps
      rumenpenevps
      Начален

Строителна фирма получава бетон от 2 бетонови възела всеки ден. Вероятността да получи бетон от възел А е 45%, а от възел Б е 70%. а)Каква е вероятността строителната фирма да получи бетон от двата бетонови възела? б)Каква е вероятността строителната фирма да получи бетон от поне един бетонов възел?

аз съм на 13 и мислим така :
      отговор на а) - 100% (получава всеки ден)
      отговор на б) - 100% (получава всеки ден от два)