Този сайт използва бисквитки (cookies), за да подобри работата ти с браузъра. Продължавайки да използваш сайта ти приемаш подобни бисквитки. За повече информация и настройки, виж Политиката за бисквитките и Политиката за конфиденциалност. Затвори

Блогът на 4eisxxx : "За един по-добър покер"

• 4eisxx
      4eisxx
      Бронз
      Здравейте,
      Казвам се Атанас и съм на 37 години. Запознах се с покера през 2009г. Общо взето от около 7-8 години. За тези години обаче, не мога да кажа че съм играл редовно и системно. Харесва ми играта на Тексас без лимит, но за мен през повечето време, той беше интерсно хоби от което евентуално един ден може да се правят добри пари. Оказа се, че сериозно съм се объркал.

След някои добри за моето ниво временни постижения ,почти винаги са последвали големи бъствания на банката ми, което е довеждало до разочарование и спиране на игра. Причините -
      основно не спазване на банкрола, игра на лимити за които идея си нямам какво да правя, липса на допълнителна подготовка, липса на тракер за анализ на играта и прочие. Понякога заради разочораванието от покера, понякога заради служебни ангажименти, се е случвало да спирам играта за периоди от почти две години.

Така че реално моя опит е не повече от този на човек който е играл сериозно и системно, да речем от около година. Това е в най-добрият случай, а аз се съмнявам че и до там съм го докарал. Да, това е оправдание за тъпите или понякога наивни въпроси, които ще последват в този блог.

Преди време, горе долу в средата на 2016г. пуснах една тема тук във форума. Тя се получи доста добре, тогава halcyoon в един свой пост ми каза да си направя блог, и може би някои от хората тук ще се включат за да помагат, и аз обмислях сериозно това.

Купих си Холдем Мениджър 2 , играех редовно, опитвах се да проумявам какво ми говорят по опитните /това не винаги става от веднъж/. С една дума бях се засилил яко ... до началото на 2017г. Тогава пак поради служебни ангажименти така ме завъртя ежедневието, че просто нямаше как да играя или поне не така както аз исках.
      ХМ2 показа че за 2017г съм успял да изиграя около 20 000 ръце което е смешно, аз направих почти 30 000 ръце за януари 2018г. покрай празниците и софрите.

Няма да пиша за трудностите които съм имал за объркани представи за играта и тъй нататък. Тази тема не я замислям точно като блог. По -скоро се надявам благодарение на обсъжданите въпроси и съвети на хора които повече разбират да натрупам повече опит и да си изясня неща които не разбирам.

Аз поемам ангажимент към тези, които биха се включили тук първо да търся информация и да се опитвам сам да се справя с проблемите, а към останалите членове имам молба. Тя е да не пишат големи простотии тук, в смисъл шеги и закачки е ок, имам предвид неподготвени хора които не са сигурни в уменията си, нека бъдат умерени в изказванията. Да използват трибуната ако искат да питат нещо също е ок.

Ще се опитам да направя блог/тема от която аз и евентуално такива като мен ще могат да научат нещо.
      Да направя блог за мен е нещо много отговорно. То е отговорност и към самия мен и към хората които когато имат желание и време, и понякога ще отделят от последното, за да пишат тук. За себе си се надявам да успея, стига да не стане пак така че служебните или лични ангажименти да ме откъснат от играта.

Последните две седмици на 2017г. / реално началото на 2018г./ започнах да играя в бет365 на 5NL . Нещата си вървят нормално на 5НЛ и за това реших да се пробвам на 10НЛ. В най добрият случай съм на 0 след сесията и не ми харесва нито графиката нито данните от ХМ2. Определено все още правя глупости може би поради ефекта от вдигане на нивото или по скоро липса на опит.

Ако трябва да бъда честен макар и да се справям добре на НЛ5 , реших да вдигна нивото благодарение на един турнир където станах 2-ри и гепих към 200 евро. Реално турнира го играх на майтап докато имах почивен ден. Всъщност до момента в бет365 съм играл само 4 турнира само, като и на четирите стигнах финална маса / другите 3 бяха с по 1 евро вход и малък награден фонд, и четирите ги играх защото просто ми се беше доиграло турнир/. Играчите са малко и според мен нивото е доста слабо поне на ниските входове.
      Аз играя основно кеш тъй като за мен това е варианта при положение, че ходя на работа и не знам сутрин като изляза кога ще се прибера.

Тъй като искам да се разкарам от ниските лимити заради високият рейк там, реших да пробвам на НЛ10 с банка от около 350 евро. Няколко дни съм както казват протата бях брейк евън, до днес където 5 бай ина заминаха за малко повече 100 ръце. Тилтнах още в началото и се нашивах на дроуве които не излизаха и така на татък , но според мен играта ми има други проблеми и реших, че е крайно време за един блог. Вероятно може би за няколко дни ще се върна на НЛ5 малко да се стабилизирам след тия шамари за нула време. / Притеснявам се да не загубя банката си - точно както и Елби от форума, не парите са проблема а психологическата нагласа. /

Блогът ще е ориентиран към всичко което ми е мъгла.
      - анализ на статистики
      - анализ на ръце
      - покер терминология
      - покер психология
      - всичко което не разбирам - с една дума май всичко :)

Не мисля да пиша всяка седмица и да правя отчети до къде съм я докарал. А ако ме хване много срам, от липсата на развитие направо ще се покрия и ще търся някой покер треньор =) .

За ниските лимити до 50 НЛ се надявам сам да се справя. Това е първата ми цел за момента, да достигна това ниво на игра. Не си поставям срокове, защото знам, че имам доста лийкове в играта и като цяло ограничено време за игра, като второто доста ми усложнява задачата.

Доста се колебая дали да започна този блог но пък в края на краищата, човек не знае какво ще стане ако не пробва.
  • 241 отговора
    • bmwteam
      bmwteam
      Бронз
      Браво, Насе. Успех желая!

П.С. Обещавам, че в тоя блог няма да се лигавя, а ако мога да помогна с нещо, ще помогна, ако не ще си мълча :P
    • 4eisxx
      4eisxx
      Бронз
      точно ти в този блог може да пишеш каквото ти е кеф и когато ти е кеф !:f_thumbsup:

Ако не бяхте Ти и Васката основно ,/ Жоро също удари едно рамо /още щях да псувам колко е нагласена играта в нета :D

П.С. Сериозно - тука майтапи, бъзици с моите глупости и прочие приемам винаги, аз друго имах в предвид, че има пичове дето сигурно са много свестни хора и са готини, ама не знаят къде са изобщо в играта и пишат чат пат едни неща дето ...
    • 4eisxx
      4eisxx
      Бронз
      Започвам с някои от нещата с които мисля че имам проблеми. Те по принцип са доста. Но ще карам едно по едно.

- един основните ми проблеми според мен е определяне на размера на сайзингите
      - вторият за който ще пиша по натам, е работата с ХМ2 и основно какво всъщност покзават някои от статиските - в смисъл да речем 8% 3бет от Бутона - примерно , малко ли е или е добре.

тоест примерно отварям ХЕМ-а и гледам
      3бет от CO за сесията - 5 % ... или 30 % ... къде е златната среда - в първият случай твърде тайт ли съм бил а във вторият случай твърде лууз ли съм я карал ? добре това зависи най вече какви карти съм имал в тази сесия от тази позиция, и все пак ... има ли някакви ориентировки ?

Къде мога да се ориентирам за "нормите" на процентите. Предполагам, че зависи от сесията, раздадените карти , опонентите и т.н.т. но все пак може би има някакви определящи нива ?

по отношение на сайзингите ето една ръка :

тук бяхме хедс ъп - с юнака, само двамцата

статиските му бяха 51/30 , за 3 бет 41.7 - броя ръце с него е твърде малък - около 50

ръка 1

IPoker, $0.05/$0.10 No Limit Hold'em Cash, 2 Players
      Poker Tools Powered By Holdem Manager - The Ultimate Poker Software Suite.

Hero (BB): $12.87 (128.7 bb)
      SB: $10 (100 bb)

Preflop: Hero is BB with :6d: :2d:
      SB raises to $0.20, Hero calls $0.10

Flop: ($0.40) :6h: :5s: :Tc: (2 players)
      Hero checks, SB bets $0.20, Hero raises to $0.50, SB calls $0.30

Turn: ($1.40) :6c: (2 players)
      Hero checks, SB bets $0.70, Hero raises to $1.75, SB calls $1.05

River: ($4.90) :2c: (2 players)
      Hero bets $10.42, SB calls $7.55 and is all-in

Results: $20 pot ($1 rake)
      Final Board: :6h: :5s: :Tc: :6c: :2c:
      Hero mucked :6d: :2d: and won $19 ($9 net)
      SB showed :2s: :2h: and lost (-$10 net)

вече бях тилтнал сериозно, заради случващото се на другите маси, този овърбет на ривъра дойде повече заради тилта от колкото с цел, можеше да изпусна много EV ако се беше хвърлил при положение че така хубаво си плащаше и си беше чист късмет че се сетна на края и плати, поне така мисля

ръка 2 статистиките на вилана са VIPP 47 /PFR 0 - за около 100 ръце

IPoker, $0.05/$0.10 No Limit Hold'em Cash, 6 Players

SB: $10.61 (106.1 bb)
      BB: $6.95 (69.5 bb)
      UTG: $8.94 (89.4 bb)
      MP: $18.57 (185.7 bb)
      Hero (CO): $10.91 (109.1 bb)
      BTN: $3.75 (37.5 bb)

Preflop: Hero is CO with :Kd: :Jd:
      UTG calls $0.10, MP folds, Hero raises to $0.25, BTN folds, SB calls $0.20, BB calls $0.15, UTG calls $0.15

Flop: ($1) :Kh: :5s: :8c: (4 players)
      SB checks, BB checks, UTG checks, Hero bets $0.70, SB folds, BB calls $0.70, UTG calls $0.70

Turn: ($3.10) :4d: (3 players)
      BB checks, UTG checks, Hero bets $1.55, BB folds, UTG calls $1.55

River: ($6.20) :2s: (2 players)
      UTG checks, Hero bets $4.34, UTG raises to $6.44, Hero calls $2.10

Results: $19.08 pot ($1.59 rake)
      Final Board: :Kh: :5s: :8c: :4d: :2s:
      UTG showed :Qc: :Qs: and lost (-$8.94 net)
      Hero mucked :Kd: :Jd: and won $17.49 ($8.55 net)

тук, вече се бях овъртял в пота и нямаше как да не платя ол - ина, на човека, той можеше разбира се да си е направил стрейта или да е бил със сет, но да паща тия бетове с дроу ми се видя не логично, ако е имал сет още на флопа би искал да нправи пота голям и може би щеше да заложи преди мен на търна или поне да чек рейзне, за това реших че падам ако има АК , но пък той префлоп не игра като да има АК ... единствената ръка която ме притесняваше беше да няма 6 и 7 , защото щеше да е добре прикрита - но пък като чекна и ривъра, а чекне ли и ривъра ... тоя урок си съм си го научил от предната ми тема =) , и до сега бая пари ми е изкарал /за тия лимити/ за това му заших толкова голям бет на ривъра

притесняват ме сайзингите които правя като цяло, играя основно срещу разни типове дето гледам че си плащат като попове а в бет365 е пълно с такива, за това и натискам малко повечко , там на НЛ5 статиска под VIPP 30 е рядкост , средното е VIPP 50, за това си позволявам малко по големи бетове като цяло, но това е до време и до ниво

общо взето основно ползвам бутона за 70% от пота
      а в някои случаи според броя на играчите, борда и позицията 50% от пота,
      това са стандартните размери на залозите които съм задал на бутоните, и max - разбира се.

и друго нещо не разбирам :
      в едната ръка - пот 20 $ рейк 1 $
      в другата ръка - под 19.08 $ , рейк 1.59 $

разликата в рейка е заради размера на пота предполагам ? тоест над 20 долара рейка е по-малък ?
    • khristev
      khristev
      Сребро
      Здравей !! Успех по масите и с блога .. Аз съм същата работа по лимитите ... Играех НЛ10 - качих се на 25 и започнах да правя отигравания все едно не съм играл покер никога ... явно е от напрежението и желанието да справиш с лимита .... изгубих 5БИ за една сесия слезнах на НЛ10 и там още 10БИ за 2 дни ... и поиграх около месец НЛ5... преди няколко дни се качих на НЛ10 и пак същото все едно никога не съм играл ... но усетих че е само първите 2-3 сесии ... можеб ако съомееш да направиш 2-3 печеливши по 3-4БИ ще добиеш кураж и ще играеш по-спокойно ... поне при мен е така ... Успех !!! А за ръката с KJ аз лично бих чекнал ривъра .. а както си е играл си длъжен да платиш оине според мен !
    • 4eisxx
      4eisxx
      Бронз
      Благодаря,

Може би си прав, все още имам около 30 бай ина за нл10.

Снощи допуснах два големи гряха и от там дойде тилта. Играх докато говорех по работа по телефона. И бях уморен и не доспал.
      Още докато говорех станаха повечето глупости и това си оказа влияние. Гледах ръцете от снощи. Ще ги кача тук макар, че са резил. Камиказде яко съм бил.
      Прибрах се у нас. И седнах почти веднага. Без почивка. Без загрявка.

И друго ми прави впечатление. Много пъти до сега /почти всеки път/ се е случвало да чета някоя книга за покера през деня след което като седна да ме разпилеят. Явно нищо не разбирам от това дето го чета. В ума ми става каша и после правя всичко мазало. Последният случай е с "Приложение НЛ" на Матю Джуанда.

Един от лийковете които правя, че понякога когато не спазвм майндсета - играя супер лууз агресивно с дроу ръце с хора които имат статистики от типа 50/30/10/. То така замина 1/7 от банката за 100 ръце. В 5 спота не ме покриха дроувете и стана чао на мача.

Общо взето понякога вместо да натискам тайт играчите и да играя стегнато срещу лууз такива - аз допускам обратното. В такива моменти стават по-често белите.

иначе за ръка 2

- в повечето случаи с този J кикър бих чекнал ривъра, но той беше супер пасивен през цялото време, това което ме накара да направя толкова голям бет беше чекът му и размера на стака му,

ако той е държал нътс с който да иска да вземе валю, би трябвало да играе по агресивно на ривъра под заплахата на мой чек при което да загуби валюто, аз вече бях инвестирал в пота и би следвало да направи бет, в случая може и да съм направил грешен анализ но неговият чек го разбрах като слабост и за това реших да направя толкова голям залог. Може би е било рисков ход , тъй като там е пълно с нелогини играчи правещи супер откачени и странни ръце.
    • theimbecile
      theimbecile
      Бронз
      Да метна и аз 2-3 цента. :)

В най добрият случай съм на 0 след сесията и не ми харесва нито графиката нито данните от ХМ2.
      Опитай да не гледаш графика и резултати след сесия, прави го примерно два пъти седмично, после веднъж, след това на 2 седмици и накрая само на първо число на месеца за предходния. Зная, че е трудно, но гледането на резултати влияе доста върху майндсета, а резултатите не винаги отразяват дали си играл добре или не.

Тъй като искам да се разкарам от ниските лимити заради високият рейк там, реших да пробвам на НЛ10 с банка от около 350 евро.
      35 стака са достатъчно за шот на горния лимит, няма какво да се притесняваш. Лошото е, че рейкът е висок до 50НЛ, където вече става що-годе приемлив.

Относно статистиките за 3бет - златна среда няма, има рейнджове (колко отваря даден играч от съответна позиция) и статистики (колко фолдва срещу 3бет същия от същата позиция). Примерно 8% 3бет от бутона реално не говори нищо, може да е 20% срещу ко, 3% срещу мп и 1% срещу утг. Разцъкай из програмата и си направи да ти показва статистиките по позиции (най-добре в попъп), играчка е, но със сигурност си струва вложеното време.

За втората ръка първо по-голяма изолация пре, 4бб, с тоя сайз даваш доста добри одс на хората след теб. На ривъра те притесняват и KQ, и евентуални 2 чифта, а ако е пасивен и сетовете, чек отзад не е зле, но както си играл не можеш да не платиш.
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      .I.
    • bmwteam
      bmwteam
      Бронз
      Моите 2 стотинки:

За първата ръка, има някаква логика на рейзнеш флопа, не е ужасно, но все пак аз си предпочитам стандартното ч/к. Иначе на търн и ривър си е екстра ;)

Ръка 2, съгласен съм с Жорката, пре изолорай повече, даже щом ти лимпва утг би трябвало голяма риба да е, може спокоино и 5х да изолираш. Постфлоп, заради малкия ти изо пре е, става малко тегаво че много маймуни има. Може би малко по-големи бети на флоп и търн, ама с толкова маймуни, може и твоите да са добри. Иначе ривъра не можеш да фолденш за тая цена, ок е ;)

Прави ми впечатление, може и да не съм прав, но от тези две ръце, както и някой други дето си поствал, че малко на обратно ги правиш нещата :) Когато имаш добра ръка, бетвай,изолирай, рейзвай и т.н. силно, когато имаш маргинална ръка, играй малко по пасивно. С 62s рейзваш секънд пеър, а пък с KJs жалиш лимпър пре :)
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      .I.
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      За тая ръка с KJs, на ривъра или шов следващия път, или доста по-малък залог. Недей да се вкарваш в такива спотове. Да плащаш, за да му видиш картите. Това, което е станало, много рядко ще го виждаш. Почти никога...
    • 4eisxx
      4eisxx
      Бронз
      Благодаря за коментарите, супер са !

но не зная какмо означава ТП ,ТПТК и ТПТК +, последните две са от темата "Как да бием микротата" =)
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Топ пеър
      Топ пеър, Топ кикър (тва може да е AJ на борд АКQxx). В смисъл имаш Топ пеъра с най-висок кикър. AK и AQ са вече два пеъра.
      Третото е Топ пеър, Топ кикър и по-добро. В смисъл два пеъра, сет и т.н.
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Искам да ти покажа защо не е добре и да се блъфира по тоя начин (KJs ръката). Има всякакви луди хора. Проблема е, че не знаем колко са и кога ще им дойде това наум :D .
      Виж ръката по-долу и ми кажи, според теб, грешка ли е фолда на ривъра? И според теб какво си е мислил другия (не Том) по време на ръката.
      Коментарите по ръката са малко некоректни после в "студиото". Под одса не е 5 към 1 и не ставаше въпрос за 60к кол. Гледай внимателно ръката и залозите отдолу. Ако искаш си го спирай от време на време.
      После ще ти кажа какво си мисля аз.

• insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Ако мислиш, че тоя начин на игра (NAI бет) на ривъра печели повече, няма проблем , че е супер небалансирано. Но го прави поне с два по-високи пеъра или трипс, поне със среден кикър. За да може да колнеш спокойно на ривъра. За блъф ползвай нещо, което няма никаква шоудаун стойност. Ако има много миснали дроус, може да направиш и малък залог. На блъф...
      Иначе за ръката по-горе, ако ще залагаш, направо шов, но мисля че ти трябва Дамата там, за да шовиш.
    • 4eisxx
      4eisxx
      Бронз
      insomnia666 ръка 2 , не е блъф от моя страна не беше блъф и от негов според мен, човека просто не е вярвал че имам поп според мен , именно защото "Има всякакви луди хора. Проблема е, че не знаем колко са и кога ще им дойде това наум :D . " =) аз на две места обясних защо играх така и какво съм мислел към момента
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      :D
      Не казвам, че блъфираш, а казвам, ако блъфираш в подобен спот. Толкова ли неразбираемо пиша?
      Иначе за ръката, няма какво да му мислиш и да разсъждаваш. Нито знаеш дали има АК в рейнджа си ( най-вероятно има), нито знаеш колко често рейзва ( и дали рейзва) и къде.
      Чек с тая ръка и шов с KQ+. Фолд срещу рейз на флопа или на търна.
      Другото все едно не съм го казал. Върни се и го прочети, като станат 40 страници в блога.
    • 4eisxx
      4eisxx
      Бронз
      по отношение на клипа

мога да пиша сума предположения какво си е мислел, това според зависи как се е развивала играта на двамата до момента преди това

предполагам, че човека е слагал Дуан на нещо от сорта на А и 6 или по скоро на готов висок чифт според това как тръгна ръката в началото , поради начина по който игра се е надявал че е презентирал на ривъра че е хванал трета 8- ца

не мисля, че е грешка фолда на ривъра от страна на Дуан. Дали да го плати зависи от това колко е неговият стак а това не е ясно в случая - поне аз не видях да казват колко има,

ако има рийд над човека може и да го плати, това е жива игра те са играли сума време и Дуан има инфо за предните ръце и играта му повече от мен, от това което се вижда на клипа само на една ръка срещу непознат човек, нормално е да се хвърли

бе ти пишеш разбираемо ми нещо аз не вдявам май веднага =)
      разбрах те :f_thumbsup:

ето същата подобна случка от днес на микронивата, прибрах се седнах да играя ама чак очите ми лепят - направих точно 6 ръце и тази бепървата и станах, защото се усетих че не ставам за игра

тази ръка няма номер и не я слагам за обсъждане, защото е тъпа просто нещо подобно като пример за подобно ситуация, само дето в този случай долу аз не съм Дуан и правя глупости а виланчо .... той кърти

IPoker, $0.02/$0.04 No Limit Hold'em Cash, 2 Players

BB: $2.28 (57 bb)
      Hero (SB): $5 (125 bb)

Preflop: Hero is SB with :3d: :As:
      Hero raises to $0.10, BB calls $0.06

Flop: ($0.20) :Kd: :Ks: :2h: (2 players)
      BB bets $0.04, Hero raises to $0.20, BB calls $0.16

Turn: ($0.60) :Ts: (2 players)
      BB checks, Hero bets $0.30, BB calls $0.30

River: ($1.20) :6s: (2 players)
      BB checks, Hero bets $0.64, BB calls $0.64

Results: $2.48 pot ($0.20 rake)
      Final Board: :Kd: :Ks: :2h: :Ts: :6s:
      BB showed :7s: :5c: and lost (-$1.24 net)
      Hero mucked :3d: :As: and won $2.28 ($1.04 net)

не се оправдавам аз отворих масата, и седя и си викам къде ще играя аз едвам гледам - тоя сяда и играта тръгва автоматично, викам си чакай тоя да го гоня и да ставам - той пък се заигра и аз цъкам и какво цъкам и аз не знам - той още повече не знае и те така, веселба е , та така има ги всякакви хора
    • insomnia666
      insomnia666
      Злато
      Това е мисклик...Или не си е виждал картите :D . Или мисрийд. To e същото. И се случва на всеки.
      Сигурно е искал да донкне на ривъра на блъф, но после е чекнал и е мискликнал :D .
      Има нещо нередно. Може да не знае правилата. Но да колва, защото е фиш и колва много, просто абсурд...

За ръката на Дуан, оня го е разучил супер подробно. Дуан после лъже, като дърт циганин, в обясненията си. Оня е намерил лийк и го е планирал тва. Или с шов срещу чек или с тоя откачен рейз, ако не шовне. Забелязал е , че шови за валю и прави такива тъпни, като блъфира. И е чакал удобен спот. Един вид дроува без карти за подходяща ситуация за блъф. И ако тая хиена може да го направи това, кво остава за фишовете, на които може да им кажат звездите нещо във всеки един момент.
      Фолдът на Дуан няма да е правилен , според много играчи. Най-вече тези, които са играли много фиксиран лимит.
      Аз лично мисля, че и кол и фолд ще е грешка :D . В смисъл, по-добре не си го причинявай и не прави подобни неща.
    • 4eisxx
      4eisxx
      Бронз
      опитвам се =)