Блог NL Cash Micro

• insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Здравейте, казвам се Кънчо Кънчев. Много готин човек съм, алкохолик. Тук ще поствам всякакви мои мисли за кеша. Рейнджове, линии за игра, ръце и т.н. Много ще се радвам, ако и други го правят.
  • 134 отговора
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Малките големи ръце

Говоря за AJo, KQo, ATo. UTG, MP. Може би трябва да включа и KJo, QJo от MP, но после ще говоря за това.
      Другото, за което мисля да говоря, е дали си заслужава да отваряме ръце с очаквана печалба 25-30/100, ако играем микро. Като имаме предвид отслабването ни на рейнджа, като цяло. Срещу 3бет, със С--бет, чек-кол. И похабеното време. Примерно, ако играем с 10/100 на лимита, времето е от значение, според мен. King of the nits, приятно ми е...
    • BigSmileBG
      BigSmileBG
      Бронз
      :f_drink: :f_drink: :f_drink:
      Най- после нещо смислено.
      Поствай, че ми е интересен начина на мислене и стратегията като цяло. Тъпча на едно място и трябва да оптимизирам ...
    • khristev
      khristev
      Злато
      И аз съм ЗА с двете ръце.... Ще е доста интересно за хорат до Нл25 предполагам !!!!!
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Асо и Вале

Първо, не говоря за 6 макс нормални маси, където имаме хистори и възможен тейбъл селекшън.
      Второ, не искам да убеждавам, който и да е, че фолд е правилно. Искам да покажа защо тази ръка е абсолютния ботъм на нашия рейндж УТГ. Защо това е най-надценената ръка.

Очаквана печалба UTG 30 блинда / 100 ръце.

Fold equity 40% Изглежда нереално високо за микро, но не е непременно нещо много хубаво. Това показва, че хората на микро играят тесен рейндж срещу UTG. Съвсем различни неща ни убеждават в много статии и тренировки.

Игра срещу 3бет

Не мисля, че има смисъл да обсъждам, че срещу линеен рейндж ще губим много. Срещу поляризиран рейндж също не мисля, че стоим добре. По простата причина, че с офсют ръка ще се налага да фолдваме много често най-малкото на флопа. А хай рядко ще ни е от полза. Няма да имаме оправдание за кол на флопа, когато не ударим пеър. Гътшот с бекдор ще е доста гранично да колваме срещу тесен рейндж. Също ще се налага да фолдваме ТП и втори пеър срещу агресия на търна и ривъра.

Игра с 4бет

Това не мисля, че е начин да защитим ръка от нашия рейндж за фолд срещу 3бет. 4бетваме, когато искаме да прибавим блъф към нашия 4бет рейндж. Ръце за това винаги ще има. AJo има блокъри, но мисля, че само Асото има значение, като блокър срещу 3бет рейндж vs UTG. Също така срещу някои типове рейнджове да използваш блокъри е чисто и просто безполезно. Линеен рейндж например, от него ще получим кол или шов, независмо дали имаме Асо блокър или нямаме. Поляризиран рейндж с Ах ръце за блъф. Също, кол или шов, независимо от блокъра. Да, блокираме Асата, но това не е толкова важно в дадените примери. Искаме да блокираме валю рейнджа му и да получаваме фолд префлоп от блъф рейнджа му.
      За сметка на това нашата ръка е близко до безполезна пост-флоп. А други ръце имат "екстри" с 4бет-блъф. В смисъл да рейзваме дадена ръка, с цел да 4бетваме и да си мислим, че така се защитаваме успешно срещу 3бет, като цяло е грешно. Ако използваме тази ръка за 4бет, то трябва да фолдваме друга, която очевидно също ще е подходяща.

Пост-флоп игра

Както показах по-горе един играч на микро, не играе широк рейндж срещу UTG. Да ще има и тотални фишове, които ще плащат широко. Ще има и тотални нитове, които ще играят много тесен рейндж. Срещу тях може да играем много лесно и всъщност ще печелим доста. Проблема е, че за двата типа играчи трябва да имаме инфо. Ако не разполагаме с това, което често ще е случая, трябва да приемем някакъв рейндж със средна стойност. И нещата пост-флоп вече не изглеждат много добре.

Пример първи

Hero :Ah: :Jc: . CO колва. Примерен рейндж AQo, ATs-AQs, KTs-KQs, QTs-QJs, T9s-JTs, 22-JJ.

:Ad: :5c: :8s: :3s: :7c:

Първо ще разгледаме тази така наречена Балуга теорема. Или просто казано, залагаме, докато не ни рейзнат. Бет-фолд 3 улици. Предполага се, че играча на микро лимитите няма да блъфира или поне ще е много рядко и няма да рейзва по-слаби ръце. Доколко това е вярно е друга тема. Когато един човек рейзва силните си ръце, то рейнджа за кол очевидно отслабва и за това смело може да валю бетваме нашите силни ръце.

Хиро бетва 60%. Да, сайзинга. Предимства и недостатъци на различните размери Си-бет отново е отделна тема. Този размер е повече от стандартен.

Co call AQo, AQs-Ats, 55, 88-JJ, KTs-KQs с бекдор флъш дроу. Слагам тези ръце, защото иначе положението ще е плачевно още на флопа. Ще разгледам и рейнджа на играч с наистина висок кол префлоп по-нататък. Просто за "обща култура". Ще запазя рейзовете за търна.

очакван дял 61%

Turn 50% bet. CO call AQo, ATs-AQs, :Ks: :Qs: , :Ks: :Js: , :Ks: :Ts: , JJ. Raise 88, 55.

очакван дял 46.5 %

Както виждате, вече нашия залог е губещ. И ние всъщност имаме нужда от повече от 50%+. Това е, което никой не ви казва. Защото плащаме рейк.

River 40% bet. CO call AQo, AQs-ATs.

очакван дял 23%

Наистина грозно.

По-нататък ще разгледаме по-широки рейнджове, други бордове и съответно други линии за игра.

За пример 1.1 виж по-надолу
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Пример втори

Hero :Ah: :Jc: . CO колва. Примерен рейндж АТо-AQo. A2s-AQs, KTs-KQs, QTs-QJs, J9s-JTs, T8s-T9s, 54s-98s, KJo-KQo, QJo, 22-JJ.

:Ad: :5c: :8s: :3s: :7c:

Flop call A2s-AQs, ATo-AQo, TT-JJ, KQs, KJs, KTs без купи, 87с, 98с, Т8с, 76с, 65с, 54с, 88, 55.

очакван дял 65%

Turn call ATo-AQo, JJ, A9s-AQs, A7s, A6s, A4s, A2s, 76s, 54s, 65s-KQs-KJs-KTs пики, 87s, 98s, T8s . Raise 88, 55 , A8s, A5s, A3s

очакван дял 69%

River call ATo-AQo, A9s-AQs A6s, A4s, A2s Raise 87s, A7s

очакван дял 63%

И така тук виждаме, че всичко е добре за нас. За това и теоремите от "древността" :D имат все още такава голяма стойност. И за това нашите треньори ги повтарят, като папагали. Но...Едно голямо "НО". Всичко трябва да е перфектно, за да работи това.
      Играча трябва да е "фиши" фиш. Да колва широко, да е пасивен, да няма дисциплина да фолдва ТП със слаб кикър срещу 3 барела срещу UTG (нещо не толкова често срещано), да не обръща на блъф каквото и да е (пасивните играчи доста рядко го правят), да преиграва два пеъра.
      Ако имаме инфо, че е такъв, добре, няма какво да му мислим. Но без достатъчно инфо, нашите валю бетове са под въпрос. Колко често ще срещаме такъв играч на микро лимитите? От моя опит в Старса бих казал, по-малко от 10%. В другите зали може би 15 до 20%.
    • BigSmileBG
      BigSmileBG
      Бронз
      Ооо има, има - до НЛ 10 със сигурност. Има и идиоти на НЛ16 може би поне 40%. На 25 вече е по-тегаво. Но да си призная - мразя да играя АJ извън позиция.
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Има много идиоти, много животни. Но специално това животно, за което говоря, вече е по-скоро изчезващ вид, особено в Старса. За разлика от преди 6-7 години, като гората е гъмжала точно от тия зверчета. И точно тогава е измислена "стандартната" стратегия.
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Пример 1.1

Hero :Ah: :Jc: .
      CO колва. Примерен рейндж AQo, ATs-AQs, KTs-KQs, QTs-QJs, T9s-JTs, 22-JJ.

:Jd: :5c: :8s: :3s: :7c:

CO call AJs QJs, Jts, KJs, T9s , 55-JJ, / AT,AQs, KQs без купи.

очакван дял 77%

Co call AQs-ATs, KQs пики / 99-ТТ, AJs QJs, JTs, KJs, T9s Рейз JJ, 88, 55

очакван дял 85%

CO call AJs, KJs, QJs, JTs. Raise T9s

очакван дял 93%

И така виждаме къде тази ръка е най-силна. Ние сме много по-щастливи, когато имаме ТПТК с тази ръка, отколкото когато ударим Асо. За съжаление няма да се случва толкова често. С Поп или Дама на флопа имаме втори пеър. Също това може да се случи на търна или ривъра и вече нещата са много различни.
      Другото , което не споменавам, е че всъщност прекалено малко комбота са на ривъра. 6 комбота бием, а 4 ни рейзват. И това, в случай , че човека не може да фолдне примерно JTs. Но както и да е, приемаме, че няма да фолдне ТП и имаме валю бет на ривъра. Но дори и тук ни трябват перфектни условия.

Пример 2.2
      Това няма да го разглеждам, очевидно сме много напред срещу този тип играчи и спокойно може да бетнем 3 пъти.

Очевидно за пример 1, имаме 4 варианта, като ударим Асо.

Да започнем да чек-колваме от флопа. Според мен най-лошата. На флопа ще е печелившо да чек-колнем. Но на търна и ривъра вече ще е много под въпрос какво въобще бием. Колко често ще блъфира? Не знаем, най-вероятно няма и да разберем.
      Да бетнем флопа, да бетнем търна и да чек-колнем ривъра. Пак, не мисля че ще имаме достатъчно блъфове там. Така мисля, не съм сигурен обаче в нищо тук, но очевидно не ми харесва.
      Да бетнем флопа, да чек-колнем търна и да чек-колнем ривъра. И тук не мисля, че ще има достатъно блъфове. Въпреки че показваме слабост.
      И последния вариант, това, което мисля че е оптимално на микролимитите срещу непознат, Бет на флопа, чек-кол на търна, чек-фолд на ривъра. С тази ръка на този борд.
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Бордове със дроу

Със флъш дроу на борда, очевидно ще ни се изплащат повече ръце. Като на ривъра, вече може да чек-колнем, ако дроу-а е миснал. Блъфове ще има достатъчно.
      При завършен дроу на търна, може да колнем средно голям залог. Много ръце ще залагат за "защита" и ще чекват на ривъра. Ще има и блъфове, които ще се пробват само един път. Очевидно на ривъра ще трябва да се откажем от ръката.
      При бет на търна и завършен дроу на ривъра е редно да чек-фолднем срещу средно голям залог. Няма да имаме достатъчно очакван дял , за да колваме.
      При бет на флопа и чек-кол на търна, играем по същия начин, като при два бета на флоп-търн. Чек-колваме при миснат дроу, чек-фолдваме при завършен.
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Втори пеър

Независимо дали това се е случило на флопа или търна, може да чек-колнем средно голям залог и да се откажем по-нататък. Ако на борда има флъш дроу, и на търна вече имаме втори пеър, може да колнем на търна и на ривъра, ако флъш дроу-а мисне.

Блъф

Тази ръка има нужда от блъфове, за да е на печалба. Ако няма да блъфирате с тази ръка, по-добре директно я фолдвайте.

Важно
      Това, което говоря за тази ръка, ще ми послужи и при разсъжденията при други ръце. Който не е прочел и разбрал този раздел, няма да разбере за какво говоря по-нататък. Ако си начинаещ и се интересуваш, по-добре си мини първия клас, за да извлечеш каквато и да е полза. Това ще го повторя в обобщението за Асо и Вале.

3 барела блъф

Да си дойдем на думата. Много често ни се повтаря: "Не трябва да блъфираш на микролимитите", "Хората плащат твърде много". "Чукни един Си-бет на флопа и тва е, той няма да фолдне повече". "Може да блъфираш на флопа и на търна заложи пак, само ако дойде "страшна" карта".
      В този ред на мисли, 3 барела блъф е нещо , като смъртен грях. Не знаеш какво правиш, лисваш си парите. Смея да твърдя, че това просто не е вярно. Просто трябва да избираме подходящите ситуации.
      От моя опит знам че фолд екуитито е 50-30-50. Като проценти. Да, на някои бордове повече, на други по-малко. Срещу някои хора повече, срещу други по-малко, но за това си имаме Хъд. Но говоря за средна стойност. Е, добре, ако разсъждаваме логично, на мен ми се струва, че два барела са смъртен грях, а не три.
      За съжаление, AJo е може би една от най-неподходящате ръце за тези линии. Защото имаме шоудаун стойност, макар и доста малко. Това е офсют ръка. Но с Асо. Може да използваме бекдор флъш дроу. Рядко ще има какво друго да използваме. Когато имаме гътшот, много често ние ще имаме една овъркарта. И когато ударим тази оувъркарта на ривъра, няма да можем да я бетнем за стойност. Дори чек-кол много често ще е много трудно за оправдание. Когато си ударим нът флъша на ривъра, всъщност ние ще имаме доста фолд екуити. Ще фолдват дори флъшове. Никога няма да ни рейзнат. Или да кажем почти никога. Понякога ще фолдват и силни ръце, като сетове и два пеъра. В смисъл ние точно това няма да искаме. Фолд екуити.
      Всичко това вече не прави толкова примамливо 3 бета на блъф с тази ръка.
      Мисля, че трябва да се ограничим до две оувъркарти с бекдор. С флъш дроу на търна.
      Гътшот на флопа с флъш дроу на търна.

Два барела блъф

Това го правя много рядко. Когато имам инфо, че колва често на флопа и фолдва много на търна. Също на бордове, на които хората ще ни "проверяват". Т33, 944, такива.

Си-бет на флопа, като блъф

Очевидно най-подходящите бордове са с Дама или Поп. Може да бетнем и гътшот. Това е само за един бет. В момента не се сещам за други, които са подходящи за бет. Освен тези, които споменах за троен и двоен залог.

Забележка Като казвам флъш дроу, имам предвид с Асото, а не с Валето.

Ще се радвам, ако има някакви въпроси, коментари, критики, каквото и да е. Тролването може да си го набутате отзад. Не правя нищо лошо.
      По-нататък ще пусна и изиграни ръце. И комични ситуации.

Следва продължение...
    • khristev
      khristev
      Злато
      Много добре :f_drink: :f_drink: :f_drink:
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Има още малко за това, ще говоря малко и за ръцете, които казах. После мисля подробно да говоря за сет майнинга. Защото мисля, че е доста важен. След това защита на блиндовете. По-нататък ще си шерна Хъда. Директно ще го дам за даунлоуд, с подробни обяснения за статсове и скрийнове за настройките. Да си дадеш Хъда не е нелегално, нелегално е да се шерва Хенд хистори.
    • VaskataBuci
      VaskataBuci
      Бронз
      Браво инсомния!!!
    • BigSmileBG
      BigSmileBG
      Бронз
      Браво - давай нанатък.
      По принцип този тип ръце ги играя бет, бет, чек/ кол (зависи от залога и ако не ме рейзнат на търна).
      По мои наблюдения - рядко вече получаваш фолд на сбет флоп... тези теории и коучинги за защита на ръката...
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Защо предпочитам бет. чек-кол, чек-фолд? Реших навремето да играя така. Не съм и очаквал да работи толкова добре. Прав си, че хората колват всякакви тъпотии на флопа. На търна залагат и после ти чекват на ривъра. Не знам каква е логиката за подобен начин на игра. Мога само да гадая. Само че , ако заложиш на търна, голяма част от тези ръце ще фолднат. Говоря за борда, който дадох като пример. С Асото...
      Лично аз на тяхно място бих играл, бет на търна и бет на ривъра. Или чек-бек на търна и съответно кол или фолд на ривъра. И срещу втори чек оувърбет на ривъра, блъф или валю. Или чек. Но точно тук не виждам въобще какви блъфове ще имам, така че ако някой от БГ ти изтряска оувърбет утре или вдругиден, по-добре фолдни :D . Но аз съм си аз, нищо общо с микро фийлда. Като искат да си дават парите така, ние сме там, за да им ги вземем. С инфо нещата са много различни естествено.
    • BigSmileBG
      BigSmileBG
      Бронз
      Първоначално публикувано от insomnia666
      хората колват всякакви тъпотии на флопа. На търна залагат и после ти чекват на ривъра. Не знам каква е логиката за подобен начин на игра. Мога само да гадая. Само че , ако заложиш на търна, голяма част от тези ръце ще фолднат.
      Колват, защото не ти вярват, че имаш А и при проява на слабост на търна - решават да блъфират.
      Мислех си за бет, чек-рейз, но тогава ако ти колнат търн, после става сложно и си чек, фолд на ривър - т.е. цената на фолда става по-висока...
      Ще пробвам бет, ч/к, ч/к или ч/ф - зависи от залога - мисля, че често ще бетват JJ, TT, A2s+ . т.е. - бет до 50% ще е кол при пример 2 (при тайт играч пример 1 - ч/ф)
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Бет, чек-рейз. Тва вече е чист блъф. С блокър :D . Като Аса ще имат много рядко. Може и да е добре с някакво сютед Асо без кикър. Огромен рейз, иначе ще си те провери с ТП и както ти не искаш да шовиш на ривъра...Не знам как въобще може да обсъждам тази линия. Виждаш ли от зор какви мисли ти идват.
      "Зависи от залога". Проблема е, че там това не върви. Като иска да те изгони, ще ти заложи мощно. Но не е изключено да го прави и за валю с ТП. Както и не е изключено да блъфира с малък залог. Или колваш, или не колваш. Пот шансовете не мисля, че имат значение. След като не оувърбетва. Мисля, че доста рядко някой ще ти бетва с JJ, TT, ако въобще го е колнал на търна. С ТП също рядко ще ти бетват без кикър. Общо взето на търна му стесняваш рейнджа, ще си фолдне там боклуците, с които е колнал, за да те "провери", да те види кво ще направиш на търна. И на ривъра , като колваш, се надяваш да има достатъчно бекдори, с които да блъфира. Първо, не е ясно въобще дали ще има бекдори и второ, не е ясно дали ще ги заложи. Така мисля аз. Не играя с тази ръка така, за да знам доколко е печеливша или губеща тази линия.
      Общо взето аз играя точно с противоположното на твоето мислене. Надявам се, че хората няма да барелват на блъф. Ще се пробват и тва е. И аз им давам точно тая възможност, да се пробват. И много често работи. Просто на фишаците им свършва куража, като дойде време за шов.
      Между другото играл съм в зала, където фишаците имат още две сърца по джобовете. Тая ръка е направо чек-кол от флопа и няма отказване. Той само тва чака, да му чекнеш. Няма значение, НЛ2 или НЛ25.
    • ELBI77
      ELBI77
      Бронз
      Първоначално публикувано от insomnia666
      Между другото играл съм в зала, където фишаците имат още две сърца по джобовете. Т.
      Това не го разбрах, какво ще рече?/За зала на живо ли става въпрос, или ,,две сърца'' е метафора за ..смелост''/.Ако е на живо: един вид измама ли е това - вадят :Ah: от джоба си....Ами и ако ти имаш :Ah: /легално:wtf: / - Тогава?Вадите пищовете ли?Като каубои в Тексас?
      PS:Може да не съм разбрал, какво искаш да кажеш, но това е понеже съм фиш - ти най добре знаеш.Иначе те поздравявам за това, което правиш:f_thumbsup:
    • ELBI77
      ELBI77
      Бронз
      Утре ще пиша в блога ти за MTT, по който формат съм както знаеш - ''тесен специалист'':mdr: Анализ на ръце не мога да правя, но ще измисля нещо за по-широк поглед на нещата.......-''Кога и защо започнах да играя покер?''Това ще е темата.Идеята ми е да покажа мисленето на един редови фиш- какво той вижда и очаква от играта....
      Ако смяташ, че това ще е спам кажи ми и обещавам да не пиша.